ATP Antwerp: Marius Copil, în sferturi după o victorie mare contra lui Diego Schwartzman (15 ATP)

Marius Copil (92 ATP) a reușit unul dintre cele mai bune meciuri din acest an, jucătorul nostru reușind să-l învingă pe Diego Schwartzman (15 ATP), rezultat în urma căruia s-a calificat în sferturile turneului ATP de la Antwerp. Marius a fructificat a patra minge de meci avută: 6-4, 5-7, 7-6(7).

Copil a câștigat primul set (6-3), unul în care au fost trei break-uri în total (argentinianul și-a cedat de două ori serviciul).

A doua manșă a fost în oglindă cu prima, cu mențiunea că Marius a fost cel care a greșit mai mult de la lansare: 5-7.

Decisivul a fost unul cu aspecte dramatice: după ce au fost două break-uri (câte unul de fiecare parte), Marius a avut o minge de meci la scorul de 5-4 în favoarea sa. Nu a reușit să o fructifice și s-a ajuns în tiebreak.

Aici, Copil a mai avut două mingi de meci, însă Diego (unul dintre maratoniștii circuitului) le-a salvat și pe acestea. A patra oară a fost cu noroc pentru Marius: a închis setul și meciul (9-7) după o dispută care a durat două ore și 43 de minute. Copil și-a făcut un frumos cadou de ziua sa, el împlinind joi 29 de ani.

În urma acestei victorii, Marius Copil a egalat situația în meciurile directe: 1-1.

• Pentru un loc în semifinale, Copil se va duela cu învingătorul partidei dintre Pablo Cuevas (45 ATP) și Andy Murray (243 ATP).
  • Pentru calificarea în sferturi, Marius Copil şi-a asigurat un premiu de 18.590 de euro şi 45 de puncte în clasamentul ATP de simplu.

Turneul de la Antwerp este de categorie "250" și se dispută în perioada 14-20 octombrie. Competiția se desfășoară pe hard și este dotată cu premii totale în valoare de €635,750. În 2018, turneul a fost câștigat de britanicul Kyle Edmund.

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
20.09
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
20.09
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”