VIDEO Barcelona, victorie pe terenul lui Betis după ce a fost condusă de două ori - Messi, trei pase decisive

Barcelona s-a impus cu emoții în fața celor de la Betis Sevilla, pe Estadio Benito Villamarin. Betis a condus cu 1-0 și 2-1, dar a trebuit să se recunoască învinsă (2-3). Golul victoriei pentru catalani a fost înscris de Lenglet, în minutul 72. Messi nu a marcat, dar a fost responsabil cu pasa decisivă la toate golurile Barcelonei.

Fosta echipa a lui Quique Setien a deschis scorul după numai șase minute de joc, dintr-un penalty transformat de Canales. Frenkie de Jong a egalat trei minute mai târziu, însă gazdele au trecut din nou în avantaj în minutul 36, după golul lui Fekir.

Pe finalul primei reprize, Barcelona a reușit să restabilească din nou egalitatea, Busquets trecându-și numele pe lista marcatorilor în minutul 45+3'. Golul victoriei catalanilor a fost semnat de Lenglet, în minutul 72.

Ambele echipe au încheiat partida în inferioritate numerică. Fekir (în minutul 76') și Lenglet (79) au fost eliminați pentru cumul de cartonașe galbene.

În urma acestei victorii, Barcelona se menține la trei puncte în spatele rivalei Real Madrid, care e lider în LaLiga, după 23 de etape. Betis ocupă locul 13, cu 28 de puncte.