VIDEO SuperLiga: Rapid obține prima victorie din play-off în derbiul cu FCSB

În ultima partidă a play-off-ului SuperLigii din acest sezon, Rapid a învins FCSB cu scorul de 2-0. A fost prima victorie a giuleștenilor după nouă partide, precedentul succes fiind tot împotriva roș-albaștrilor.

Duel pentru minge în Rapid - FCSBFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

Rapid – FCSB 2-0 – Prima victorie din play-off pentru giuleșteni

Într-un meci fără miză pentru campioana României, FCSB s-a prezentat în Giulești fără mulți titulari.

Rapid a deschis scorul după doar 12 minute, când Funsho Bamgboye a reluat în plasă o respingere greșită a lui Vlad la un șut al lui Krasniqi.

Avantajul alb-vișiniilor s-a dublat chiar înainte de pauză, când Claudiu Petrila a reușit un șut la colțul lung din marginea careului.

În partea secundă jocul s-a echilibrat, singurul moment important fiind un penalti acordat de Szabolcs Kovacs pentru FCSB, dar anulat de VAR pentru un ofsaid evident.

Dacă formația antrenată de Bogdan Lobonț obține primul succes din play-off și rămână neînvinsă în acest sezon în fața celor de la FCSB, elevii lui Elias Charalambous pierd toate trei partidele de după cucerirea titlului, fără să marcheze vreun gol.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Rapid și FCSB.

Principalele momente ale partidei:

Min 90+5: Fluier final în Giulești. Prima victorie pentru gazde în play-off.

Min 90: De la margine s-au arătat cel puțin cinci minute de prelungiri.

Min 78: Șutul lui Eduard Radaslavescu din lovitură liberă trece peste poarta Rapidului.

Min 68: Ocazie mare Rapid. Alhassan dă o pasă greșită înapoi, Rrahmani interceptează, pătrunde în careu, dar șutează în bara laterală.

Min 65: David Miculescu este lansat în adâncime, Bogdan Ungureanu iese și blochează.

Min 50: Arbitrul Szabolcs Kovacs acordă penalti pentru FCSB după un fault în careu al lui Oaidă asupra lui Băluță. Decizia este anulată de VAR pentru un ofsaid clar la Antwi.

Min 46: S-a reluat meciul din Giulești.

Min 45+3: Arbitrul fluieră finalul primei reprize.

Min 45: Două minute de prelungiri pentru prima repriză.

Min 43: GOOOL Rapid. