"Asta ne mai lipsea" - Ce a spus Ionel Gane după ce Magaye Gueye a fost depistat pozitiv cu cocaină

Antrenorul Ionel Gane a declarat, marţi, că probabil contractul atacantului Magaye Gueye va fi reziliat, după ce jucătorul a fost depistat pozitiv cu cocaină.

"Contractul lui a fost prelungit în noiembrie sau decembrie, înainte de sărbători, de cei din DDB, când au avut discuţii cu jucătorii şi ştiu că el a fost primul care a acceptat acea negociere, să renunţe la bani. Incidentul cu jacuzzi (n.r. - Gueye a fost filmat petrecând cu două fete) a fost mult mai recent.

E vina lui, exclusiv. Dacă a făcut lucrul acesta şi s-a dovedit, atunci să suporte cosnecineţele! Eu l-am folosit pentru că a fost în lot, e atacantul pe care l-am avut la dispoziţie, în condiţiie în care Nemec este accidentat, era atacantul cu experienţă pe care îl aveam.

Nu am vorbit cu el. M-a anunţat doctorul acum câteva ore, când mi-a spus că a ieşit pozitiv. La câte am trăit din vară până acum şi la câte probleme sunt în continuare, chiar asta ne mai lipsea! (n.r. - dacă a bănuit că Gueye consuma cocaină). Niciodată. Venea la antrenamente normal, se antrena, nu am bănuit niciodată că ar fi în stare de aşa ceva.

Probabil cei din DDB vor avea o discuţie cu el. Nu pot să-l mai primesc la antrenamente. Cred că în momentul acesta contractul se poate rezilia unilateral pentru că, în momentul în care semnezi, ai nişte clauze, că nu ai voie să foloseşti anumite substanţe. În acest moment, nu mai este de competenţa mea. Cei din conducere vor decide. Nu am vorbit cu cei din conducere, e prea repede, eu nu pot să iau decizii, clubul trebuie să ia decizii în privinţa lui. (n.r. - care e mesajul pentru jucătorii tineri ai echipei Dinamo) Să nu facă ca el, e clar! Nu e un exemplu de urmat, în acest moment. Situaţia este destul de gravă şi de delicată, după ce s-a întâmplat. Ei trebuie să se ferească de foarte multe tentaţii în ziua de azi ", a declarat Gane, la Telekom Sport.

Atacantul dinamovist Magaye Gueye (30 de ani) a fost depistat pozitiv cu cocaină, în urma controlului efectuat de ANAD la meciul Dinamo - Steaua din Cupa României, informează gsp.ro.

Conform sursei citate, jucătorul a fost suspendat provizoriu, iar ANAD a notificat clubul Dinamo în legătură cu acest caz. LPF, COSR şi Federaţia au fost, de asemenea, înstiinţate.

Dinamo s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins, la 10 februarie, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), rivala FCSB, deţinătoarea trofeului. Gueye a jucat o repriză, fiind schimbat la pauză cu Morsay.

Gueye a evoluat în 18 meciuri în acest sezon şi a marcat trei goluri, scrie News.ro.

FCSB PRINDE VITEZĂ   VIDEO CU GOLUL  » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
06.10
FCSB PRINDE VITEZĂ VIDEO CU GOLUL » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
FCSB PRINDE VITEZĂ  VIDEO CU GOLUL » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
Hagi, assist și roșu!  Ianis a reușit o pasă de gol la meciul 100 pentru Rangers, dar  a fost eliminat  pe final
06.10
Hagi, assist și roșu! Ianis a reușit o pasă de gol la meciul 100 pentru Rangers, dar a fost eliminat pe final
Hagi, assist și roșu!  Ianis a reușit o pasă de gol la meciul 100 pentru Rangers, dar  a fost eliminat pe final
GOL COMIC  VIDEO Doi rapidiști s-au încurcat între ei la golul doi! FC Botoșani- Rapid 2-0, continuă criza giuleștenilor. Clasamentul actualizat
06.10
GOL COMIC VIDEO Doi rapidiști s-au încurcat între ei la golul doi! FC Botoșani- Rapid 2-0, continuă criza giuleștenilor. Clasamentul actualizat
„Veţi afla zilele viitoare”   Șumudică, misterios  după Botoșani - Rapid 2-0, legat de ce le-a transmis jucătorilor
06.10
„Veţi afla zilele viitoare” Șumudică, misterios după Botoșani - Rapid 2-0, legat de ce le-a transmis jucătorilor
„Veţi afla zilele viitoare”  Șumudică, misterios după Botoșani - Rapid 2-0, legat de ce le-a transmis jucătorilor
Schimbat imediat   Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului  l-a scos din echipă  în doar câteva minute!
06.10
Schimbat imediat Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului l-a scos din echipă în doar câteva minute!
Schimbat imediat  Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului l-a scos din echipă în doar câteva minute!
Maxim, erou la Gaziantep VIDEO: Internaționalul român, decisiv în meciul cu Beșiktaș + reușită anulată a lui Sorescu
06.10
Maxim, erou la Gaziantep VIDEO: Internaționalul român, decisiv în meciul cu Beșiktaș + reușită anulată a lui Sorescu
SHOW LA GIRONA VIDEO: Gazzaniga a reușit să apere 3 penalty-uri în victoria cu Bilbao, 2-1!
06.10
SHOW LA GIRONA VIDEO: Gazzaniga a reușit să apere 3 penalty-uri în victoria cu Bilbao, 2-1!
Adnan Golubovic   Povestea incredibilă a  portarului lui Dinamo . Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”
06.10
Adnan Golubovic Povestea incredibilă a portarului lui Dinamo. Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”
Adnan Golubovic   Povestea incredibilă a portarului lui Dinamo . Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”