VIDEO Câștigătorul turneului ATP Roma – Primul trofeu din acest an

Alexander Zverev a câștigat duminică primul său trofeu din acest an, după ce l-a învins în finala turneului „ATP 1000” de la Roma pe chilianul Nicolas Jarry (24 ATP), scor 6-4, 7-5.

Alexander ZverevFoto: Christof STACHE / AFP / Profimedia

Alexander Zverev a câștigat finala turneului ATP Roma

Cap de serie numărul trei, jucătorul german a avut nevoie de o oră și 43 de minute pentru cucerirea trofeului la ATP Roma.

Echilibrul din primul set s-a rupt în final, când Zverev a reușit primul break.

Setul al doilea s-a disputat tot pe contre, Nicolas Jarry a salvat două mingi de meci la scorul de 5-4 pentru german, însă nu a fost suficient.

La 6-5, finalistul de la US Open 2020 a mai ratat o minge care putea încheia meciul, dar în final a reușit breakul care i-a adus victoria.

A fost primul trofeu din acest an cucerit de Alexander Zverev și cel cu numărul 22 din întreaga carieră.

ATP Roma a avut loc în perioada 8-19 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico. Face parte din categoria „ATP 1000” și a oferit premii totale în valoare de 7.877.020 €. Campionul en-titre era Daniil Medvedev.

2019 Barcelona: 3-6, 7-5, 7-6(5) pentru Jarry

GERMANIA - SCOȚIA 5-1  Mannschaft de  5 stele ! Spectacol în primul meci de la EURO 2024
Campionatul European
14.06
GERMANIA - SCOȚIA 5-1 Mannschaft de 5 stele! Spectacol în primul meci de la EURO 2024
GERMANIA - SCOȚIA 5-1 Mannschaft de 5 stele ! Spectacol în primul meci de la EURO 2024
EURO 2024, Ghid complet Tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
14.06
EURO 2024, Ghid completTot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
Dinamo Reloaded   Kopic  a spus câte transferuri mai vrea să facă în această vară