Roland Garros: Roger Federer, victorie în trei seturi la meciul cu numărul 400 la un turneu de Grand Slam - Elvețianul s-a calificat în optimi

Roger Federer (3 ATP) continuă cursa la Roland Garros cu o nouă victorie în trei seturi. La meciul cu numărul 400 la un turneu de Grand Slam, campionul elvețian l-a învins pe norvegianul Casper Ruud (63 ATP), scor 6-3, 6-1, 7-6(8). Federer și-a asigurat astfel a 14-a calificare din carieră în optimile competiției de la Paris.

În vârstă de doar 20 de ani, Casper Ruud a practicat un tenis foarte bun, reușind să țină pasul destul de bine cu marele Roger Federer pe arena Suzanne-Lenglen de la Roland Garros. În ciuda scorului, primul set a fost unul echilibrat, elvețianul profitând pe final de momentele de slăbiciune ale lui Ruud, care și-a cedat serviciul la 3-3 și la 3-5.

Actul al doilea a fost unul fără istoric, Roger i-a predat o lecție de tenis tânărului norvegian, impunându-se cu 6-1. Văzând că nu mai are nimic de pierdut, Ruud a dat tot ce a avut mai bun în setul al treilea, reușind să facă break-ul și să aibă 2-0 pe tabelă. Federer nu a lăsat situația să scape de sub control, a egalat la doi, iar echilibrul s-a păstrat apoi până la tie-break, unde Casper Ruud a avut o replică foarte bună.

Norvegianul a reușit să salveze trei mingi de meci (la 4-6, 5-6 și 7-8), a doua cu un contre-pied de toată frumusețea. Ruud a avut chiar și o minge de set (la 7-6), anulată însă de Roger cu un voleu din apropierea fileului. A patra șansă a fost cu noroc pentru Federer, care a pus capăt meciului cu un smash, după două ore și 11 minute (10-8).

Pentru Roger Federer a fost meciul cu numărul 400 la un turneu de Grand Slam, elvețianul având un bilanț impresionant: 345 victorii - 55 înfrângeri.

În faza următoare, Roger Federer îl va înfrunta pe învingătorul dintre francezul Nicolas Mahut (252 ATP) și argentinianul Leonardo Mayer (68 ATP).