Olympiacos a câștigat UEFA Conference League

Olympiacos a câștigat cea de-a treia ediție a UEFA Conference League, după ce a învins-o în finală pe Fiorentina, scor 1-0.

h2: Fiorentina, la a doua finală consecutivă de Conference League pierdută

Fiorentina trăiește un coșmar după ce a pierdut a doua finală consecutivă de UEFA Conference League.

Formația din Serie A a pierdut finala de la Atena, cu Olympiacos, în urma unui meci ce a avut nevoie de prelungiri.

În cele 90 de minute, ambele formații au irosit mari șanse de a marca, însă în cele din urmă diferența s-a făcut în prelungiri.

Cu câteva minute înaintea loviturilor de departajare, El Kaabi a dat lovitura de grație pentru greci (min 116), la o fază la care a atacat excelent colțul scurt

Golul a avut nevoie de analiză VAR, însă până la urmă a fost gol valabil.

Olympiacos - Fiorentina 1-0

Final de meci! Olympiacos câștigă Conference League.
Min 120+2: El-Arabi intră în locul lui El Kaabi.
Min 120: S-au acordat 5 minute de prelungiri.
Min 116: GOOOOOOOOOL! Olympiacos deschide scorul prin El Kaabi, care marchează cu o lovitură de cap.
Min 110: Șansă de gol pentru Fiorentina. Tzolakis scoate excepțional.
Min 106: A început a doua repriză de prelungiri. Beltran și Raniera îi înlocuiesc pe Biraghi și Nico Gonzalez. La greci intră Masouras în locul lui Podence.
Pauză.
Min 99: Căpitanul Biraghi vede cartonașul galben.
Min 96: Ocazie de gol pentru greci. Jovetic trage la colțul lung, dar Terracciano respinge în corner.
Min 94: Jovetic vede cartonașul galben pentru proteste.
Min 91: S-a reluat partida. Quini îl înlocuiește pe Ortega.
Pauză. Urmează prelungiri la Atena.
Min 90: 7 minute de prelungire arătate de la margine.
Min 82: Dublă schimbare la italieni. Kouame și Bonaventura sunt înlocuiți de Ikone și Barak.
Min 80: Iborra este aproape de a deschide scorul. Lovitura sa de cap trece la o palmă de bară.
Min 79: Kouame vede cartonașul galben.
Min 77: Andre Horta îl înlocuiește pe Chiquinho.
Min 75: Arthur Melo este înlocuit de Duncan.
Min 73: Înlocuire la greci. Fortounis este înlocuit de Stevan Jovetic.
Min 69: Ocazie uriașă pentru Fiorentina. Kouame lovește mingea slab din poziție excelentă, iar balonul este respins în corner de Tzolaki.
Min 65: Milenkovic se înalță în urma unei lovituri de colț și reia pe lângă poartă.
Min 59: Schimbare la Fiorentina. Andrea Belotti este înlocuit de M'Bala Nzola.
Min 46: A început repriza a doua.
Pauză. 0-0 între Olympiacos și Fiorentina după primele 45 de minute.
Min 45: De la margine s-a arătat un minut de prelungire.
Min 42: Martinez Quarta a primit și el galben, după un fault la Podence.
Min 40: Șutul lui Nicolas Gonzalez de la Fiorentina trece departe de poartă.
Min 28: Cartonaș galben pentru Podence, după un fault din spate asupra lui Biraghi.
Min 25: Daniel Podence trimite cu capul spre poartă, dar Pietro Terracciano e acolo și intervine.
Min 21: Șansă mare pentru Fiorentina. Bonaventura trimite spre poartă din careu, balonul este prins de Tzolaki.
Min 9: Gol anulat Fiorentina! Milenkovic reușește să reia în plasă, însă fundașul este surprins într-o poziție de ofsaid.
Min 5: Vine și replica Fiorentinei. Belotti reia o centrare venită din partea dreaptă, dar mingea se duce pe lângă poartă.
Min 4: Prima mare ocazie a partidei aparține grecilor. Podence șutează la poartă, balonul este respins de Terracciano.
Min 1: A început partida de la Atena. Atmosferă de sărbătoare creată de suporterii celor două echipe.

Echipele de start:

Olympiakos:
Tzolakis - Rodinei, Retsos, Carmo, Ortega - Hezze, Iborra - Podence, Chiquinho, Fortounis - El Kaabi.

Antrenor:
José Luis Mendilibar

Fiorentina:
Terracciano - Dodo, Milenkovic, L. Martinez, Biraghi - Mandragora, Arthur - Gonzalez, Bonaventura, Kouame - Belotti.

Antrenor:
Vincezo Italiano

De știut:

• Partida dintre Olympiacos și Fiorentina se joacă pe OPAP Arena din Atena.

• Stadionul OPAP Arena are o capacitate de 32.500 de spectatori.

• La centru se află arbitrul Artur Soares Dias, un portughez în vârstă de 44 de ani. Acesta este arbitru FIFA și UEFA din 2010.

• Este prima întâlnire din istorie dintre cele două formații.

• Olympiacos a ajuns în Conference League după ce a terminat pe locul trei grupa de Europa League din care au mai făcut parte West Ham, Freiburg și TCSC Backa Topola. În drumul spre finală, grecii de la Olympiacos au eliminat Ferencvaros, Maccabi Tel Aviv, Fenerbahçe și Aston Villa.

• Până în finala Conference League, Fiorentina a trecut de Maccabi Haifa, Viktoria Plzen și Club Brugge.

• Fiorentina a jucat finala acestei competiții și în sezonul 2022/23, însă a pierdut în fața celor de la West Ham United. A câștigat grupa cu Ferencvaros, Genk și Cukaricki.

01.07
SCHIMBARE  FCSB a prezentat  noile echipamente  de joc pentru sezonul 2024-2025
01.07
SCHIMBARE FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
SCHIMBARE  FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
„Nu Spalletti e de vină!”  Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
01.07
„Nu Spalletti e de vină!”Mircea Lucescu, dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
„Nu Spalletti e de vină!” Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în  sferturi  la Euro: „Cea mai mare surpriză”
30.06
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”