Champions League, semifinale: Real Madrid vs Atletico Madrid, Juventus vs AS Monaco

Vineri a avut loc, la Nyon, tragerea la sorti a semifinalelor din Champions League. Real Madrid, detinatoarea trofeului, o va intalni in penultimul act pe Atletico Madrid, adversara din finala de anul trecut a competitiei. In cealalta semifinala, Juventus Torino se va duela cu AS Monaco, revelatia actualei editii a Ligii Campionilor.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Program semifinale:

Real Madrid vs Atletico Madrid

Juventus vs AS Monaco

Tragerea la sorti de vineri a fost efectuata de galezul Ian Rush, fostul atacant al echipei FC Liverpool.

Meciurile tur din semifinalele Champions League vor avea loc pe 2 si 3 mai, in timp ce returul este programat pe 9 si 10 mai.

Finala competitiei va avea loc in Tara Galilor, la Cardiff, pe 3 iunie. Castigatoarea semifinalei dintre Juventus si AS Monaco va fi considerata organizatoare in ultimul act.

Anul trecut, trofeul Ligii Campionilor a fost cucerit de Real Madrid, dupa o finala castigata la penaltiuri cu Atletico Madrid.

Cum s-au calificat semifinalistele:

Real Madrid a eliminat-o pe Bayern Munchen dupa un retur dramatic, in care castigatoarea s-a stabilit dupa prelungiri. Bavarezii au castigat cu 2-1 primele 90 de minute, scor cu care fusesera invinsi in tur. "Galacticii" au inscris insa de trei ori in timpul suplimentar si s-au calificat in semifinale. Intalnirea de pe "Santiago Bernabeu" a fost marcata de greselile de arbitraj comise de brigada maghiara condusa de Viktor Kassai.

Atletico Madrid a ajuns in semifinale dupa ce a trecut cu 2-1 la general de Leicester City. Echipa pregatita de Diego Simeone s-a impus cu 1-0 in partida tur de pe " Vicente Calderon", iar mansa secunda s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

AS Monaco a ajuns in penultimul act al Champions League dupa o pauza de 13 ani. Monegascii au trecut cu 6-3 la general de Borussia Dortmund, care era considerata favorita inainte de startul dublei manse. In tur, AS Monaco s-a impus cu 3-2 pe "Signal Iduna Park", iar meciul retur s-a terminat 3-1 pentru francezi.

Barcelona nu a mai reusit nicio remontada in sferturi, dupa ce in optimi a revenit de la 0-4 cu PSG si s-a impus cu 6-5 la general. Juventus a obtinut biletele pentru semifinale dupa victoria la scor de neprezentare din partida tur (scor 3-0). Confruntarea de pe Camp Nou s-a incheiat 0-0.

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
Diverse
20.09
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
20.09
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”