Euro 2020: Anglia - Croația 1-0 / Sterling, decisiv

Anglia a trecut de Croația la limită, scor 1-0, în reeditarea semifinalei de la Campionatul Mondial din 2018. Meciul de pe Wembley, contând pentru Grupa D a Euro 2020, a fost decis de reușita lui Sterling.

Sterling, gol pe WembleyFoto: Kieran McManus/BPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sterling a marcat unicul gol al partidei în minutul 57. Ambele echipe au reușit doar trei șuturi pe poartă, dintre care unul a fost o bară a lui Phil Foden, în minutul 6.

Următoarele meciuri ale grupei se dispută pe 22 iunie, Cehia - Anglia (22:00, Londra) și Croaţia - Scoţia (22:00, Glasgow).

De știut:

• Anglia, la al nouălea turneu final al campionatului european, nu a reușit niciodată să câștige prima partidă, dar a făcut-o în această dupa-amiază.
  • Jude Bellingham este cel mai tânăr jucător care a jucat vreodată la un Euro, având doar 17 ani.

Au evoluat echipele:

Anglia: Pickford; Walker, Stones, Mings, Trippier; Phillips, Rice; Sterling (Calvert-Lewin `90+2), Mount, Foden (Rashford `71); Kane (Bellingham `82)

Croația: Livaković; Vrsaljko, Ćaleta-Car, Vida, Gvardiol; Brozović (Vlasic `70); Kramarić (Brekalo `70), Modrić, Kovačić (Pasalic `85), Perišić; Rebić (Petkovic `78)

Desfășurarea partidei:

Final pe Wembley. Anglia câștigă pentru prima oară în istoria europenelor primul meci al unui turneu final.

`90+2 Sterling, marcatorul unicului gol, iese, făcându-i loc lui Calvert-Lewin.

Se anunță patru minute adiționale de la margine.

`85 Iese Kovacic și intră Pasalic pentru Croația.

`82 Intră tânărul Bellingham la englezi și iese Kane.

`79 Iese Rebic și intră Petkovic la croați.

`74 Sterling șutează cu piciorul stâng mult peste poartă dintr-o poziție foarte bună.

`70 Intră Brekalo și Vlasic la croați, Kramaric și Brozovic fiind înlocuiți. Southgate îl schimbă pe Foden cu Rashford.

`70 Brozovic șutează puțin pe lângă din afara careului.

`67 Șut puțin pe lângă poartă a lui Mount din lovitura liberă rezultată.

`66 Cartonaș galben pentru Brozovic după un fault la Mount.

`65 Rebic trimite pe lângă poartă din careu.

`64 Cartonaș galben pentru Foden după un contact cu un jucător croat.

`63 Kane și-a revenit și va intra din nou pe teren.

`62 Kane primește îngrijiri medicale și pare că se resimte.

`61Kane ratează o ocazie uriașă. După ratare s-a lovit cu pieptul de bară.

57` Gol Sterling din pasa lui Phillips. Anglia deschide scorul.

`55 Modric șutează de la distanță și Pickford prinde mingea în doi timpi. A fost primul șut pe poartă al Croației.

A început repriza a doua. Croația a avut lovitura de începere.

Fără prelungiri pe Wembley. Repriză cu un singur șut pe poartă și un joc dus mai mult la mijlocul terenului.

`43 Trippier bate în zid, Perisic scoate cu capul din zid.

`42 Galben pentru Caleta-Car după un henț. Lovitură liberă extrem pe periculoasă pentru Anglia.

`39 Un singur șut pe poartă până acum, bara lui Phil Foden din minutul 6.

`27 Centrare în careu, Peresic prinde mingea prost și ratează șutul. Este prima ocazie a croaților.

Anglia are posesie de 67%, dar jocul se duce mai mult la mijlocul terenului, fără mari ocazii.

`9 Șut din afara careului al lui Phillips respins de Livakovic.

`6 Phil Foden lovește bara cu un șut la colțul lung.

Meciul este pregătit de start. Anglia, gazda, are lovitura de începere.

Se intonează cele două imnuri.

Ngezana stă o lună   Fundașul lui FCSB ar putea reveni abia la  derby-ul  cu Dinamo
01:25
Ngezana stă o lună Fundașul lui FCSB ar putea reveni abia la derby-ul cu Dinamo
Ngezana stă o lună  Fundașul lui FCSB ar putea reveni abia la derby-ul cu Dinamo
Mesaj viral pentru Ter Stegen   Thibaut Courtois , portarul lui Real Madrid, încurajări pentru rivalul de la Barcelona: „M-a durut să te văd așa”
Campionate
09:51
Mesaj viral pentru Ter Stegen Thibaut Courtois, portarul lui Real Madrid, încurajări pentru rivalul de la Barcelona: „M-a durut să te văd așa”
Mesaj viral pentru Ter Stegen  Thibaut Courtois , portarul lui Real Madrid, încurajări pentru rivalul de la Barcelona: „M-a durut să te văd așa”
Olsen a vrut să se retragă  Fotbalistul lui Dinamo a vorbit despre  cel mai dificil moment  al carierei: „Nu mai avea sens”
09:33
Olsen a vrut să se retragă Fotbalistul lui Dinamo a vorbit despre cel mai dificil moment al carierei: „Nu mai avea sens”
Bellingham a insultat arbitrul  Starul lui Real Madrid a explodat după ce i s-a dat „galben”.  Ce i-a spus  „centralului”
Campionate
22.09
Bellingham a insultat arbitrul Starul lui Real Madrid a explodat după ce i s-a dat „galben”. Ce i-a spus „centralului”
Bellingham a insultat arbitrul  Starul lui Real Madrid a explodat după ce i s-a dat „galben”. Ce i-a spus „centralului”