Campioana din 2021, învinsă în primul tur la Roland Garros

Barbora Krejcikova a fost eliminată în primul tur la Roland Garros, după ce a fost învinsă în două seturi de Viktorija Golubovic, scor 7-6(3), 6-4.

Barbora KrejcikovaFoto: Phamai Techaphan / Shutterstock Editorial / Profimedia

Barbora Krejcikova, eliminată în primul tur la Roland Garros de Viktorija Golubovic

Viktorija Golubovic a produs una dintre surprizele rundei inaugurale la Roland Garros.

Jucătoarea clasată pe locul 74 în ierarhia WTA a învins-o în două seturi pe Barbora Krejcikova (24 WTA), campioana din 2021, în urma unui meci încheiat într-o oră și 42 de minute.

Deși a fost condusă cu 4-0 în primul set, Barbora a revenit incredibil și a egalat la 4, însă Golubovic a avut nervii mai tari și a reușit să închidă setul la tiebreak.

În actul secund, probabil și căzută psihic, Krejcikova a cedat cu 6-4, în ciuda faptului că a încercat să țină aproape de adversara sa.

Pentru Viktorija Golubovic, urmează duel în turul doi împotriva câștigătoarei dintre Anastasia Potapova (41 WTA) și Kamilla Rakhimova (105 WTA).

Laura Siegemund - Sofia Kenin 6-4, 2-6, 2-6

Katerina Siniakova (32) - Dalma Galfi 7-5, 7-6(3)

Olga Danilovic - Martina Trevisan 6-1, 6-2

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai - 9 iunie. Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.

În picaj Coeficientul României suferă după ce FCSB, Corvinul, CFR și Craiova au încheiat săptămâna europeană fără victorie »  Ce consecințe pot urma
26.07
În picajCoeficientul României suferă după ce FCSB, Corvinul, CFR și Craiova au încheiat săptămâna europeană fără victorie » Ce consecințe pot urma
În picaj Coeficientul României suferă după ce FCSB, Corvinul, CFR și Craiova au încheiat săptămâna europeană fără victorie » Ce consecințe pot urma
„Erau niște arzătoare”  Cum se apără Florentina Iușco după ce a fost  suspendată pentru dopaj : „Mi-am probat nevinovăția!”
Jocurile Olimpice
26.07
„Erau niște arzătoare” Cum se apără Florentina Iușco după ce a fost suspendată pentru dopaj: „Mi-am probat nevinovăția!”
„Erau niște arzătoare”  Cum se apără Florentina Iușco după ce a fost suspendată pentru dopaj : „Mi-am probat nevinovăția!”
Drum liber  Ținta #1 a lui Hagi poate ajunge  gratis  la Farul! CFR Cluj a intrat și ea pe fir
26.07
Drum liber Ținta #1 a lui Hagi poate ajunge gratis la Farul! CFR Cluj a intrat și ea pe fir
Drum liber  Ținta #1 a lui Hagi poate ajunge gratis la Farul! CFR Cluj a intrat și ea pe fir
Exclusă de la JO  Antrenoarea Canadei, acuzată că și-a  spionat  adversarele cu drone
26.07
Exclusă de la JO Antrenoarea Canadei, acuzată că și-a spionat adversarele cu drone