Când va juca Simona Halep în sferturile de la WTA Dubai

Organizatorii turneului WTA de la Dubai au anunțat programul zilei de joi (17 februarie). În sferturi, Simona Halep o va întâlni pe Ons Jabeur.

Simona HalepFoto: ROB PRANGE / AFP / Profimedia

Conform programului oficial, meciul dintre Halep și Jabeur va fi al treilea al zilei de pe arena centrală (primul din sesiunea de seară) și nu va începe mai devreme de ora 17:00 (ora României). Confruntarea va fi LiveText pe HotNews.ro și în direct pe Digisport 2.

Înainte de duelul dintre Simona și Ons sunt programate meciurile Petra Kvitova vs Jelena Ostapenko și Jil Teichmann vs Veronika Kudermetova (primul începe la ora 12:00).

De știut:

• Prin calificarea în sferturi, Simona Halep și-a asigurat un premiu în valoare de 17.500 de dolari şi 100 de puncte în clasamentul WTA de simplu. Pentru prezența în optimi, Gabriela Ruse va primi 9.000 și 55 de puncte WTA.
  • Pentru un loc în semifinale, Halep se va duela cu Ons Jabeur (10 WTA, favorită), care a trecut de Jessica Pegula (14 WTA), scor 6-3, 6-1.
  • Simona Halep şi Ons Jabeur s-au mai întâlnit de două ori în circuitul WTA. În 2020, tot la Dubai, în turul al doilea, românca a câştigat cu 1-6, 6-2, 7-6(7). În 2018, în primul tur de la Beijing, Halep s-a accidentat și a abandonat după primul set (pierdut cu 1-6).
  • Simona Halep a câștigat în două rânduri turneul WTA de la Dubai: 2015 (6-4, 7-6(4) cu Karolina Pliskova) și 2020 (3-6, 6-3, 7-6(5) cu Elena Rybakina).

Cum arată traseul virtual al Simonei Halep la WTA Dubai

Turul I: 6-2, 6-4 vs Alison Riske

Turul II: 6-3, 6-2 vs Gabriela Ruse

Sferturi: Ons Jabeur

Semifinale: Petra Kvitova / Jelena Ostapenko

Finala: Jil Teichmann / Veronika Kudermetova / Marketa Vondrousova / Dayana Yastremska.

Dubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 14-19 februarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500 și are premii totale în valoare de $703,580. Simona Halep a câștigat turneul în 2015 și 2020, iar ultima ediție i-a revenit ibericei Garbine Muguruza.

FCSB PRINDE VITEZĂ   VIDEO CU GOLUL  » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
06.10
FCSB PRINDE VITEZĂ VIDEO CU GOLUL » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
FCSB PRINDE VITEZĂ  VIDEO CU GOLUL » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
Hagi, assist și roșu!  Ianis a reușit o pasă de gol la meciul 100 pentru Rangers, dar  a fost eliminat  pe final
06.10
Hagi, assist și roșu! Ianis a reușit o pasă de gol la meciul 100 pentru Rangers, dar a fost eliminat pe final
Hagi, assist și roșu!  Ianis a reușit o pasă de gol la meciul 100 pentru Rangers, dar  a fost eliminat pe final
GOL COMIC  VIDEO Doi rapidiști s-au încurcat între ei la golul doi! FC Botoșani- Rapid 2-0, continuă criza giuleștenilor. Clasamentul actualizat
06.10
GOL COMIC VIDEO Doi rapidiști s-au încurcat între ei la golul doi! FC Botoșani- Rapid 2-0, continuă criza giuleștenilor. Clasamentul actualizat
„Veţi afla zilele viitoare”   Șumudică, misterios  după Botoșani - Rapid 2-0, legat de ce le-a transmis jucătorilor
06.10
„Veţi afla zilele viitoare” Șumudică, misterios după Botoșani - Rapid 2-0, legat de ce le-a transmis jucătorilor
„Veţi afla zilele viitoare”  Șumudică, misterios după Botoșani - Rapid 2-0, legat de ce le-a transmis jucătorilor
Schimbat imediat   Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului  l-a scos din echipă  în doar câteva minute!
06.10
Schimbat imediat Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului l-a scos din echipă în doar câteva minute!
Schimbat imediat  Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului l-a scos din echipă în doar câteva minute!
Maxim, erou la Gaziantep VIDEO: Internaționalul român, decisiv în meciul cu Beșiktaș + reușită anulată a lui Sorescu
06.10
Maxim, erou la Gaziantep VIDEO: Internaționalul român, decisiv în meciul cu Beșiktaș + reușită anulată a lui Sorescu
SHOW LA GIRONA VIDEO: Gazzaniga a reușit să apere 3 penalty-uri în victoria cu Bilbao, 2-1!
06.10
SHOW LA GIRONA VIDEO: Gazzaniga a reușit să apere 3 penalty-uri în victoria cu Bilbao, 2-1!
Adnan Golubovic   Povestea incredibilă a  portarului lui Dinamo . Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”
06.10
Adnan Golubovic Povestea incredibilă a portarului lui Dinamo. Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”
Adnan Golubovic   Povestea incredibilă a portarului lui Dinamo . Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”