​Champions League: Real Madrid, înfrângere în Rusia; Bayern Munchen, egal pe teren propriu cu Ajax (Rezultatele serii)

​​Marți au avut loc primele partide din etapa a doua a grupelor Champions League. CSKA Moscova a produs surpriza serii după ce a învins, pe stadionul Luzhniki, campioana Europei Real Madrid cu scorul de 1-0. Bayern Munchen, aflată printre favoritele la câștigarea trofeului, nu a avut nici ea o seară mai bună, terminând la egalitate cu Ajax Amsterdam, 1-1 pe teren propriu.

Ovidiu Hațegan, arbitru al partidei din Rusia, și-a complicat singur treaba în minutul 90+5 (de la margine au fost arătate patru minute de prelungiri), eliminându-l pe portarulIgor Akinfeev, care tocmai și-a anunțat retragerea din naționala Rusiei,pentru proteste (a acordat două cartonașe galbene, unul după altul). Meciul s-a mai prelungit cu aproximativ încă patru minute în care toată lumea a fost confuză și fanii au început să-l huiduie pe arbitrul român.

S-au disputat marți, în a doua etapă a grupelor Champions League:

Grupa E:

Bayern Munchen - Ajax Amsterdam 1-1 (Hummels 4' / Mazraoui 22')

AEK Atena - Benfica Lisabona 2-3 (Klonaridis 53', 63' / Seferovic 6', Grimaldo 15', Semedo 74')

Clasament:

1. Ajax Amsterdam 2 meciuri (4-1) 4 puncte

2. Bayern Munchen 2 (3-1) 4

3. Benfica Lisabona 2 (3-4) 3

4. AEK Atena 2 (2-6) 0

Grupa F:

Hoffenheim - Manchester City 1-2 (Belfodil 1' / Aguero 8', Silva 87')

Olympique Lyon - Shakhtar Donetsk 2-2 (Dembele 70', Dubois 72' / Junior Moraes 44', 55')

Clasament:

1. Olympique Lyon 2 (4-3) 4

2. Manchester City 2 (3-3) 3

3. Shakhtar Donetsk 2 (4-4) 2

4. Hoffenheim 2 (3-4) 1

Grupa G:

CSKA Moscova - Real Madrid 1-0 (Vlasic 2')

AS Roma - Viktoria Plzen 5-0 (Dzeko 3', 40', 90+2', Under 64', Kluivert 73')

Clasament:

1. CSKA Moscova 2 (3-2) 4

2. Real Madrid 2 (3-1) 3

3. AS Roma 2 (5-3) 3

4. Viktoria Plzen 2 (2-7) 1

Grupa H:

Juventus - Young Boys Berna 3-0 (Dybala 5', 33', 69')

Manchester United - Valencia 0-0

Clasament:

1. Juventus 2 (5-0) 6

2. Manchester United 2 (3-0) 4

3. Valencia 2 (0-2) 1

4. Young Boys Berna 2 (0-6) 0

Meciurile din Champions League, ediţia 2018 - 2019, se vor desfășura la următoarele date:

7/8 mai: semifinale, retur

1 iunie: Finala. Ultimul act al Ligii Campionilor se va disputa la Madrid, pe Wanda Metropolitano.

Real Madrid este echipa cu cele mai multe trofee câștigate: 13. Ultimele trei ediții de Liga Campionilor au fost dominate de madrileni, după ce aceștia au trecut în finale de Atletico Madrid, Juventus și Liverpool.