CM de handbal feminin

Romania-Chile 51-17/ Lejer

CM de handbal feminin Romania-Chile 51-17/ Lejer

Nationala de handbal a Romaniei a inceput cum nu se poate mai bine CM din China, cu o victorie de moral in fata debutantei Chile. Tricolorele s-au impus cu 51-17, intr-un meci "de antrenament", in asteptarea numelor grele ale Grupei C, Ungaria si Norvegia.

Romancele nu au jucat la turatie maxima in partida cu Chile, dar nu a avut probleme in a se impune categoric cu 51-17. In fata unei reprezentative dezorientate si care a pierdut extrem de usor contra-atacurile, elevele lui Radu Voina au inceput in forta, demonstrandu-si superioritatea. Romania si-a creat un avans de opt goluri (10-2), dupa 10 minute de joc, iar la pauza diferenta a fost de 13 goluri (20-7).

Minute bune in care jucatoarele din Chile nu au putut ajunge la poarta romancelor, iar tricolorele s-au distrat cu defensiva adversarelor: 40-8. Pe fondul unei relaxari a jucatoarelor lui Voina, sportivele din Chile ajung la 17 goluri. Romancele inscriu din toate pozitiile, pe contra-atac, atacuri pozitionale si greseli copilaresti ale adversarelor. Sarbatorita zilei, Cristina Varzaru, care sambata implineste 30 de ani a reusit un gol de generic in ultimele 10 minute de joc. Jucatoarea lui Viborg a prins mingea in aer si a aruncat prin spate, cu mana stanga. Scor final: Romania - Chile 51-17.

Marcatoarele Romaniei: Stanca 10, Nechita 8, Varzaru 6, Vadineanu 5, Geiger 4, Puscasu 3, Lecusanu 3, Manea 3, Fiera 3, Moldovan 3, Neagu 2, Amariei 1

Radu Voina, selectionerul Romaniei: "E bine ca s-a terminat meciul cu Chile fara nicio accidentare, a fost un meci bun pentru fiecare jucatoare. O menajam totusi pe Maier, care ieri si alaltaieri a avut dureri la gamba si tendonul piciorului stang. Accidentarea e mai veche, dar speram sa fie bine. Fetele au marcat multe goluri, un cadou frumos de Mos Nicolae, dar cel mai mult m-a interesat sa terminam fara nicio accidentare, mai ales ca suprafata fusese spalata cu un detergent care o facea foarte alunecoasa". (NewsIn, citat de gsp.ro).

Norvegia - joi, 10 decembrie, ora 13:15

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
17:39
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
18:57
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19:00
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5