CM Rugby 2023: Anglia învinge Argentina în finala mică și câștigă medalia de bronz

Echipa națională de rugby a Angliei a terminat pe locul al treilea la Campionatul Mondial din Franța, după ce s-a impus în finala mică împotriva Argentinei, scor 26-23 (16-10).

Anglia, nationala de rugbyFoto: Neal Simpson / Shutterstock Editorial / Profimedia

Anglia – Argentina 26-23 (16-10), în finala mică a CM Rugby 2023

Meciul de pe Stade de France din Saint Denis (Paris) a fost unul intens disputat, iar finalul a fost la un pas de prelungiri.

După un debut excelent, englezii conduceau cu 13-0 după doar 13 minute și părea că se vor distanța considerabil până la final.

Argentina a revenit pe finalul primei reprize și a echilibrat disputa, iar în repriza secundă a arătat cu totul un alt joc.

Finalul a fost cu emoții pentru Anglia, „pumele” ratând o lovitură de pedeapsă cu cinci minute înainte de final, care putea trimite meciul în prelungiri.

Au înscris pentru Anglia eseuri Earl și Dan, iar Farrell a reușit două transformări și patru lovituri de pedeapsă.

Pentru Argentina am înscris eseuri Cubelli și Carreras, Boffelli cu două transformări și două lovituri de pedeapsă, în timp ce Sanchez a transformat o lovitură de pedeapsă, dar a și ratat egalarea în final.

Campioană la Cupa Mondială din 2003, Anglia a mai pierdut trei finale, în 1991, 2007 și 2019.

Africa de Sud și Noua Zeelandă se vor duela sâmbătă pentru marele trofeu, de la ora 22:00.

Anglia (2003)

Pancu a fost judecat azi  Selecționerul U21 , scuze pentru gestul șocant » Ce decizie a luat Comisia Tehnică
19:13
Pancu a fost judecat aziSelecționerul U21, scuze pentru gestul șocant » Ce decizie a luat Comisia Tehnică
Pancu a fost judecat azi Selecționerul U21 , scuze pentru gestul șocant » Ce decizie a luat Comisia Tehnică
Investitori noi la Dinamo?   Andrei Nicolescu  dezvăluie: „Există interes și din țară, și din afară”
20:06
Investitori noi la Dinamo? Andrei Nicolescu dezvăluie: „Există interes și din țară, și din afară”
Investitori noi la Dinamo?  Andrei Nicolescu dezvăluie: „Există interes și din țară, și din afară”
Bonus pentru „5+6”  Cine mai e în cursă pentru  potul oferit de FRF  + De ce FCSB nu e eliminată, deși a încălcat regula
18:18
Bonus pentru „5+6” Cine mai e în cursă pentru potul oferit de FRF + De ce FCSB nu e eliminată, deși a încălcat regula
Bonus pentru „5+6”  Cine mai e în cursă pentru potul oferit de FRF + De ce FCSB nu e eliminată, deși a încălcat regula
Simone Biles, brand puternic  Topul în care multipla campioană olimpică e peste  Messi, Ronaldo și LeBron
13:31
Simone Biles, brand puternic Topul în care multipla campioană olimpică e peste Messi, Ronaldo și LeBron
Simone Biles, brand puternic  Topul în care multipla campioană olimpică e peste Messi, Ronaldo și LeBron
„NU” PENTRU FCSB  Philippe Clement, răspuns categoric la întrebarea GOLAZO.ro: „Atunci nu voi antrena niciodată FCSB” + Ce se va întâmpla cu  Ianis Hagi
16:00
„NU” PENTRU FCSB Philippe Clement, răspuns categoric la întrebarea GOLAZO.ro: „Atunci nu voi antrena niciodată FCSB” + Ce se va întâmpla cu Ianis Hagi
„NU” PENTRU FCSB  Philippe Clement, răspuns categoric la întrebarea GOLAZO.ro: „Atunci nu voi antrena niciodată FCSB” + Ce se va întâmpla cu Ianis Hagi
EXPLICAȚIA UNEI CIUDĂȚENII O echipă a fost penalizată, 0-3 la “masa verde”, pentru că  a câștigat un meci folosind jucători prea mici . Ce zice FRF
15:20
EXPLICAȚIA UNEI CIUDĂȚENIIO echipă a fost penalizată, 0-3 la “masa verde”, pentru că a câștigat un meci folosind jucători prea mici. Ce zice FRF
EXPLICAȚIA UNEI CIUDĂȚENII O echipă a fost penalizată, 0-3 la “masa verde”, pentru că a câștigat un meci folosind jucători prea mici . Ce zice FRF
„Probabil n-ați auzit niciodată de el” Străinii, uimiți de averea lui  Ion Țiriac : „Cum e posibil să fie de trei ori mai bogat decât Ronaldo?”