Lidera mondială, victorie în stil de campioană în finala Indian Wells – Set câștigat la zero

Iga Swiatek a câștigat cea de-a 23-a finală WTA a carierei, după 6-4, 6-0 cu Maria Sakkari, în ultimul act al turneului WTA Indian Wells.

Iga SwiatekFoto: Action Press / Shutterstock Editorial / Profimedia

Iga Swiatek, campioană la WTA Indian Wells 2024

Lidera mondială a cucerit pentru a doua oară trofeul de la Indian Wells și la fel ca în urmă cu doi ani, tot în fața Mariei Sakkari.

Primul set a început bine pentru Swiatek, care a condus cu 3-0, însă jucătoarea din Grecia a echilibrat jocul, a egalat la gameuri, înainte de a ceda cu greu pe final.

Actul secund a fost însă fără istoric, poloneza oferind din nou o demonstrație de forță, câștigând setul cât se poate de categoric.

Partida a durat doar o oră și nouă minute.

A fost trofeul cu numărul 8 câștigat de Iga Swiatek într-o finală de categorie „WTA 1000”.

Maria Sakkari - Iga Swiatek, 3-3 în meciurile directe

2024, Indian Wells: 6-4, 6-0 pentru Swiatek

2022, Indian Wells: 6-4, 6-1 pentru Swiatek

2022, Doha: 6-4, 6-3 pentru Swiatek

2021, Turneul Campioanelor: 6-2, 6-4 pentru Sakkari

2021, Ostrava: 6-4, 7-5 pentru Sakkari

2021, Roland Garros: 6-4, 6-4 pentru Sakkari.

BNP Paribas Open este un turneu din categoria WTA 1000 ce s-a desfășurat în perioada 6-17 martie. S-a jucat pe suprafață hard și a oferit premii totale în valoare de $8,995,555. Campioana en-titre era Elena Rybakina.

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
20.09
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
20.09
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”