Liga Campionilor, handbal (m): Parcursul de vis continuă - Dinamo s-a calificat în optimi pentru prima dată în istorie

Dinamo, campioana en-titre a României la handbal masculin, s-a calificat, în premieră, duminică, pe teren propriu, în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins formaţia portugheză Sporting Lisabona, scor 26-24 (14-12), în manşa retur din barajul pentru optimi. Adversara dinamoviştilor în optimi va fi Paris Saint-Germain HB, scrie News.ro.

Principalii marcatori ai partidei au fost Asoltanei 7 goluri, pentru Dinamo, respectiv Ghionea 5 reuşite, pentru Sporting.

În minutul 18, dinamovistul Ante Kuduz a fost eliminat direct cu cartonaş roşu, pentru un fault în apărare asupra portughezului Carneiro. Zece minute mai târziu a primit roşu şi pivotul Frade, de la Sporting, pentru un fault nesportiv la Mousavi.

În tur, Dinamo a câştigat cu 26-25 (13-9), iar cu dubla victorie obţine calificarea în optimile de finală, pentru prima dată în istoria sa.

Extrema dreapta Valentin Ghionea, de la Sporting, a fost şi jucătorul lui Dinamo Bucureşti.

În optimi, campioana României se va duela cu echipa de pe locul 2 în grupa principală A, adică Paris Saint-Germain HB, cu meciuri eliminatorii, programate între 18-22 martie (turul) şi 25-29 martie (returul).

Cealaltă echipă calificată din baraj în optimi este Orlen Wisla Plock (32-25 şi 19-24 cu Bidasoa Irun).

În sezonul trecut, Dinamo Bucureşti a cedat ambele manşe din baraj cu Sporting, la doar un gol diferenţă (31-32 şi 26-27), ratând faza optimilor de finală în Liga Campionilor.

În optimile de finală a mai ajuns HCM Constanţa, în sezonul 2009-2010, însă formatul competiţiei era altul în acea perioadă, cu calificare direct din faza grupelor, fără baraj.

În sezonul 2019-2020, Dinamo este a patra echipă românească ce trece de grupe în cupele europene, după cele feminine SCM Râmnicu Vâlcea şi CSM Bucureşti (sferturile Ligii Campionilor) şi Gloria Bistriţa (sferturile Cupei EHF).

Flensburg – Montpellier HB

Manşa tur va avea loc între 18-22 martie, iar cea retur între 25-29 martie.

Câştigătoarele din optimi se vor califica în sferturile de finală, unde aşteaptă deja Barcelona şi THW Kiel, cu meciuri programate în 25-26 aprilie şi 2-3 mai, pentru un loc la Turneul Final Four.

Câştigătoarea din duelul Dinamo – PSG va juca în sferturi cu învingătoarea din confruntarea RK Celje – PGE Vive Kielce.

04.10
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător