Euro Under 21: Fabian Ruiz, cel mai bun jucător al turneului final

Mijlocaşul spaniol Fabian Ruiz a fost desemnat cel mai bun jucător al Campionatului European de tineret, încheiat duminică, în Italia, transmite News.ro.

Ruiz a fost desemnat cel mai bun jucător de un gurp de tehnicieni format din Peter Rudbaek din Danemarca, Mixu Paatelainen din Finlanda, Thomas Schaaf din Germania, John Peacock din Anglia, Dany Ryser din Elveţia şi Gines Melendez Sotos din Spania.

Jucătorul de 23 de ani a marcat două goluri la turneul final, unul în meciul cu Polonia, scor 5-0, în Grupa A şi altul în finala de duminică, disputată împotriva Germaniei.

În vara anului 2018, Napoli a plătit 30 de milioane de euro, reprezentând clauza de reziliere a contractului lui Fabian Ruiz cu Betis Sevilla.

La Napoli, el a jucat deja 40 de meciuri în toate competiţiile. Fabian Ruiz a intrat şi în vederile selecţionerului reprezentativei de seniori a Spaniei, Luis Enrique. Ruiz a strâns două selecţii la prima reprezentativă.

Reprezentativa Spaniei a câştigat pentru a cincea oară Campionatul European under 21, învingând cu scorul de 2-1 naţionala Germaniei, duminică, în finala ediţiei din acest an a competiţiei.

La Udine, golurile învingătorilor au fost marcate de Fabian Ruiz ‘8 şi Dani Olmo ’69. Pentru Germania a înscris Amiri, în minutul 88.

Spania şi Germania au jucat finala şi la ediţia trecută, în 2017, când câştigători au fost germanii, cu scorul de 1-0.

În acest an, naţionala Germaniei a trecut în semifinale de România, cu scorul de 4-2. Spaniolii i-au eliminat în penultimul act pe francezi, scor 4-1.

Spania a mai câştigat Euro-under 21 în 1986, 1998, 2011 şi 2013.

FOTO Spania a câștigat Campionatul European Under 21 (2-1 vs Germania) / Ibericii i-au egalat pe italieni la numărul de titluri: cinci

Se joacă cu focul  Becali și compania când pun la cale  un blat
Opinii
09:03
Se joacă cu focul Becali și compania când pun la cale un blat
Concluzia lui Ally McCoist  Legenda lui Rangers, despre golul marcat de FCSB în minutul 2: „Miculescu  nu a greșit  cu nimic”
10:04
Concluzia lui Ally McCoist Legenda lui Rangers, despre golul marcat de FCSB în minutul 2: „Miculescu nu a greșit cu nimic”
Concluzia lui Ally McCoist  Legenda lui Rangers, despre golul marcat de FCSB în minutul 2: „Miculescu  nu a greșit cu nimic”
Pleacă Hagi de la Farul?  Ciprian Marica, despre situația de la clubul constănțean: „ Simt că a obosit  și nu e ușor”
11:26
Pleacă Hagi de la Farul? Ciprian Marica, despre situația de la clubul constănțean: „Simt că a obosit și nu e ușor”
Pleacă Hagi de la Farul?  Ciprian Marica, despre situația de la clubul constănțean: „ Simt că a obosit și nu e ușor”
FCSB, ironizată Presa britanică a ridiculizat campioana României: „S-a văzut mâna patronului: jucătorii parcă  s-au întâlnit prima dată la micul dejun ”
10:38
FCSB, ironizatăPresa britanică a ridiculizat campioana României: „S-a văzut mâna patronului: jucătorii parcă s-au întâlnit prima dată la micul dejun
FCSB, ironizată Presa britanică a ridiculizat campioana României: „S-a văzut mâna patronului: jucătorii parcă s-au întâlnit prima dată la micul dejun ”
Tragedie în fotbal  Fost jucător la Marseille,  infarct  la 35 de ani. Avea 28 de meciuri la naționala Marocului
09:39
Tragedie în fotbal Fost jucător la Marseille, infarct la 35 de ani. Avea 28 de meciuri la naționala Marocului
Tragedie în fotbal  Fost jucător la Marseille, infarct la 35 de ani. Avea 28 de meciuri la naționala Marocului
AUTOSABOTAJ!  FCSB, eșec clar pe Ibrox, 0-4 cu Rangers:  experimentul patronului  a îngropat campioana în Scoția
24.10
AUTOSABOTAJ! FCSB, eșec clar pe Ibrox, 0-4 cu Rangers: experimentul patronului a îngropat campioana în Scoția
AUTOSABOTAJ!  FCSB, eșec clar pe Ibrox, 0-4 cu Rangers: experimentul patronului a îngropat campioana în Scoția
Jambiere cu bucluc  Startul meciului Rangers - FCSB, întârziat dintr-un  motiv bizar : „Au fost discuții intense pe tunel”
10:21
Jambiere cu bucluc Startul meciului Rangers - FCSB, întârziat dintr-un motiv bizar: „Au fost discuții intense pe tunel”
Jambiere cu bucluc  Startul meciului Rangers - FCSB, întârziat dintr-un motiv bizar : „Au fost discuții intense pe tunel”
Drăgușin, titular în Europa League Ce notă a primit românul, după ce a jucat  90 de minute  în victoria lui Tottenham: „Nu spune mare lucru”
10:35
Drăgușin, titular în Europa LeagueCe notă a primit românul, după ce a jucat 90 de minute în victoria lui Tottenham: „Nu spune mare lucru”
Drăgușin, titular în Europa League Ce notă a primit românul, după ce a jucat  90 de minute în victoria lui Tottenham: „Nu spune mare lucru”