electrizant CFR Cluj, revenire senzațională cu Dinamo! Tachtsidis,  gol în minutul 90+2
CFR Cluj vs Dinamo București. Foto: Sport Pictures

electrizantCFR Cluj, revenire senzațională cu Dinamo! Tachtsidis, gol în minutul 90+2

• CFR Cluj a învins-o pe Dinamo cu 3-2, după ce trupa lui Kopic conducea cu 2-0 în minutul 34.
  • Tachtsidis a marcat golul victoriei în al doilea minut al prelungirilor.

CFR Cluj a revenit senzațional și a câștigat meciul cu Dinamo, jucat la aproape 40 de grade Celsius.

Cu Denis Politic căpitan, trupa lui Kopic a surprins în Gruia. În minutul 34, Dinamo conducea cu 2-0, goluri Cîrjan și Abdallah.

Pentru Cîrjan a fost primul gol marcat la un meci de seniori din România.

CFR Cluj a redus din diferență prin Deac, care l-a învins pe Golubovic din penalty, iar Bîrligea, intrat la pauză, a egalat în minutul 52.

Tot Bîrligea a irosit o ocazie incredibilă după 12 minute. Atacantul care a fost în lotul naționalei la Euro 2024 a ratat din 5 metri după o acțiune a lui Kamara.

CFR Cluj a dat lovitura în al doilea minut al prelungirilor prin grecul Tachtsidis, care l-a învins pe Golubovic cu un șut plasat din afara careului.

CFR CLUJ-DINAMO 3-2

• Au marcat: Deac - pen. (42), Bîrligea (52), Tachtsidis (90+2) / C. Cîrjan (14), Abdallah (34)

min. 90+2 - GOL CFR CLUJ! Trupa lui Petrescu dă lovitura pe final prin Tachtsidis

min. 89 - Dinamo contraatacă pe final, Caragea îi pasează lui Bani, care trimite pe lângă poarta lui Sava

min. 87 - iese Deac, intră Nkololo

min. 81 - La Dinamo intră Caragea și Amzăr, au ieșit Politic și Abdallah

min. 80 - încă o schimbare făcută de Dan Petrescu. A intrat Păun, a ieșit Artean

min. 77 - Asistenții din camera VAR au verificat un posibil penalty pentru CFR Cluj în urma unui duel între Politic și Artean. Analiza s-a încheiat, meciul continuă

min. 74 - Golubovic o salvează pe Dinamo la șutul kosovarului Korenica

min. 73 - Bîrligea s-a ales cu capul spart după un duel cu Homawoo. Dinamovistul nu a fost avertizat de arbitrul Rareș Vidican

min. 69 - Încă o mutatre făcută de Dan Petrescu. L-a scos pe Kamara și l-a introdus în teren pe kosovarul Korenica

min. 67 - tensiuni între jucătorii celor două echipe. Kamara și Costin s-au îmbrâncit, antrenorul Dan Petrescu a fost primul care a îndemnat la calm

min. 64 - uriașă ratare pentru CFR Cluj! Kamara a pătruns pe partea stângă, i-a pasat lui Bîrligea, însă atacantul a trimis pe lângă poartă din 5 metri

min. 57 - Dinamo, aproape de al treilea gol la Cluj. Selmani a tras în fundașii CFR-ului, apoi Gnahore a tras peste poartă

min. 52 - CFR CLUJ EGALEAZĂ! Bîrligea înscrie după o pasă greșită a lui Boateng

min. 46 - a început repriza a doua, Petrescu face primele modificări la CFR Cluj, intră Mogoș și Bîrligea, au ieșit Thaqi și Michael

min. 45 - PAUZĂ LA CLUJ

min. 44 - tensiuni în Gruia! Deac îl ceartă pe Cîrjan după o intrare dură a dinamovistului

min. 42 - GOL CFR CLUJ! Deac reduce din diferență din penalty.

min. 34 - GOL DINAMO! Trupa lui Kopic lovește din nou în Gruia! Abdallah înscrie pentru 2-0, după o greșeală a lui Camora la centrarea lui Denis Politic

min. 24 - șansă uriașă de gol pentru CFR Cluj! Nigerianul Michael, aproape de gol, însă a fost blocat de Golubovic

min. 22 - prima ocazie de gol pentru CFR Cluj. Kresic s-a înălțat în careul dinamoviștilor, însă mingea lovită cu capul a trecut peste poartă

min. 14 - GOL DINAMO! Cătălin Cîrjan înscrie la debutul pentru Dinamo după o acțiune fabuloasă: fostul jucător de la Arsenal i-a trecut mingea printre picioare lui Kresic, apoi a lobat balonul peste portarul Sava. Primul gol pentru Cârjan într-un meci de seniori jucat în România

min. 8 - ocazie Dinamo, Cîrjan aproape de primul gol la debutul pentru trupa lui Kopic

min. 2 - Abdallah cade în careu, iar faza este verificată în camera VAR. Analiza video a durat doar câteva secunde, partida continuă

