„nu se mai face ca în anii '80”  Ionuț Lupescu nu crede că selecționerul Lucescu este încântat de funcția sa: „Îmi spunea că  nu prea îi place ”

„nu se mai face ca în anii '80” Ionuț Lupescu nu crede că selecționerul Lucescu este încântat de funcția sa: „Îmi spunea că nu prea îi place

• Mircea Lucescu nu ar fi pe deplin încântat de rolul de selecționer al României, conform declarațiilor fostului internațional Ionuț Lupescu.

Mircea Lucescu, tehnicianul care a revenit pe banca echipei naționale a României după 38 de ani, nu ar fi pe deplin încântat de noul său rol, după spusele fostului jucător al naționalei.

„Visul suprem”  Schimbarea lui Chipciu, convocat la națională după 5 ani: „Mi se părea că  ne doresc răul , aveam mintea de copil”
„Visul suprem” Schimbarea lui Chipciu, convocat la națională după 5 ani: „Mi se părea că ne doresc răul, aveam mintea de copil”
„Visul suprem”  Schimbarea lui Chipciu, convocat la națională după 5 ani: „Mi se părea că ne doresc răul , aveam mintea de copil”

„Nu ştiu dacă el (n.r. Mircea Lucescu) şi-a dorit foarte mult acest lucru (n.r. să vină la naţională), cu toate că e de mult timp în negocieri cu Federaţia.

Nu ştiu dacă îi place, în primul rând. Atunci când era selecţionerul Turciei, îmi spunea că nu prea îi place şi vrea să fie mai mult pe teren, adică la un club”, a spus Lupescu, conform orangesport.ro.

Îi place să fie zilnic pe teren, ceea ce, la naţională, nu se mai face, sau nu se mai face ca în anii '80 când era el selecţioner. Să poată să ia naţionala doua săptămâni, să plece prin lume, să vadă meciuri şi să vină înapoi Ioan Lupescu

Cine este Ionuț Lupescu

Ionuț Lupescu este un fost fotbalist român de renume și fost oficial de fotbal.

Supranumit „Kaiserul”, Lupescu a debutat în Divizia A la 17 ani, alături de Dinamo, chiar sub comanda lui Lucescu.

Acesta a jucat pentru echipe de prestigiu precum Bayer Leverkusen și Borussia Monchengladbach, iar o bună parte din carieră și-a petrecut-o la Dinamo.

După retragerea din cariera de jucător, Lupescu a încercat antrenoratul la FCM Bacău și FC Brașov. „Kaiserul” a ocupat funcția de director general al Federației Române de Fotbal (FRF) din 2005 și a fost șef al Comisiei Tehnice UEFA între 2012 și 2018.

A demisionat de la UEFA pentru a candida la președinția FRF în aprilie 2018.

74 de meciuri
a jucat Ioan Lupescu pentru echipa națională

Mircea Lucescu are parte de semne bune din partea jucătorilor săi

Întors după aproape patru decenii pe banca naționalei, Il Luce are în acest început de toamnă primele două partide, în Liga Națiunilor: în Kosovo, pe 6 septembrie, și la București, în fața Lituaniei, trei zile mai târziu.

GOLAZO.ro a analizat lotul de 25 de jucători și situația e bună pentru Lucescu.

Cu o excepție, Ianis Hagi, unicul fără niciun minut în actualul sezon la prima echipă (a evoluat la formația secundă a lui Rangers), dar care ar putea depăși problemele pentru a reintra în circuit la Glasgow, toți ceilalți sunt pe teren la cluburile lor. Majoritatea, titulari.

Man, Mihăilă și Răzvan Marin, deja în formă

Din Italia vin în special veștile pozitive. Și Dennis Man, și Valentin Mihăilă sunt titulari indiscutabili la Parma la startul stagiunii. Iar Man e cel mai bun gialloblu în Serie A.

Răzvan Marin nu e nici el departe de Man și Mihăilă. Revenit după doi ani la Cagliari, s-a readaptat rapid și a fost unul dintre liderii roș-albaștri în primele patru partide din campionat și Cupa Italiei.

Chiar și Radu Drăgușin a apărut la Tottenham în weekendul trecut, profitând de accidentarea lui Van de Ven și fiind folosit 90 de minute în ultima etapă de Premier League, 1-2 cu Newcastle. A fost la înălțimea unei confruntări de Premier.