VIDEO Rafael Nadal, în sferturi la ATP Brisbane - Saltul făcut de iberic în clasamentul mondial

Rafael Nadal a cedat doar trei game-uri în meciul cu Jason Kubler (locul 102 mondial), victoria ibericului fiind una categorică, scor 6-1, 6-2. Succesul îl califică pe spaniol în sferturile turneului ATP 250 de la Brisbane.

Rafael NadalFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Rafael Nadal, salt de 221 de locuri - Se află pe 451 în ATP Live

Ocupant al locului 672 în prezent, Rafa a acumulat prin calificarea în sferturile competiției australiene 95 de puncte în clasamentul mondial, iar saltul său în ATP Live este unul important: se găsește pe 451: vorbim despre 221 de locuri.

Rafa a început partida așa cum îi place: cu intensitate, cu lovituri aspre și cu un forehand care să dicteze ritmul. Nadal a avut o serie de 13 puncte câștigate la rând.

Văzând agresivitatea adversarului (pe care nu-l mai întâlnise până acum în circuitul ATP), Nadal a apelat în dese rânduri în primele game-uri și la slice-uri care să-i mai calmeze lui Jason din elanul de pe baseline.

Fostul lider mondial s-a distanțat la 5-0, iar primul game câștigat de Kubler a adus urale din tribune. Ibericul a închis setul de la serviciu: 6-1.

Setul al doilea a fost unul în care australianul a prins mai mult curaj: a executat serviciu-voleu, a venit la plasă și a câștigat puncte frumoase atât cu dreapta, cât și cu reverul.

Kubler a avut în total în meci patru mingi de break (trei dintre ele chiar „legate”), dar Nadal le-a salvat pe toate.

Australianul a câștigat două game-uri în manșa secundă, iar Rafa a închis partida de la lansare (6-2). Meciul a durat o oră și 23 de minute.

De știut:

• Este a 225-a calificare din carieră a lui Nadal în sferturile unei competiții din circuitul ATP, ultima datând de la Wimbledon 2022.
  • În sferturile de la ATP Brisbane, Rafa va da vineri peste australianul Jordan Thompson (locul 55 ATP).
  • În vârstă de 37 de ani, ibericul a adunat 1070 de victorii în carieră și a pierdut de 220 de ori.
  • Are 92 de titluri ATP câștigate de-a lungul timpului, iar dintre acestea 22 de sunt de Grand Slam (la două în urma recordmanului Novak Djokovic).