JO 2016: Monica Niculescu vs Veronica Cepede Royg 6-2, 6-3/ Niculescu, in turul doi la Rio de Janeiro

Monica Niculescu (locul 56 WTA) a debutat cu dreptul la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, jucatoarea noastra calificandu-se in turul doi dupa ce a invins-o pe Veronica Cepede Royg, locul 124 WTA - din Paraguay. Meciul din "Olympic Tennis Centre", terenul 8, a fost castigat in doua seturi, scor 6-2, 6-3, dupa o ora si 28 de minute.

Monica NiculescuFoto: HotNews.ro / Victor Cozmei

In urmatoarea partida, Niculescu se va duela cu invingatoarea meciului dintre Svetlana Kuznetsova (Rusia - cap de serie numarul opt) si Qiang Wang (China - locul 66 WTA).

Pe tabloul de simplu feminin de la JO se mai afla o sportiva din Romania: Irina-Camelia Begu (o va infrunta pe Nao Hibino, din Japonia).

Desfasurarea Livescore a partidei Niculescu vs Royg:

Niculescu nu mai asteapta sa serveasca pentru a castiga partida: mai face un break si se impune cu 6-3, obtinand astfel calificarea in turul doi de la Jocurile Olimpice

Monica se apropie la un singur game de castigarea partidei: conduce acum cu 5-3 in setul doi

Royg isi castiga serviciul, este 4-3 pentru Monica

Game echilibrat pe serviciul Monicai, se face 4-2

Niculescu a revenit de la 0-40 la 30-40, dar pana la urma a pierdut game-ul. Royg se apropie la 2-3

Game la zero castigat de Niculescu, numarul 56 WTA se distanteaza la 3-1 in setul al doilea al partidei

Niculescu reuseste sa o destabilizeze inca o data pe adversara, iar sportiva noastra face break-ul: 2-1

Monica egaleaza la unu

Royg trece in avantaj in debutul setului secund (1-0), dupa ce a servit

Niculescu revine de la 0-30, isi castiga serviciul si se impune in primul set cu 6-2

Game interminabil, in care, pe rand, cele doua jucatoare au avut multe sanse de a se impune...In cele din urma, Monica a avut nervii mai tari si a castigat contra serviciului. 5-2 in favoarea ei in primul set

Monica face un mic pas inapoi, iar Veronica se mai apropie putin pe tabela, dupa ce recupereaza un break: 4-2

Niculescu continua sa fie cea care impune ritmul, iar al doilea break vine firesc (la 15). 4-1 pentru Monica in primul set

Monica revine de la 15-40 si reuseste sa isi consolideze break-ul de mai devreme: se face 3-1 pentru jucatoarea noastra

Dupa doua game-uri in care fiecare jucatoare si-a castigat serviciul, Monica a bifat primul break al partidei si conduce cu 2-1

Meciul a inceput cu Royg la serviciu.

Niculescu si Royg nu s-au mai intalnit pana acum in circuitul WTA.

Sambata, in proba de dublu de pe tabloul masculin,Horia Tecau si Florin Mergea au obtinut calificarea in optimile competitiei din Brazilia.

Golul sezonului!   VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
05.10
Golul sezonului! VIDEO cu reușita: Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
Golul sezonului!  VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”   MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare  foarte ciudat ”
05.10
„Vreau CFR CAMPIOANĂ” MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”  MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat ”
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza  accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
05.10
Selmani, out Nu poate merge la națională din cauza accidentării, Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul  după accidentarea din meciul cu PAOK
05.10
Lixandru, diagnostic crunt Mijlocașul lui FCSB a primit verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lipă, alături de Ciolacu  Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la  prezidențiale
05.10
Lipă, alături de Ciolacu Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la prezidențiale
Alex Dobre, la Rapid?     Răsturnare de situație  pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
05.10
Alex Dobre, la Rapid? Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
Alex Dobre, la Rapid?   Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
IFTIME FACE ECHIPA  Patronul lui  FC Botoșani  schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
05.10
IFTIME FACE ECHIPA Patronul lui FC Botoșani schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
IFTIME FACE ECHIPA  Patronul lui FC Botoșani schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
Erou pentru Rayo   Andrei Rațiu,  decisiv  la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
05.10
Erou pentru Rayo Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
Erou pentru Rayo  Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid