Cupa Davis Romania - Ucraina 1-1, dupa prima zi a intalnirii

Adrian Ungur a fost invins in primul sau meci pentru echipa nationala de Cupa Davis. Numarul 167 ATP, Ungur a cedat in patru seturi in fata jucatorului numarul unu al ucrainienilor Serghei Stahovski, scor 2-6, 7-6(3), 5-7, 5-7. Cu acest rezultat, Ucraina egaleaza la unu pe Romania in disputa din runda a doua a Grupei I a Zonei Euro-Africane, intalnire ce conteaza pentru calificarea la barajul pentru Grupa Mondiala.

Adrian Ungur debuteaza la nationalaFoto: Agerpres

Sambata, in cea de-a doua zi a intalnirii, va avea loc partida de dublu dintre Marius Copil (315 ATP la dublu)/Horia Tecau (37 ATP la dublu) si Serghei Bubka (230 ATP la dublu)/Serghei Stahovski (154 ATP dublu).

Desfasurarea partidei:

Setul al patrulea:

5-7 Ungur castiga primul punct dupa un schimb lung de pase, dar Stahovski egaleaza dupa ce romanul nu reuseste sa ridice o minge peste fileu. Ucraineanul obtine minge de meci, dar Ungur egaleaza la 40. Stahovski obtine avantajul cu un as si castiga meciul

5-6 Doua mingi de break pentru Stahovski. Ungur inchide bine unghiul la fileu si anuleaza prima sansa de break. Ungur greseste si Stahovski face break. Ucraineanul serveste pentru meci

5-5 Game alb pentru Stahovski

5-4 Reverul il ajuta din nou pe Adrian, care castiga punctul pe propriul serviciu: 15-0. Ucraineanul are noroc si conduce cu 30-15, dar romanul revine si egaleaza dupa o greseala a adversarului. Adrian are minge de game dupa o scurta bina plasata la fileu si preia conducerea in set cu un rever din saritura

4-4 Retur excelent al lui Ungur. Romanul a asteptat greselile adversarului si a reusit un break la 0!

3-4 Ungur greseste prea usor si ii da posibilitatea adversarului sa egaleze la 40. Reverul lui Adrian este returnat in fileu de Stahovski si romanul isi tine serviciul

2-4 Stahovski reface diferenta de doua game-uri

2-3 Ungur isi castiga serviciul si se mentine in acest set

1-3 Stahovski ataca si isi castiga serviciul

1-2 Doua sanse de break pentruStahovski. Ungur o anuleaza pe prima, dar ucraineanul obtine break-ul

1-1 Un passing shot si o lovitura cu reverul in lung de linie il pune pe Adrian in avantaj: 30-0.Stahovski egaleaza si obtine minge de game dupa ce romanul nu reuseste sa ridice peste fileu o scurta a ucraineanului. Adrian egaleaza la 40, dar Stahovski obtine avantajul si castiga

1-0 Lui Ungur nu ii reuseste lungul in linie, mingea oprindu-se in fileu, si Stahovski egaleaza la 40. O minge in aut a lui Adrian ii ofera avantajul ucraineanului, avantaj anulat, insa, de roman. O dubla greseala ii ofera o noua sansa de break ucraineanului, dar jocul defensiv al lui Ungur a functionat si a fost restabilita egalitatea. Stahovski obtine o a treia sansa de break, anulata si de aceasta data de Adrian. Retur bine plasat al ucraineanului, care rateaza o noua minge de break, dupa o scurta buna a lui Adrian. Ungur obtine primul sau avantaj in acest game si reuseste sa-si tina serviciul

Setul al treilea:

5-7 Stahovski isi castiga serviciul si trece la conducere la seturi, cu 2-1

5-6 Trei puncte castigate de Stahovski ii ofera ucraineanului sanse de break. Ungur trimite lungul de linie in afara si Stahovski face break-ul

5-5 Romanul asteapta momentul potrivit pentru a ataca si conduce cu 15-0 pe serviciul adversarului. Stahovski egaleaza, preia conducerea (30-15), dar ucraineanul greseste usor si scorul devine 30-30. Retur foarte bun pentru Ungur, al carui rever in lung de linie il forteaza pe Stahovski sa trimita in aut. Minge de break pentru Ungur, dar adversarul sau o anuleaza. Stahovski obtine avantajul si isi castiga serviciul

5-4 Game alb pentru Adrian!

