Gol la U21   Atacantul Rapidului  a intrat în minutul 64 și a marcat la națională
Timotej Jambor/Foto:Imago

Gol la U21 Atacantul Rapidului a intrat în minutul 64 și a marcat la națională

• Timotej Jambor, atacantul de 21 de ani de la Rapid, a adus victoria selecționatei Slovaciei U21 în amicalul contra naționalei similare a Ungariei.
  • Rapid trimite nu mai puțin de 15 jucători la echipele naționale în această pauză competițională.

Acest lucru l-a făcut pe Marius Șumudică să anuleze cantonamentul pe care îl programase inițial la Curtea de Argeș, pentru că nu are suficienți jucători sub comanda sa.

Totuși, giuleștenii vor juca un amical, cu porțile închise, contra celor de la CS Mioveni. Partida este programată sâmbătă, 7 septembrie, începând cu ora 11:00.

Român contra României  Dennis Seimen , portarul lui Stuttgart, al doilea meci cu Germania împotriva „tricolorilor” în 2024

Ajuns în această vară la Rapid de la MSK Zilina, Timotej Jambor nu a rupt gura târgului în Giulești. Atacantul selecționatei de tineret a Slovaciei nu reușit să spargă gheața în Liga 1, însă continuă să fie decisiv pentru naționala țării sale.

Intrat în minutul 64 al amicalului contra selecționatei similare a Ungariei, atacantul Rapidului a avut un impact imediat și a marcat la doar opt minute după ce a intrat pe teren aducând victoria echipei sale, scor 2-1.

Cătălin Vulturar, trimis de Daniel Pancu la U20

Convocat inițial la naționala României U21 pentru meciurile cu Muntenegru și Finlanda, Cătălin Vulturar a fost trimis de Daniel Pancu să întărească naționala U20 pentru partida contra Germaniei din Liga Elitelor.

Jucătorul Rapidului a fost titular și a jucat 61 de minute părăsind terenul la scorul de 2-0 pentru România.

Din păcate „tricolorii” antrenați de Costin Curelea au pierdut partida disputată la Arad, pe Stadionul „Francis Neuman”, scor 2-3.

Alexandru Stan și Robert Bădescu au evoluat și ei pe final, în timp ce Omar El Sawy a rămas pe banca de rezerve.

Kait doar rezervă în meciul cu Slovacia

Convocat la naționala Estoniei, Mattias Kait a fost doar rezervă în înfrângerea cu Slovacia, scor 0-1, din Liga Națiunilor.

I-a dat sistemul peste cap Șumudică, forțat să schimbe tot ce pregătise!   Ce s-a întâmplat cu Mattias Kait  la încălzire

Jucătorul estonian trebuia să fie titular pentru Rapid în meciul din ultima etapă contra Universității Craiova, încheiat 1-1, dar a acuzat o senzație de rău la încâlzire fiind înlocuit în primul „11” de Florent Hasani.

Fotbalistul a avut amețeli puternice și a fost dus la ambulanță, apoi la spital pentru a i se acorda îngrijiri, devenind indisponibil pentru meci.