WTA Abu Dhabi: Sorana Cîrstea, victorie în fața unei câștigătoare a Turneului Campioanelor

Sorana Cîrstea a reușit să pună capăt seriei de șapte înfrângeri consecutive și s-a calificat în optimile turneului „WTA 500” de la Abu Dhabi, după ce a învins-o în trei seturi pe Caroline Garcia.

Sorana CirsteaFoto: Brad Penner / AP / Profimedia

Sorana Cîrstea, în optimi la WTA Abu Dhabi - A trecut de Caroline Garcia

Aflată pe locul 26 în clasamentul mondial, Sorana s-a impus după un meci de mare luptă, scor (4)6-7, 6-4, 6-4.

Cîrstea a început mai bine partida și a condus cu 4-1, dar Garcia (21 WTA) a recuperat break-ul, a salvat două mingi de set la 6-5 pentru româncă și a avut câștig de cauză în tiebreak (7-4).

Sorana a rezistat eroic într-un moment foarte important (la 5-4), a salvat 6 mingi de rebreak ale adversarei și și-a adjudecat al doilea set cu 6-4.

Jucătoarea noastră s-a impus la retur în chiar primul game din setul decisiv, iar apoi a mai cedat doar trei puncte în game-urile de serviciu. Calificarea în optimi a venit după două ore și 40 de minute de joc.

De știut:

• Caroline Garcia a câștigat Turneul Campioanelor în 2022. Cel mai sus în clasamentul WTA a fost pe locul 4 (septembrie 2018).
  • Sorana Cîrstea se va duela pentru un loc în sferturi cu Maria Sakkari. A treia favorită de la Abu Dhabi a beneficiat de un „bye” (prim tur liber).
  • Cîrstea și Sakkari s-au mai întâlnit de trei ori, iar Sorana conduce cu 2-1 (s-a impus în două seturi la Istanbul 2017 și Doha 2018, dar a pierdut în trei seturi la Cincinnati 2023).
  • Prin calificarea în optimi, Sorana Cîrstea și-a asigurat un premiu în valoare de 13.590 de dolari și 60 de puncte în clasamentul WTA de simplu.

Mubadala Abu Dhabi Open are loc în perioada 5-11 februarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $922.573, iar campioana en-titre este Belinda Bencic (2023).

Capii de serie de la Abu Dhabi: Elena Rybakina (1), Ons Jabeur (2), Maria Sakkari (3), Barbora Krejcikova (4), Jelena Ostapenko (4), Beatriz Haddad Maia (6), Daria Kasatkina (7), Liudmila Samsonova (8).

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
Diverse
20.09
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
20.09
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”