Antrenorul Borussiei Dortmund, după înfrângerea din finala Champions League: „Poate că Vinicius nu ar fi trebuit să mai fie pe teren”

Real Madrid a învins pe Borussia Dortmund în finala Champions League, scor 2-0, iar antrenorul grupării din Bundesliga a încercat să explice unde s-a făcut diferența în partida disputată pe stadionul Wembley din Londra.

h2: Edin Terzic: „Real Madrid nu te iartă niciodată. Poate că Vinicius nu ar fi trebuit să mai fie pe teren”

Terzic (41 de ani) a vorbit despre ratările jucătorilor săi din prima repriză și a afirmat că meciul ar fi putut avea un alt deznodământ dacă Vinicius ar fi fost eliminat în prima repriză.

Brazilianul a căzut mult prea ușor în mai multe rânduri și a obținut cartonașe galbene care i-au făcut pe jucătorii Borussiei să fie mult mai prudenți.

„Vreau să îi felicit pe Real Madrid și Carlo Ancelotti. Este un antrenor grozav, un mare campion și de aceea vreau să spun asta. Bineînțeles că am făcut greșeli în repriza secundă, dar și ei le-au făcut în prima repriză.

Nu am fost eficienți în fața porții. Vreau să mulțumesc tuturor celor care au avut încredere în noi. Foarte multă lume pur și simplu a venit să fie alături de echipă. După meci este mai ușor să vorbim.

Ne-am gândit să facem schimbări la pauză, dar aveam un joc bun. Încă o dată calitatea lui Real Madrid a decis. Real Madrid nu te iartă niciodată.

Poate că Vinicius nu ar fi trebuit să fie pe teren să marcheze al doilea gol. A făcut mici gesturi. Unul dintre fundașii centrali a văzut cartonaș galbenul din cauza lui. Vinicius este un jucător extraordinar și nu am de gând să comentez deciziile arbitrilor.

După ce am pierdut, îmi este greu să îmi găsesc cuvintele. Sunt dezamăgit de rezultat, dar acum nu este momentul să analizăm. Trebuie să lăsăm timpul să treacă. În vestiar au fost momente foarte grele din cauza înfrângerii.

Am făcut o figură frumoasă şi cred că meritam mai mult decât să pierdem cu 0-2. Din prima secundă, am arătat întregii lumi că nu am venit aici doar pentru a juca o finală, ci pentru a o câştiga.

Am făcut atât de multe lucruri bine, dar ei au fost mai pragmatici la momentul potrivit, ceea ce nouă ne-a lipsit astăzi” - Edin Terzic la conferința de presă, citat de Marca.

h3: Borussia Dortmund: „Fotbalul nu este un basm și nu există întotdeauna finaluri fericite”

La finalul partidei, Borussia Dortmund le-a mulțumit suporterilor pentru susţinere.

„Fotbalul nu este un basm şi nu există întotdeauna finaluri fericite. Povestea noastră continuă şi nu am putea-o face fără sprijinul vostru. Vă mulţumim”, a notat Borussia Dortmund.

Go, România! O legendă a Angliei mizează pe ai noștri să provoace marea surpriză din optimile EURO 2024
29.06
Dinamo - Domzale 4-3  Gol superb Cîrjan și  „triplă”  a lui Abdallah
29.06
Dinamo - Domzale 4-3 Gol superb Cîrjan și „triplă” a lui Abdallah
„Ajută-mă, tata!” Jennifer Dossey, interviu emoționant în Germania pentru GOLAZO.ro
Special
29.06
Bilete  FRF a solicitat mai multe locuri pentru fanii români la meciul cu Olanda. Răspunsul dat de UEFA
28.06
Bilete FRF a solicitat mai multe locuri pentru fanii români la meciul cu Olanda. Răspunsul dat de UEFA