JO 2016: Perechea Florin Mergea/Horia Tecau, in optimi: 6-3, 6-2 cu Guillermo Duran/Federico Delbonis

Florin Mergea si Horia Tecau (cap de serie numarul 5) s-au calificat, sambata, in turul doi al turneului de dublu (n.r. optimi) din cadrul Jocurilor Olimpice de vara, dupa ce au trecut in doua seturi, scor 6-3, 6-2, de perechea argentiniana Guillermo Duran/ Federico Delbonis. Meciul de la "Olympic Tennis Centre" - Terenul 9 - a durat o ora si zece minute.

Durata partida: 1h 10 minute.

In optimi, Mergea si Tecau vor juca impotriva perechii Santiano Gonzalez/Miguel-Angel Reyes-Varela (Mexic) - a trecut in doua seturi, scor 6-3, 6-0, de Colin Fleming/Dominic Inglot (Marea Britanie).

Desfasurarea Livescore a partidei Mergea/Tecau vs Duran/Delbonis:

Meciul se incheie pe serviciul lui Florin Mergea. Jucatorii nostri se impun cu 6-2 si castiga partida dupa o ora si 10 minute

Break la zero pe serviciul lui Duran, Tecau si Mergea conduc acum cu 5-2

Game castigat la 15 pe serviciul lui Horia Tecau, jucatorii nostri se distanteaza la 4-2...

Dupa ce au ratat patru mingi de break (au avut la un moment dat 40-0), Tecau si Mergea au reusit sa castige contra serviciului (Delbonis a servit). Conduc acum cu 3-2, cu break, in setul al doilea al meciului de pe Terenul 9

Game fara emotii pe serviciul lui Florin Mergea, se face 2-2 pe tabela in setul al doilea

2-1 pentru jucatorii din Argentina, Duran si-a castigat serviciul la 30

1-1, dupa un game alb pe serviciul lui Horia Tecau

Setul al doilea a inceput cu Delbonis la serviciu: 1-0 pentru argentinieni

Primul set se incheie pe serviciul lui Horia: 6-3 pentru ai nostri

Florin si Horia se distanteaza la 5-3, dupa ce au castigat pe serviciul lui Duran (la 30)...

Ai nostri nu ii lasa pe adversari sa se distanteze pe tabela, reusind rebreak-ul, 3-3, pe serviciul lui Delbonis

Din pacate, primul break al setului si al partidei vine pe serviciul lui Horia Tecau (la 15), argentinienii conduc cu 3-2

Cu toate ca au avut 40-0 si inca o minge de break in "prelungiri", Horia si Florin au ratat sansa de a bifa break-ul...Echilibrul se mentine, 2-2

Guillermo Duran, Argentina - ATP: 1218 simplu, 50 ATP dublu

Federico Delbonis - ATP: 43 simplu, 150 ATP dublu.

Ieșirea lui Dorinel, analizată la TV„E inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
09:19
Ieșirea lui Dorinel, analizată la TVE inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
20.09
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
Munteanu, scuză uluitoareAntrenorul și-a explicat furia: „Ce sunt eu aici, antrenor de paie?”
00:27
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”
10:17
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”