VIDEO Dinamo s-a salvat de la retrogradare – „Câinii” rămân în SuperLigă după un meci slab

Dinamo București a reușit să se salveze de la retrogradare, după ce a terminat la egalitate, scor 0-0, pe terenul celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc, în manșa secundă a barajului. În tur, dinamoviștii câștigaseră cu scorul de 2-0.

Csikszereda – Dinamo 0-0 (în tur 0-2), în barajul de menținere/promovare în SuperLiga

După 2-0 în manșa tur a barajului, Dinamo a reușit să se mențină în SuperLigă și pentru sezonul viitor, după un meci în care nu a convins.

Csikszereda a abordat partida de la Miercurea Ciuc mult mai hotărâtă și a început să amenințe poarta lui Golubovic încă din primele minute.

Din păcate pentru antrenorul Robert Ilyeș, Jebari și Veres s-au accidentat și au fost înlocuiți înainte de pauză.

Cu o posesie de peste 60% și nu mai puțin de 14 ocazii ratate, divizionara secundă nu a reușit să înscrie și să relanseze soarta barajului, iar sezonul viitor va evolua tot în Liga 2.

Principalele momente ale partidei:

Min 90+3: Fluier final. Dinamo rămâne în SuperLigă.

Min 90: S-au arătat trei minute de prelungiri.

Min 80: O nouă ocazie pentru gazde, șutul lui Jelena este reținut de Golubovic.

Min 59: Două ocazii într-un singur minut pentru Csikszereda. Csuros și Nagy trec aproape de deschiderea scorului.

Min 55: Gal Andrezly primește o minge în careu și șutează la colțul scurt, dar mingea șterge plasa laterală.

Min 48: Ocazie uriașă Csikszereda. Makrai centrează din partea stângă, iar Babati, singur și cu toată poarta în față, reia alături.

Min 46: Arbitrul Horațiu Feșnic fluieră startul părții secunde.

Min 45+6: Se încheie prima repriză cu un asalt al gazdelor la poarta celor de la Dinamo.

Min 45: De la margine s-au arătat șase minute de prelungiri.

Min 42: Formația din Miercurea Ciuc mai pierde un jucător înainte de pauză, Veres părăsind și el terenul accidentat.

Min 28: Csikszereda și-a pierdut cel mai important jucător. Marocanul Soufiane Jebari a resimțit dureri în urma unui sprint și a părăsit terenul sprijinit de stafful medical.

Min 24: Dennis Politic nimerește transversala cu un șut din unghi, dar arbitrul fluieră ofsaid.

Min 21: Partida a fost întreruptă pentru două minute, după ce unui suporter din galeria dinamoviștilor i s-a făcut rău. Reprezentanții medicali au intervenit imediat.

Min 13: Gazdele marchează prin Jebari, care reușește un șut superb de la 25 de metri, dar golul este anulat pentru un ofsaid anterior.

Min 1: A început partida de la Miercurea Ciuc.

Echipele de start:

Csikszereda: 33. Gyenge – 23. Nagy, 5. Kelemen, 13. Csuros, 3. Apro – 8. Veres, 53. Szondi – 77. Gal Andrezly, 10. Jebari, 9. Babati – 7. Makrai. Antrenor: Robert Ilyeș

Rezerve: 1. Karacsony – 17. Bloj, 57. Gergely, 2. Gheralia, 32. Jelena, 16. Pinter, 98. Ronai, 91. Vita

Dinamo: 1. Golubovic – 2. De Moura, 23. Patriche, 28. Homawoo, 31. Amzăr – 18. Pavicic, 8. Gnahore, 77. Milanov – 22. Bani, 19. Abdallah, 17. Politic. Antrenor: Zeljko Kopic

Rezerve: 39. Răilean – 20. Bordușanu, 98. Costin, 32. Edgar Ie, 7. Gregorio, 27. Grigore, 10. Iglesias, 16. Ilic, 30. Roșu

Partida se dispută pe Stadionul Municipal din Miercurea Ciuc și îl are la centru pe arbitrul Horațiu Feșnic.

Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi  fără 3 titulari  în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
05.07
DecimațiEfectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea  amical  din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
05.07
Victorie la limităDinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru  înlocuirea  lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
05.07
Propunere Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Transfer  George Pușcaș  ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
05.07
TransferGeorge Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
Transfer George Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport