VIDEO Atletico - Juventus 2-0 / Trupa lui Simeone, pas important spre calificare - Gimenez și Godin au adus victoria

Atletico Madrid a dominat-o categoric pe Juventus o bună parte din manșa tur a optimilor Champions League, pe Wanda Metropolitano, stadionul care va găzdui marea finală a ediției din acest an. Victoria spaniolilor a fost adusă de cei doi fundaşi centrali: Jose Gimenez (78') şi Diego Godin (83').

Cristiano Ronaldo s-a întors pe terenul celor de la Atletico Madrid, echipa contra căreia a marcat de 22 de ori în 31 de partide pe vremea când evolua la Real Madrid. Starul lusitan a fost aproape să deschidă scorul după nouă minute de joc, din lovitură liberă, dar Oblak a intervenit excelent și a scos mingea de sub transversală.

Juventus a fost salvată de două ori de VAR. În minutul 29, germanul Zwayer a dictat penalty pentru Atletico, dar arbitrajul video a arătat că Diego Costa a fost faultat în afara careului. În debutul reprizei secunde, același Costa a scăpat singur cu Szczesny, însă a șutat pe lângă poartă.

Intrat pe teren în minutul 58, Morata și-a făcut imediat simțită prezența și a marcat cu o lovitură de cap (70'), însă reușita sa a fost anulată de VAR. Reluările au arătat că atacantul l-a împins pe Chiellini. În cele din urmă, Atletico a deschis scorul prin Gimenez, în urma unei lovituri de la colț. Jucătorii lui Juventus au cerut în zadar intervenția VAR.

Diego Godin a stabilit scorul final în minutul 83, iar Atletico Madrid pleacă cu prima şansă în returul de la Torino, de pe 12 martie.

Rezumatul meciului Atletico Madrid vs Juventus.

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”