• Stadion: Dr. Constantin Rădulescu, Cluj-Napoca
  • Arbitru: Rareș Vidican (Satu Mare) / A1: Mircea Grigoriu (Bucureşti) / A2: Romică Bîrdeş (Piteşti) / Arbitru VAR: Andrei Chivulete (Bucureşti) / Arbitru AVAR: Ferencz Tunyogi (Zalău) / R1: Viorel Flueran (Craiova).

CFR Cluj, avantaj clar în ultimele meciuri cu Dinamo

CFR Cluj a câștigat precedentele șase meciuri disputate acasă împotriva lui Dinamo, ultimele două cu 4-0 și 4-1.

Dinamo n-a mai triumfat în fața CFR-ului din 2017, când se impunea cu 3-0, în deplasare, în penultimul meci din play-off.

56 de meciuri directe
CFR Cluj a câștigat de 26 de ori, Dinamo de 20, iar 10 partide s-au terminat la egalitate

CFR Cluj, vicecampioana României

Sezonul precedent a fost unul complicat pentru CFR Cluj, dar ardelenii au reușit să termine pe locul 2, la trei puncte în spatele celor de la FCSB (care nu au mai forțat în ultimele etape, fiind deja campioni).

Dan Petrescu a revenit în Gruia când mai erau trei etape rămase din play-off și a câștigat toate partidele: 3-2 cu Rapid, 1-0 cu FCSB și 5-1 cu Farul.

• CFR a disputat patru amicale în această vară: 0-1 cu Slask, 1-0 cu Slovan Bratislava, 1-1 cu LASK Linz și 1-0 cu CSC Dumbrăvița.
15-2
este golaverajul ultimelor șase meciuri dintre CFR Cluj și Dinamo, în favoarea echipei din Ardeal.

Înainte de partida de duminică, Dan Petrescu a anunțat că nu se va baza pe Bîrligea și Mogoș, din cauză că „nu sunt sută la sută pregătiți și sunt puțin euforici după Euro 2024”.

Antrenorul a afirmat că se teme de meciul cu Dinamo și spune că o victorie a echipei sale ar reprezenta o surpriză.

„Nu trebuie să fiu nici optimist, nici pesimist, trebuie să fiu realist. Este clar că nu suntem unde îmi doresc în momentul de față. Nici ca lot de jucători, nici ca tactică, nici ca nimic.

E greu să faci magie, au venit 10 jucători noi, nu știu câți dintre ei vor fi titulari. Echipa nu este unde vreau eu, se va vedea și cu Dinamo.

Dinamo joacă mult mai ofensiv, mult mai agresiv, au axul central puternic, Politic este un fotbalist dorit de toată lumea. Cîrjan și Milanov, doi jucători de valoare.

Sper să am o surpriză plăcută cu Dinamo, dar va fi foarte greu. Dinamo ar trebui să aibă pretenții mai mari în acest sezon și cred că are. Dacă mai aduce trei-patru jucători pe banca de rezervă, se poate bate liniștită la play-off. Dan Petrescu, antrenor CFR Cluj

Dinamo a evitat miraculos retrogradarea

De cealaltă parte, sezonul 2023/24 a reprezentat un chin continuu pentru Dinamo și fanii săi.

Revenită în primul eșalon după un an petrecut în liga secundă, echipa a avut parte de un început dezastruos sub comanda lui Ovidiu Burcă.

„Câinii” și-au mai revenit după aducerea lui Zeljko Kopic, dar au scăpat de retrogradarea directă în ultima etapă, iar apoi au învins pe Csikszereda la baraj (2-0 și 0-0).

• Dinamo a jucat cinci meciuri amicale în această vară: 8-0 cu Zărnești, 1-1 cu Unirea Slobozia, 4-3 vs Domzale, 2-1 cu NK Bistrica și 0-2 cu Kryvbas.

„Ne dorim un sezon mai bun. Asta ar însemna să nu mai avem emoții în privința retrogradării. Vrem să fim mai aproape de echipele care se vor bate pentru play-off.

CFR va avea multă energie, intensitate, cu presing agresiv și vor căuta să marcheze rapid. E o echipă cu ambiții mari în acest sezon. Noi știm ce trebuie să facem, trebuie să fim pregătiți mental și fizic. Fiecare meci va fi dificil în acest sezon. Rezultatele de vineri nu sunt o surpriză pentru noi. Zeljko Kopic, antrenor Dinamo