Simona Halep s-a întors cu o victorie   Românca, revenire în forță, după 4 luni de pauză! Pe ce loc urcă în  clasamentul WTA +13 foto
Simona Halep/Foto:montaj GOLAZO.ro

Simona Halep s-a întors cu o victorie Românca, revenire în forță, după 4 luni de pauză! Pe ce loc urcă în clasamentul WTA

• Simona Halep (33 de ani, #1130 WTA) a învins-o pe Arina Rodionova (33 de ani, #114 WTA), scor 6-2, 4-6, 6-4, în primul tur de la Hong Kong. Duelul a durat două ore și 8 minute.
  • În turul următor, Halep o va înfrunta pe rusoaica Anna Blinkova (26 de ani, #78 WTA).
  • Simona Halep urcă 251 de locuri, de pe #1130 WTA până pe #879 WTA în clasamentul live care mai poate suferi modificări până luni, la publicarea celui oficial

Pentru Simona a fost prima victorie după o pauză de 2 ani.

Sportiva din România nu mai câștigase un meci de pe 17 august 2022, atunci când se impunea în fața Anastasiei Potapova #38 WTA, în primul tur de la Cincinnati.

Simona Halep- Arina Rodionova 6-2, 4-6, 6-4

6-4! Game, set, meci pentru Simona, care se califică în turul următor după două ore și 8 minute.

5-4! Simona face un nou break și va servi pentru meci!

4-4! Rebreak la 0 pentru Rodionova.

4-3! Break Halep!!!

3-3! Game la 0 pentru Simona.

2-3! Australianca își face serviciul cu ceva emoții.

2-2! Halep își face serviciul după ce a salvat o minge de break.

1-2! Rodionova preia conducerea în decisiv.

1-1! După un game foarte echilibrat și după multe de mingi de break salvate, Simona cedează până la urmă, iar Rodionova recuperează break-ul

Halep face break și conduce cu 1-0 în decisiv

4-6! Simona își pierde serviciul, iar meciul intră în decisiv.

4-5! Rodionova își face serviciul și va căuta să pună presiune pe cel al Simonei pentru a trimite meciul în decisiv.

4-4! Simona egalează în setul doi după ce a fost condusă cu 0-3 și 1-4.

3-4! Halep face rebreak-ul după ce se impune la 0 pe serviciul australiencei.

2-4! Simona nu cedează și își face serviciul.

1-4!- Rodionova continuă să fie fără greșeală pe propriul serviciu.

1-3! Simona câștigă primul game al setului.

0-3! Halep pierde game-ul, deși, a avut minge de rebreak.

0-2! Australianca face break-ul.

0-1! Rodionova își câștigă serviciul la primul game din setul doi.

Setul doi începe tot cu Rodionova la serviciu

6-2! Simona își adjudecă primul set după 31 de minute de joc.

5-2! Halep mai face un break și va servi pentru câștigarea primului set.

Simona Halep, la primul meci după 4 luni Simona Halep, la primul meci după 4 luni Simona Halep, la primul meci după 4 luni Simona Halep, la primul meci după 4 luni Simona Halep, la primul meci după 4 luni
+13 Fotografii

4-2! Un nou game fără emoții pe propriul serviciu pentru Simona

3-2! Australianca câștigă serviciul la 30.

3-1! Simona își face serviciu fără emoții.

2-1! Rodionova face primul game al partidei pe propriu serviciu.

2-0!Simona își cosolidează break-ul!

1-0, Halep! Sportiva din România face break în chiar primul game al meciului, după ce revine fabulos de la 0-40 pe serviciul australiencei.

Simona Halep, revenire la turneul de la Hong Kong

Jucătoarea noastră o va înfrunta în primul tur pe Arina Rodionova, după ce a beneficiat de o zi în plus pentru adaptare și antrenament. Înfruntarea dintre cele două era programată inițial marți dimineață, de la ora 07:00.

Până la turneul de la Hong Kong, Halep a mai jucat doar două partide oficiale, de la suspendarea privind acuzația de dopaj.

Primul meci avea loc în martie 2024, la Miami, unde Simona era învinsă de Paula Badosa, scor 1-6, 6-4, 6-3, iar cel de-al doilea avea loc Trophee Clarins de la Paris, unde românca a fost nevoită să se retragă la scorul de 7-5, 2-3 în meciul cu americanca McCartney Kessler.

Simona Halep a fost lider WTA în 2017

Simona ajungea pe locul 1 WTA în anul 2017, performanță urmată apoi de câștigarea primului turneu de Grand Slam, Roland Garros 2018, într-o finală cu Sloane Stephens, scor 3-6, 6-4, 6-1, după două finale pierdute anterior de Halep, 2014 și 2017.

64 de săptămâni
a ocupat Simona Halep locul 1 WTA

În 2019, Halep continua seria marilor performanțe și reușea să câștige al doilea turneu de Grand Slam al carierei, Wimbledon 2019, scor 6-2, 6-2, împotriva legendarei Serena Williams.

Totul despre Halep  - Rodionova  Meciul nu a fost televizat, GOLAZO.ro are detaliile primei victorii a Simonei după 4 luni de pauză
Tenis
17:12
Totul despre Halep - Rodionova Meciul nu a fost televizat, GOLAZO.ro are detaliile primei victorii a Simonei după 4 luni de pauză
Program Liga 1  LPF a anunțat când se joacă  Dinamo - FCSB , derby-ul etapei #13
17:55
Program Liga 1 LPF a anunțat când se joacă Dinamo - FCSB, derby-ul etapei #13
Program Liga 1  LPF a anunțat când se joacă Dinamo - FCSB , derby-ul etapei #13
PROBLEME CU GAZONUL  GOLAZO.RO a mers pe „Toumba” cu 24 de ore înainte de meciul lui FCSB: iarba nu arată  deloc bine
17:25
PROBLEME CU GAZONUL GOLAZO.RO a mers pe „Toumba” cu 24 de ore înainte de meciul lui FCSB: iarba nu arată deloc bine
A vorbit de Ianis Anunțul făcut de  managerul lui Rangers  după întoarcerea lui Hagi la prima echipă
17:16
A vorbit de IanisAnunțul făcut de managerul lui Rangers după întoarcerea lui Hagi la prima echipă
A vorbit de Ianis Anunțul făcut de managerul lui Rangers după întoarcerea lui Hagi la prima echipă
Jucător de la City, arestat Afost reținut pentru un posibil furt
11:06
Jucător de la City, arestat Afost reținut pentru un posibil furt
Dinamo, posibili noi investitori Andrei Nicolescu a făcut anunțul: „Avem discuții cu parteneri din România, precum și cu parteneri de afară”
11:25
FCSB intră în Imperiul lui RăzvanReportaj GOLAZO.ro din Grecia: Lucescu jr e idol la Salonic! Elogii pentru antrenorul român
10:26
Îngrijorare la Rapid Fără gol înscris de atacanții din lot în 11 etape: „Au rămas datori, mai ales Burmaz. Poate e ceva mental”
11:30
Îngrijorare la Rapid Fără gol înscris de atacanții din lot în 11 etape: „Au rămas datori, mai ales Burmaz. Poate e ceva mental”