VIDEO Girona, victorie cu 7-0 în ultimul meci dintr-un sezon de vis - Adversarii României de la EURO 2024 au făcut spectacol

Artem Dovbyk și Viktor Tsygankov vor face parte din lotul Ucrainei pentru Campionatul European din Germania, iar viitorii adversari ai României au reușit un meci perfect în ultima etapă din LaLiga, în care Girona s-a impus cu 7-0 în fața echipei Granada.

Jucatorii echipei GironaFoto: Bagu Blanco/Pressinphoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ucrainenii Artem Dovbyk și Viktor Tsygankov, spectacol în Girona vs Granada 7-0

Dovbyk a marcat trei goluri ('44 penalty, '75, '90 penalty), iar Tsygankov a punctat de două ori ('33, '54). Ambii au reușit și câte un assist (Artem pentru Eric Garcia '30 și Viktor pentru Stuani '78).

Astfel, Artem Dovbyk a urcat pe prima poziție în clasamentul golgheterilor din LaLiga (24 de reușite și 8 pase decisive), poziție pentru care se duelează de la distanță cu Alexander Sorloth (Villarreal - 23g și 6a - meci cu Osasuna în ultima etapă).

Girona a terminat pe locul 3 (81 de puncte) și va juca în sezonul următor de Champions League. De cealaltă parte, Granada a retrogradat în LaLiga 2 (locul 19, penultimul, cu 21 de puncte).