FINAL Victorie clara in Cupa Davis: Hanescu aduce punctul decisiv pentru Romania

Victoria clara a lui Victor Hanescu in fata indianului Prakash Amritraj a adus punctul decisiv pentru Romania, in Cupa Davis. Hanescu l-a invins pe Amritraj in trei seturi, scor 6-2, 6-3, 6-1.Tara noastra ramane astfel in primele 16 tari din Grupa Mondiala a Cupei Davis. "Asta ne-am dorit si asa trebuia sa fie. Am castigat clar, nu a trebuit sa ajungem in meciul 5. A fost o zi frumoasa si am jucat un tenis de calitate", a declarat Victor, precizand ca "Amritraj e un jucator de servici-vole si s-a jucat mai mult tactic".

"Cupa Davis e mereu ceva special, sa joci pentru tara ta", a adaugat Hanescu.

SETUL TREI:

13:51 Victor Hanescu serveste perfect si obtine o victorie binemeritata: 6-1

13:50 Executiile perfecte ale lui Hanescu ii mai aduc un break: 5-1

13:45 Game alb pentru Hanescu. scor: 4-1

13:41 Un schimb lung de mingi, incheiat in favoarea romanului, ii ofera lui Victor posibilitatea sa mareasca avantajul: 3-1 pentru Romania

13:39 Romania conduce cu scorul de 2-1 la game-uri, in cel de-al treilea set

13:36 Game castigat de India dupa un retur gresit al jucatorului nostru: 1-1

13:33 Cel de-al treilea set debuteaza cu un servici excelent a lui Victor. Romanul isi castiga game-ul, fara sa-i acorde vreo sansa indianului: 1 -0

SETUL DOI:

13:26 Victor profita de sansa 'oferita' de Amritraj si castiga si cel de-al doilea set: 6-3 pentru Romania

13:22 Serviciu perfect, rever frumos si un joc de calitate. Victor obtine un game alb si ii da clasa indianului: scor 5-3

13:18 Amritraj nu se lasa invins si reuseste, cu greu, sa-si abjudece game-ul: 4-3

13:15 Un rever frumos a lui Victor salveaza jocul, iar romanul isi castiga game-ul: 4-2

13:13 Momente dificile pentru Hanescu, pe propriul serviciu: indianul are avantaj, fiind la un pas de un break

13:08 Joc bun facut de Victor pe serviciul lui Amritraj, insa indianul revine de la 0-30 si isi abjudeca game-ul: scor 3-2

13:05 Inca un game pentru Victor si Romania are deja un avantaj considerabil: 3-1

13:02 Serviciul il salveaza pe indian care isi castiga cu greu game-ul: 2-1

12:59 Parkash Armitraj nu reuseste sa-i tina piept lui Victor

12:55 Game alb pentru Romania. Hanescu se mentine tare pepozitie: 2-0

12:52 Indianul incepe ce-l de-al doilea set cu stangul, dupa ce Victor Hanescu reuseste un break: 1-0

12:50 Un punct frumos, castigat de indianul Armitraj, starneste aplauzele publicului. Hanescu face adevarate raliuri pe terenul de tenis

PRIMUL SET:

12:46 Romanul castiga primul set, dupa o greseala la fileu a lui Armitraj. scor: 6-2

12:39 Break reusit de Hanescu: 5-2

12:37 Hanescu serveste foarte bine si isi adjudeca game-ul: 4-2

12:34 Romanul izbuteste break-ul, Amritraj nu face fata la schimburile lungi: 3-2

12:28 Hanescu da dovada de siguranta si egaleaza din nou: 2-2

12:22 Amritraj reuseste un game alb: 1-2

12:20 Hanescu egaleaza cu o "scurta" de toata frumusetea: 1-1

12:16 Amritraj a castigat primul game, desi Victor a avut o minge de break: 0-1

Echipa Romaniei conduce India cu scorul de 3-1. In primul meci al intalnirii, disputat vineri, Victor Crivoi l-a invins pe indianul Parkash Armitraj, in tmp ce Victor Hanescu a adus al doilea punct, dupa victoria obtinuta in fata lui Somdev Devvarman. Romania a pierdut insa la dublu, dupa ce perechea Adrian Cruciat / Horia Tecau a fost invinsa, cu scorul de 6-4, 7-6 (7/0), 6-4, de cuplul Leander Paes/Mahesh Bhupathi.