4-4 Ungur acopera foarte bine terenul si obtine primul punct: 15-0. Stahovski egaleaza cu o scurta la fileu si preia conducerea dupa doua mingi cedate prea usor de Ungur. Ucraineanul isi castiga serviciul si egaleaza la 4

4-3 Stahovski greseste nefortat dupa un schimb lung de mingi si Ungur are o minge de game. Serviciu foarte frumos al romanului, care preia pentru prima data conducerea in acest set

3-3 Pressingul facut deStahovski il forteaza pe Ungur sa greseasca: 15-30. Adrian revine si are o sansa de break. Retur excelent plasat de Ungur, care face break-ul!

2-3 Ungur greseste si Stahovski egaleaza la 30. Un serviciu agresiv il face pe Adrian sa-si castige game-ul

1-3 Adrian ii ia un singur punct adversarului sau in cel de-al patrulea game al setului al treilea. Un serviciu foarte bun al ucraineanului il aduce din nou peStahovski in avantaj de doua game-uri

1-2 Ungur accelereaza la timp si castiga primul game din acest set

0-2 Stahovski isi castiga serviciul, nu fara a intampina probleme pe returul lui Ungur

0-1 Stahovski reuseste sa egaleze la 40 cu o scurta la fileu pe care Ungur nu o mai poate returna. Romanul incearca si el o lovitura scurta la fileu, dar mingea se opreste in plasa si ucraineanul are avantaj. Adrian anuleaza sansa de break a adversarului cu o lovitura in diagonala, dar Stahovski obtine o noua sansa de a-i lua serviciul lui Ungur. Adrian nu reuseste sa isi tina game-ul si ucraineanul incepe setul al treilea cu un break

Setul al doilea:

Tie-break 7-3 Rabdarea de care da dovada Adrian Ungur il ajuta sa obtina doua mini-break-uri si sa se distanteze la 4-1. Stahovski obtine si el un mini-break (4-2), dar Ungur se monteaza foarte bine si inchide un set incredibil, cu 7-3 in tie-break

6-6 Stahovski revine de la 0-40, dupa o dubla greseala a lui Ungur. Adrian obtine avantajul, isi tine serviciul si impinge setul in tie-break

5-6 Ungur ataca la momentul potrivit si conduce pe serviciul luiStahovski: 30-0. Decizii intelepte ale romanului, care obtine doua sanse de break. Stahovski a servit puternic si a anulat mingile de break cu doi asi. Ucraineanul obtine avantajul si isi tine serviciul

5-5 Dubla greseala pentru Adrian, ce ii permite adversarului sa egaleze la 15. Din ce in ce mai multe greseli pentru ucrainean si Ungur egaleaza la 5 cu un as

4-5 Adrian are un retur foarte bun, ce "trezeste la viata" putinii spectatori din tribune. Doua mingi de break pentru roman. O fructifica pe prima si obtine break-ul

3-5 Ungur isi castiga game-ul, iar Stahovski serveste din nou pentru set

2-5 Un rever in lung de linie ii aduce lui Adrian primul punct din acest game. Retur bun din spatele terenului a romanului, care are primele trei sanse de break din acest meci. O fructifica pe prima si prelungeste acest set

1-5 Al treilea as pentru Ungur. Stahovski egaleaza la 30 cu o lovitura in lung de linie si obtine o noua sansa de break. Ungur trimite prea larg si Stahovski serveste pentru al doilea set

1-4 Ucraineanul isi castiga din nou lejer serviciul si reface diferenta de trei game-uri

1-3 Ungur intrerupe seria de sapte game-uri consecutive ale adversarului sau si revine in meci

0-3 Stahovski se desprinde la trei game-uri in cel de-al doilea set

0-2 Ungur revine de la 0-30 cu o scurta la fileu, egaleaza, dar ucraineanul are sansa de break. Ungur trimite in aut si Stahovski castiga al saselea game consecutiv

0-1 Ucraineanul nu a avut nicio probelma pe propriul serviciu si a facut un nou game alb

Primul set:

2-6 Stahovski obtine break-ul si incheie primul set

2-5 Stahovski isi castiga usor serviciul si un nou break in urmatorul joc ii poate trece in cont primul set

2-4 Ungur a fortat prea repede si adversarul sau conduce cu 30-0. Stahovski a atacat la momentul oportun si a obtinut trei sanse de break. Adrian salveaza cele trei mingi (a doua cu un as) si egaleaza la 40. Stahovski obtine avantajul si ii ia la fileu serviciul lui Ungur

2-3 Retur lui Ungur ii pune probleme adversarului si romanul conduce cu 30-0 pe serviciul ucraineanului. Stahovski egaleaza la 30 si ulterior isi castiga game-ul

2-2 Serviciu foarte bun pentru roman, care face si el un game alb

1-2 Stahovski reuseste al doilea sau as din aceasta partida si castiga serviciul la 0

1-1 Ungur egaleaza la 1, reusind sa varieze foarte bine loviturile

0-1 Stahovski isi castiga serviciul cu un as