sUCCES Universitatea Craiova,  victorie  la limită în amicalul cu Legia

sUCCESUniversitatea Craiova, victorie la limită în amicalul cu Legia

• CS Universitatea Craiova i-a învins cu 1-0 pe polonezii de la Legia Varșovia, locul 3 în ultima ediție din campionat.
  • Unicul gol al disputei a fost înscris de Mihai Căpățână din pasa nou-venitului lui Carlos Mora (63).
  • Elevii lui Constantin Gâlcă debutaseră cu un eșec în amicale, 1-0 cu ciprioții de la Pafos în urmă cu o zi.

Craiovenii efectuează un cantonament în Austria până pe 30 iunie, iar aceștia au și alte amicale programate: cu Slask Wroclaw (Polonia), pe 26 iunie, cu Ludogorets Razgrad, campioana Bulgariei, pe 29 iunie, și cu Jablonec (Cehia), pe 30 iunie.

Gâlcă așteaptă mai mult de la elevii săi

Antrenorul craiovenilor a menționat că echipa sa este încă într-un proces de acumulare și se așteaptă ca până la finalul cantonamentului să fie într-o formă optimă:

„A fost o victorie muncită. Nu sunt mulțumit de echipă. Mai avem mult de lucrat”, a spus Gâlcă imediat după meci.

Pe de altă parte, marcatorul golului, Mihai Căpățână, este mulțumit de prestația echipei.

„A fost un test dificil după ce jucasem și ieri. Cred că am făcut un joc bun. Sper să continuăm la fel de bine. Obiectivele sunt clare: vrem titlul și accederea în Conference League”, a concluzionat mijlocașul de 28 de ani.

Oltenii vor juca în turul doi preliminar din Conference League cu câștigătoarea dintre Botev Plovdiv (Bulgaria) și NK Maribor (Slovenia). Prima partidă va avea loc în deplasare.

Craiova - Legia 1-0 (Căpățână 63)

• Universitatea Craiova în prima repriză: L. Popescu – Gașpăr, Maldonado, Badelj, Ndong – Crețu, Căpățână – Danciu, Houri, Barbu – Ivan.
  • Universitatea Craiova în repriza a doua: L. Popescu (’62, Goga) – Căpățână, Maldonado (’56, Zajkov), Badelj, Ndong (’66, Benga) – Crețu, Houri (’56, Petculescu) – Bană, Mora, Ivan (’72, Barbu) – Koljic.
Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!