Roland Garros: Bianca Andreescu, victorie în fața unei foste lidere mondiale – Rezultatele zilei la feminin

Bianca Andreescu (42 WTA) a reușit o calificare spectaculoasă în turul al doilea de la Roland Garros, după ce a învins-o pe Victoria Azarenka (18 WTA), scor 2-6, 6-3, 6-4.

Bianca AndreescuFoto: Sean M. Haffey / Getty images / Profimedia

Victoria Azarenka, eliminată de Bianca Andreescu la Roland Garros

Dacă primul set a fost adjudecat de jucătoarea din Belarus, după cinci gameuri câștigate la rând, setul al doilea a fost exact opus.

Andreescu a fost condusă cu 3-1 și a reușit la rândul ei cinci gameuri consecutive câștigate.

Setul decisiv s-a jucat pe contre, dar jucătoarea canadiană a reușit surpriza și s-a calificat mai departe după două ore și 31 de minute.

În turul al doilea, Bianca Andreescu o va întâlni pe americanca Emma Navarro (75 WTA), jucătoare ajunsă din calificări pe tabloul principal.

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai - 11 iunie, are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro, iar aceasta este ediția cu numărul 127. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).

Martic – Rogers 3-6, 6-3, 6-2

GERMANIA - SCOȚIA 5-1  Mannschaft de  5 stele ! Spectacol în primul meci de la EURO 2024
Campionatul European
14.06
GERMANIA - SCOȚIA 5-1 Mannschaft de 5 stele! Spectacol în primul meci de la EURO 2024
GERMANIA - SCOȚIA 5-1 Mannschaft de 5 stele ! Spectacol în primul meci de la EURO 2024
EURO 2024, Ghid complet Tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
14.06
EURO 2024, Ghid completTot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
Dinamo Reloaded   Kopic  a spus câte transferuri mai vrea să facă în această vară