VIDEO Câștigătorul turneului ATP Roma – Primul trofeu din acest an

Alexander Zverev a câștigat duminică primul său trofeu din acest an, după ce l-a învins în finala turneului „ATP 1000” de la Roma pe chilianul Nicolas Jarry (24 ATP), scor 6-4, 7-5.

Alexander ZverevFoto: Christof STACHE / AFP / Profimedia

Alexander Zverev a câștigat finala turneului ATP Roma

Cap de serie numărul trei, jucătorul german a avut nevoie de o oră și 43 de minute pentru cucerirea trofeului la ATP Roma.

Echilibrul din primul set s-a rupt în final, când Zverev a reușit primul break.

Setul al doilea s-a disputat tot pe contre, Nicolas Jarry a salvat două mingi de meci la scorul de 5-4 pentru german, însă nu a fost suficient.

La 6-5, finalistul de la US Open 2020 a mai ratat o minge care putea încheia meciul, dar în final a reușit breakul care i-a adus victoria.

A fost primul trofeu din acest an cucerit de Alexander Zverev și cel cu numărul 22 din întreaga carieră.

ATP Roma a avut loc în perioada 8-19 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico. Face parte din categoria „ATP 1000” și a oferit premii totale în valoare de 7.877.020 €. Campionul en-titre era Daniil Medvedev.

Zverev – Jarry 5-2 la întâlniri directe

2024 Roma: 6-4, 7-5 pentru Zverev

2023 Beijing: 6-1, 6(5)-7, 6-3 pentru Zverev

2023 Halle: 7-5, 6-3 pentru Zverev

2023 Geneva: 7-6(3), 6-3 pentru Jarry

2019 Hamburg: 6-4, 6-2 pentru Zverev

2019 Geneva: 6-3, 3-6, 7-6(8) pentru Zverev

2019 Barcelona: 3-6, 7-5, 7-6(5) pentru Jarry