VIDEO Sorana Cîrstea s-a calificat în turul doi la US Open

​Sorana Cîrstea și-a respectat statutul de favorită și s-a calificat în turul doi la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, după ce a învins o reprezentantă a gazdelor.

Sorana CirsteaFoto: MATTHEW STOCKMAN / Getty images / Profimedia

Cap de serie 30 la Flushing Meadows, Sorana a învins-o în runda inaugurală pe Kayla Day (91 WTA), scor 6-2, 6-3.

Partida a durat o oră şi 15 minute, iar Cîrstea a fost jucătoarea care a dictat ritmul.

Românca a bifat 26 de lovituri câștigătoare (doar 9 în dreptul americancei), s-a descurcat foarte bine din apropierea fileului (a câștigat 12 puncte din 16 încercări) și a returnat excelent (a reușit în total patru breakuri).

De știut:

• În turul al doilea, Sorana se va duela cu Anna Kalinskaya (89 WTA). Rusoaica a trecut de Katerina Siniakova (49 WTA, Cehia), scor 6-4, 6-2.
  • Cîrstea și Kalinskaya s-au mai întâlnit de două ori și și-au împărțit victoriile: rusoaica s-a impus la Cincinnati 2020, iar românca a avut câștig de cauză la Indian Wells 2022.
  • Prin calificarea în turul al doilea, Sorana Cîrstea și-a asigurat un premiu în valoare de 123.000 de dolari și 70 de puncte în clasamentul WTA.
  • România mai are patru reprezentante pe tabloul principal de la US Open 2023: Irina Begu, Ana Bogdan, Gabriela Ruse și Patricia Țig. Toate vor juca marți.

Statistica partidei dintre Sorana Cîrstea și Kayla Day

Ași: 6-4

Duble greșeli: 4-2

Puncte câștigate cu primul serviciu: 68% (28/41) - 60% (12/20)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 55% (16/29) - 42% (10/24)

Puncte câștigate la fileu: 75% (12/16) - 80% (4/5)

Puncte de break câștigate: 50% (4/8) - 14% (1/7)

Lovituri câștigătoare: 26-9

Erori neforțate: 28-13

Total puncte: 66-48

Durată meci: 1 oră și 15 minute.

Rezumatul partidei dintre Sorana Cîrstea și Kalya Day

US Open 2023 are loc în perioada 28 august - 10 septembrie, iar cele mai importante meciuri de la Flushing Meadows vor fi zi de zi pe HotNews.ro. Campionii en-titre sunt Carlos Alcaraz și Iga Swiatek.

Totul despre Halep  - Rodionova  Meciul nu a fost televizat, GOLAZO.ro are detaliile primei victorii a Simonei după 4 luni de pauză
Tenis
17:12
Totul despre Halep - Rodionova Meciul nu a fost televizat, GOLAZO.ro are detaliile primei victorii a Simonei după 4 luni de pauză
Program Liga 1  LPF a anunțat când se joacă  Dinamo - FCSB , derby-ul etapei #13
17:55
Program Liga 1 LPF a anunțat când se joacă Dinamo - FCSB, derby-ul etapei #13
Program Liga 1  LPF a anunțat când se joacă Dinamo - FCSB , derby-ul etapei #13
PROBLEME CU GAZONUL  GOLAZO.RO a mers pe „Toumba” cu 24 de ore înainte de meciul lui FCSB: iarba nu arată  deloc bine
Europa League
17:25
PROBLEME CU GAZONUL GOLAZO.RO a mers pe „Toumba” cu 24 de ore înainte de meciul lui FCSB: iarba nu arată deloc bine
A vorbit de Ianis Anunțul făcut de  managerul lui Rangers  după întoarcerea lui Hagi la prima echipă
Stranieri
17:16
A vorbit de IanisAnunțul făcut de managerul lui Rangers după întoarcerea lui Hagi la prima echipă
A vorbit de Ianis Anunțul făcut de managerul lui Rangers după întoarcerea lui Hagi la prima echipă
Jucător de la City, arestat Afost reținut pentru un posibil furt
Campionate
11:06
Jucător de la City, arestat Afost reținut pentru un posibil furt
Dinamo, posibili noi investitori Andrei Nicolescu a făcut anunțul: „Avem discuții cu parteneri din România, precum și cu parteneri de afară”
11:25
FCSB intră în Imperiul lui RăzvanReportaj GOLAZO.ro din Grecia: Lucescu jr e idol la Salonic! Elogii pentru antrenorul român
10:26
Îngrijorare la Rapid Fără gol înscris de atacanții din lot în 11 etape: „Au rămas datori, mai ales Burmaz. Poate e ceva mental”
11:30
Îngrijorare la Rapid Fără gol înscris de atacanții din lot în 11 etape: „Au rămas datori, mai ales Burmaz. Poate e ceva mental”