Euro 2023: Spania U21 vs Elveţia U21 - Ibericii, mari favoriţi

Spania U21 - Elveţia U21, meci contând pentru sferturile de finală ale Campionatului European, este programat, sâmbătă, 1 iulie, de la ora 22:00, pe Stadionul Giuleşti din Bucureşti, şi va fi transmis în direct de TVR 1.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Spania U21 pleacă favorită în partida cu Elveţia U21, din al doilea sfert de finală de la Euro 2023, în condiţiile în care este neînvinsă la acest turneu final, iar adversara a trecut de faza grupelor cu golaveraj negativ. Spania U21 a câştigat Grupa B, în care a acumulat şapte puncte după 3-0 cu România U21, 2-0 cu Croaţia U21 şi 2-2 cu Ucraina U21, confirmându-şi astfel statutul de favorită la cucerirea trofeului.

Spania U21 sa ajuns la turneul final după ce a câştigat cu opt victorii din opt meciuri o grupă preliminară din care au mai făcut parte Slovacia U21, Irlanda de Nord U21, Lituania U21 şi Malta U21 (golaveraj 37-5).

Înainte de startul competiţiei, echipa antrenată de Santi Denia (fost fotbalist la Atletico Madrid, cu două selecţii în echipa naţională a Spaniei) a disputat două partide amicale, 3-2 acasă cu Elveţia U21 şi 0- 0 în deplasare cu Franţa U21.

Cei mai bine cotaţi jucători din lotul "La Rojita" sunt Gabri Veiga (Celta Vigo, 30 milioane de euro), Oihan Sancet (Athletic Bilbao, 30 de milioane de euro), Alex Baena (Villarreal, 20 de milioane) şi Sergio Gomes (Manchester City, 15 milioane de euro).

Spania U21, care are cinci titluri de campioană a Europei în palmares (1986, 1998, 2011, 2013 şi 2019), a ajuns până în semifinale la ediţia din 2021, unde a fost eliminată de Portugalia (scor 0-1).

Elveţia U21 a terminat pe locul 2 în grupa D, cu doar trei puncte, după 2- 1 cu Norvegia U21, 2-3 cu Italia U21 şi 1-4 cu Franţa U21, şi a ajuns în sferturile de finală ale competiţiei pentru că la egalitate de puncte cu Norvegia U21 şi Italia U21 a stat mai bine într-un clasament în trei al meciurilor directe.

Elveţia U21 s-a calificat la Euro 2023 după ce a terminat pe locul 2 o grupă câştigată de Olanda U21 şi din care au mai făcut parte Moldova U21, Ţara Galilor U21, Bulgaria U21 şi Gibraltar U21, în care a bifat şapte victorii, două egaluri şi o înfrângere (nu a mai jucat baraj deoarece a fost echipa cu cel mai punctaj de pe locul 2 al grupelor preliminare).

Echipa antrenată de Patrick Rahmen, care după turneul final o va prelua pe Winterthur, echipa din prima ligă elveţiană, a disputat două amicale înainte de Euro 2023, 2-3 în deplasare cu Spania U21 şi 2-1 acasă cu Israel U21.

Cea mai mare performanţă pentru Elveţia U21 la un turneu final a fost finala din 2011, pierdută cu Spania U21, scor 0-2.

Cele două echipe s-au întâlnit ultima oară într-un meci amical disputat pe 24 martie, când Spania U21 s-a impus pe teren propriu cu Elveţia U21, scor 3-2.

Superbet oferă cota 1,30 pentru pronosticul PsF1: Spania U21 să conducă la pauză sau să se impună la final (în timpul regulamentar de 90 de minute) în meciul cu Elveţia U21.

Spania U21 vs Elveţia U21 PsF1
Cotă 1,30

* cotă valabilă la ora publicării acestui articol

Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi  fără 3 titulari  în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
05.07
DecimațiEfectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea  amical  din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
05.07
Victorie la limităDinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru  înlocuirea  lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
05.07
Propunere Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Transfer  George Pușcaș  ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
05.07
TransferGeorge Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
Transfer George Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport