Real Madrid vs Barcelona 2-0 / Realul oprește invincibilitatea catalanilor pe Bernabeu și revine pe primul loc în LaLiga

Real Madrid a pus capăt invincibilităţii Barcelonei pe Santiago Bernabeu în campionat și și-a recuperat prima poziție în clasament. Trupa lui Zinedine Zidane s-a impus cu 2-0 în episodul cu numărul 180 al El Clasico în LaLiga. După o primă repriză dominată de Barcelona, cu două ocazii importante de partea catalanilor, Realul a tranșat soarta meciului în partea a doua. Junior Vinicius (71') și Mariano Diaz (90+2') au adus victoria "galacticilor".

• Real Madrid nu a mai câștigase în fața Barcelonei din august 2017, când se impunea în ambele manșe din Supercupa Spaniei (3-1 pe Camp Nou și 2-0 pe Bernabeu).
  • Ultimul eşec al catalanilor pe stadionul Santiago Bernabeu în campionat data din 25 octombrie 2014, când Real s-a impus cu 3-1. Barca avea patru victorii consecutive pe terenul madrilenilor: 4-0 pe 21 noiembrie 2015, 3-2 pe 23 martie 2017, 3-0 pe 23 decembrie 2017 şi 1-0 pe 2 martie 2019.
  • Grație acestei victorii, Real Madrid a urcat pe prima poziție în clasamentul din LaLiga, având un punct avans față de Barcelona, care a coborât pe locul 2.
  • Messi a devenit jucătorul Barcelonei cu cele mai multe prezențe în El Clasico. Argentinianul a disputat al 43-lea derby din cariera sa, depăşindu-l astfel pe spaniolul Xavi Hernandez, fostul căpitan al Barcelonei (42 de apariții).
  • În vârstă de 19 ani şi 233 de zile, Vinicius a devenit cel mai tânăr marcator în El Clasico în secolul 21, doborând recordul stabilit de Leo Messi în 2007. Argentinianul avea atunci 19 ani şi 259 de zile.

Clasament LaLiga:

Real Madrid, noul lider în LaLiga:

Desfășurarea livetext a partidei:

Final de meci. Real Madrid - Barcelona 2-0.Madrilenii castigaintalnirea cu numarul 180 din campionat cu Barcelona si revine pe prima pozitie in clasament.

90+2' Gool Real Madrid! Abia introdus pe teren, Mariano Diaz stabileste scorul final al meciului, cu un sut din unghi, dupa o cursa superba in flancul drept. Real Madrid - Barcelona 2-0.

90+1' Zidane epuizeaza si el schimbarile: iese Benzema, intra Mariano Diaz.

90' Partida este prelungita cu trei minute.

89' Ramos executa o lovitura libera de la 17 metri, pozitie centrala, dar mingea nu trece de zidul catalanilor.

86' Inca o schimbare la Real Madrid: iese Valverde, intra Lucas.

85' Messi incaseaza un cartonas galben pentru un fault asupra lui Casemiro. Argentinianul nu s-a ridicat deloc la nivelul asteptat pentru un El Clasico.

83' Messi centreaza. Lovitura de cap a lui Pique se duce insa pe langa poarta. Jocul se muta rapid la cealalta poarta. Vinicius este blocat de Ter Stegen.

81' Dubla schimbare in tabara catalanilor. Arthur a fost inlocuit de Rakitic, iar Griezmann i-a lasat locul lui Ansu Fati.

79' Zidane face si el prima mutare: iese Isco, intra Modric.

70' Gool Real Madrid! Vinicius deschide scorul cu un sut din unghi de pe partea stanga, ajutat si de o deviere a lui Pique. Ter Stegen a fost pacalit de traiectoria balonului. Responsabilul cu pasa decisiva a fost Kroos. Real Madrid - Barcelona 1-0.

69' Quique Setien face prima schimbare: iese Vidal, intra Braithwaite. Danezul se afla la primul El Clasico din cariera.

63' Inca o ocazie pentru Real! Centrarea lui Carvajal il gaseste foarte bine pe Benzema, dar sutul din unghi al francezului nu prinde spatiul portii.

60' Real Madrid a trecut milimetric pe langa deschiderea scorului. Ter Stegen a fost depasit de lovitura de cap a lui Isco, dar balonul a fost oprit de Pique inainte sa ajunga in poarta.

56' Ocazie pentru Real Madrid! Isco suteaza superb de la marginea careului de 16 metri si este randul lui Ter Stegen sa iasa in evidenta. Germanul a avut o parada excelenta, respingand in corner.

La tribuna oficiala este prezent si Cristiano Ronaldo. Lusitanul a profitat de faptul ca derby-ul dintre Juventus si Inter, programat initial astazi, a fost amanat din cauza coronavirusului.

46' A inceput repriza secunda. Nicio schimbare in cele doua echipe.

45' Mateu Lahoz fluiera finalul primei reprize. Real Madrid - Barcelona 0-0. Madrilenii au fost mai periculosi in startul partidei, dar Barca a echilibrat jocul si si-a trecut in cont doua ocazii importante, prin Arthur si Messi. Trupa lui Zidane a fost salvata de interventiile lui Courtois.

38' Real Madrid scapa inca o data fara gol, gratie lui Courtois. Blegianul a intervenit de data aceasta la un sut al lui Leo Messi.

34' Lansat de Griezmann, Arthur scapa singur cu Thibaut Courtois, dar portarul lui Real intervine salvator si respinge mingea in corner. A fost cea mai mare ocazie de pana acum a meciului.

29' Toni Kroos trage puternic de la 18 metri, dar balonul trece mult peste poarta. Barcelona da replica prin Messi, sutul sau pe jos din interiorul careului este prins insa fara mari probleme de Courtois.

22' Prima ocazie importanta pentru Barcelona! Jordi Alba centreaza pe jos la 11 metri pentru Griezmann. Francezul suteaza din prima cu stangul, dar mult peste poarta.

21' Marcelo trage din unghi, insa Pique este la locul potrivit si indeparteaza pericolul din careu.

19' Carvajal si Jordi Alba au ceva de impartit, iar Lahoz ii linisteste pe amandoi cu cate un cartonas galben.

17' De Jong il angajeaza foarte bine pe Griezmann, care patrunde in careu, dar este deposedat de Varane. A fost prima faza a catalanilor care le-a dat emotii gazdelor.

15' S-au scurs primele 15 minute din El Clasico. Barcelona este superioara la capitolul posesie (58%), dar nu a reusit sa se apropie pana acum prea mult de careul madrilenilor.

15' Vinicius intoarce la marginea careului de 16 metri pentru Kroos, dar sutul germanului se duce mult peste poarta aparata de ter Stegen.

10' Lahoz arata primul cartonas galben din aceasta partida. Cel avertizat este Junior Vinicius, care l-a tras de tricou pe Semedo.

6' Realul este echipa cu initiativa in acest start de meci. A avut deja doua lovituri de la colt. Benzema a trimis din prima, cu exteriorul, de la marginea careului de 16 metri, dar sutul sau nu a prins spatiul portii.

1' A inceput meciul de pe "Santiago Bernabeu". Real Madrid a avut lovitura de start.

Mateu Lahoz se afla la centru in aceasta seara.

Ploua torential la Madrid.

Zinedine Zidane și Quique Setien înainte de debutul partidei

Imagini de la încălzirea celor două echipe:

Sosirea celor două formații la stadion:

Episodul cu numărul 180 al El Clasico în LaLiga le găsește pe Real Madrid și Barcelona pe primele două poziții în clasament. Barca e lider, cu doar două puncte avans, iar duelul de pe "Santiago Bernabeu" se poate dovedi decisiv în lupta pentru titlu. Meciul poate fi urmărit în direct pe Digi Sport 1, Telekom Sport, Look Plus și LiveScore pe HotNews.ro, de la ora 22:00 (ora României).

Echipele de start:

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Sergio Ramos, Varane, Marcelo - Casemiro, Kroos, Valverde - Vinícius, Isco, Benzema

Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Piqué, Umtiti, Jordi Alba - Busquets, De Jong, Arthur, Arturo Vidal - Griezmann, Messi

De știut despre cele două formații:

• Realul vine după o serie de trei meciuri fără victorie și două înfrângeri consecutive, 0-1 cu Levante și 1-2 cu Manchester City, în prima manșă a optimilor Champions League. Barca are patru victorii la rând în campionat, iar în ultima partida jucată a remizat cu Napoli, pe San Paolo, scor 1-1, în CL.
  • În actuala ediție din LaLiga, Barcelona a obținut 17 victorii, cu două mai multe decât marea rivală. Catalanii au patru remize și patru înfrângeri, în timp ce trupa lui Zidane are opt egaluri și o două înfrângeri.
  • În ceea ce privește golaverajul, Barcelona a marcat în 25 meciuri de 62 de ori (cel mai bun atac din campionat) și a încasat 29 de goluri. Real Madrid a marcat 47 de goluri și a primit 17.
  • Lionel Messi este golgheter în LaLiga, cu 18 goluri marcate și 12 pase decisive. Argentinianul este urmat de Karim Benzema, cu 13 goluri și 6 pase decisive. În toate competițiile din acest sezon, Messi a marcat de 23 de ori, în timp ce Benzema a înscris 18 goluri.
  • Real Madrid nu a mai câștigat în fața Barcelonei din august 2017, când se impunea în ambele manșe din Supercupa Spaniei (3-1 pe Camp Nou și 2-0 pe Bernabeu).

Cum arată clasamentul înainte de El Clasico:

1. Barcelona 55 puncte (golaveraj 62:29)

2. Real Madrid 53 (46:17)

3. Real Sociedad 43 (43:31)

4. Atletico Madrid 43 (28:18)

Barcelona, neînvinsă în campionat pe Bernabeu din 2014

FC Barcelona nu a mai pierdut niciun meci din campionat pe terenul madrilenilor în ultimii cinci ani. Ultimul eşec al catalanilor pe stadionul Santiago Bernabeu datează din 25 octombrie 2014, când Real s-a impus cu 3-1, prin golurile marcate de Cristiano Ronaldo (35 din penalty), Pepe (49) şi Karim Benzema (61), după ce Barca reuşise deschiderea scorului prin Neymar (4).

La acel meci, Barcelona era condusă de Luis Enrique, actualul selectioner al Spaniei, iar pe banca albilor se afla italianul Carlo Ancelotti.

Mulți dintre jucătorii de atunci Realului se regăsesc și astăzi în lot. Dani Carvajal, Sergio Ramos, Marcelo, Isco Alarcon, Luka Modric, Toni Kroos, Karim Benzema şi James Rodriguez au fost titulari la victoria din 2014, în timp ce Raphael Varane şi Nacho Fernandez s-au aflat pe banca de rezerve.

Din tabăra catalanilor au rămas Gerard Pique, Sergio Busquets, Leo Messi, Luis Suarez (accidentat), Ivan Rakitic, Sergi Roberto şi Jordi Alba.

Quique Setien, primul El Clasico din cariera de antrenor

Instalat pe banca celor de la Barcelona la 14 ianuarie, Quique Setien se află în fața primului El Clasico din carieră de antrenor. Venirea noului antrenor nu a adus neapărat schimbarea dorită la formăția blaugrana.

În zece meciuri cu Setien la cârmă, Barcelona a înregistrat șapte victorii, două înfrângeri (0-2 cu Valencia, în LaLiga, și 0-1 cu Athletic Bilbao în sferturile Cupei Spaniei) și o remiză (1-1 cu Napoli, în primul tur al optimilor Champions League.

Bilanțul lui Setien pe Santiago Bernabeu, în calitate de antrenor: două victorii, două remize și patru înfrângeri

Cum s-au descurcat ultimii cinci antrenori ai Barcelonei la debutul în El Clasico

Pep Guardiola: Barcelona - Real Madrid 2-0, 13 decembrie 2008

Tito Vilanova: Barcelona - Real Madrid 2-2, 7 octombrie 2012

Gerardo Martino: Barcelona - Real Madrid 2-1, 23 octombrie 2013

Luis Enrique: Real Madrid - Barcelona 3-1, 25 octombrie 2014

Ernesto Valverde: Real Madrid - Barcelona 0-3, 23 decembrie 2017

Barcelona vs Real Madrid, ultimele zece întâlniri directe (meciuri oficiale):

Barcelona - Real Madrid 0-0, 18 decembrie 2019 (LaLiga)

Real Madrid - Barcelona 0-1, 2 martie 2019 (LaLiga)

Real Madrid - Barcelona 0-3, 27 februarie 2019 (Cupa Spaniei)

Barcelona - Real Madrid 1-1, 6 februarie 2019 (Cupa Spaniei)

Barcelona - Real Madrid 5-1, 28 octombrie 2018 (LaLiga)

Barcelona - Real Madrid 2-2, 6 mai 2018 (LaLiga)

Real Madrid - Barcelona 0-3, 23 decembrie 2017 (LaLiga)

Real Madrid - Barcelona 2-0, 17 august 2017 (Supercupa Spaniei)

Barcelona - Real Madrid 1-3, 13 august 2017 (Supercupa Spaniei)

Real Madrid - Barcelona 2-3, 23 aprilie 2017 (LaLiga)

• Meciuri în LaLiga: 179. Victorii Real - 72, Victorii Barcelona - 72, Remize - 35.
  • Meciuri în Cupa Regelui: 35. Victorii Real - 12, Victorii Barcelona - 15.
  • Meciuri în Cupa Ligii: 6. Victorii Real - 0, Victorii Barcelona - 2.
  • Meciuri în Supercupa Spaniei: 14. Victorii Real - 8, Victorii Barcelona - 4.
  • Meciuri în Champions League: 8. Victorii Real - 3, Victorii Barcelona - 2.
  • În toate competițiile: 242 de partide. Victorii Real - 95, Victorii Barcelona - 95, Remize - 52.
  • Toate meciurile (plus amicale): 276. Victorii Real - 99, Victorii Barcelona - 115, Remize - 62.