MotoGP: Marc Marquez, învingător pentru a șasea oară consecutiv în Marele Premiu al Americilor

Pilotul spaniol Marc Marquez (Honda) a reuşit să câştige pentru al şaselea an consecutiv Marele Premiu al Americilor la clasa MotoGP, duminică, la Austin (Texas), etapa a treia a sezonului în Campionatul Mondial de motociclism viteză, scrie Agerpres.

Marc MarquezFoto: motogp.com

Campionul mondial din ultimii doi ani a fost penalizat cu trei locuri pe grila de start după ce l-a jenat în calificări pe compatriotul său Maverick Vinales (Yahama), dar a avut un parcurs, care i-a adus a 36-a victorie din carieră la clasa regină.

Marc Marquez a fost cronometrat pe cele 20 de tururi (110,26 km) cu timpul de 41 min 52 sec 002/1000, fiind urmat de Maverick Vinales, la 3 sec 560/1000, şi de italianul Andrea Iannone (Suzuki), la 6 sec 704/1000, etc.

În ierarhia generală, Marquez este devansat de italianul Andrea Dovizioso.

La clasa Moto2, victoria a revenit italianului Francesco Bagnaia (Kalex), după un duel spectaculos cu Alex Marquez (KTM).

Bagnaia, 21 de ani, a reuşit a doua victorie din carieră şi a devenit lider la general. El a plecat de pe poziţia a patra a grilei de start, fiind singurul care a putut face faţă ritmului impus de fratele cvadruplului campion mondial la MotoGP, Marc Marquez.

Bagnaia, care a câştigat prima cursă a sezonului, în Qatar, a preluat conducerea în turul al 13-lea din cele 18 desfăşurate, trecând linia de sosire cu un avans de 2 sec 464/1000 faţă de Alex Marquez. Podiumul a fost completat de portughezul Miguel Oliveira (KTM), care a pornit de pe locul 12 al grilei de start.

Spaniolul Jorge Martin (Honda) s-a impus la Moto3 şi a devenit lider în clasamentul Campionatului Mondial la această clasă.

Martin, plecat din pole position, a reuşit a treia sa victorie din carieră şi a doua din acest sezon, fiind urmat de italienii Enea Bastianini (Honda), la 1 sec 451/1000, şi Marco Bezzecchi (KTM), la 4 sec 112/1000.

După mai multe schimbări de lider, Martin a preluat conducerea cu şase tururi înainte de final şi s-a impus fără emoţii, el consolidându-şi şi poziţia de lider la general.