VIDEO Polonia s-a calificat în semifinalele United Cup - Iga Swiatek, o nouă demonstrație de tenis

​Polonia s-a calificat fără emoții în semifinalele United Cup (3-0 vs China), iar Iga Swiatek a obținut o nouă victorie clară la competiția care înlocuiește fosta Hopman Cup.

Iga SwiatekFoto: Dubreuil Corinne/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Iga Swiatek, a treia victorie clară la United Cup - Polonia, în semifinale

Întâlnirea dintre Polonia și China a început cu partida Hubert Hurkacz - Zhizhen Zhang. Europeanul s-a impus după o oră și 23 de minute de joc, scor 6-3, 6-4.

La feminin, Iga Swiatek a oferit nouă demonstrație de tenis și a cedat doar cinci gameuri în meciul cu Qinwen Zheng (14 WTA). Lidera ierarhiei mondiale a avut nevoie de o oră și 34 de minute pentru a obține victoria, scor 6-2, 6-3.

În primele partide disputate la simplu la United Cup, Swiatek le-a învins pe brazilianca Beatriz Haddad Maia (6-2, 6-2) și iberica Sara Sorribes Tormo (6-2, 6-1).

Polonia a câștigat și la dublu mixt prin perechea Katarzyna Piter/Jan Zielinski: 6-3, 5-7, 10-7 vs Xiaodi You/Fajing Sun.

Polonia se va duela pentru un loc în marea finală cu învingătoarea dintre Franța și Norvegia.

United Cup, sferturi de finală

Polonia - China 3-0

Franța - Norvegia

Australia - Serbia

A patra întâlnire va fi decisă după Grecia - Canada (Grupa B).

De știut despre United Cup

• La United Cup, care înlocuieşte fosta Hopman Cup, participă 18 naţiuni repartizate în şase grupe, cu meciuri la Perth şi Sydney.
  • Primele clasate din cele şase grupe şi cele mai bune două echipe de pe locurile secunde se califică în faza sferturile de finală, care urmează să se desfășoare între 3 și 5 ianuarie 2024.
  • Semifinalele vor avea loc pe 6 ianuarie, iar marea finală pe 7 ianuarie la Sydney. Premiile totale ale competiției se ridică la 10 milioane de dolari americani.

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
20.09
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
20.09
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”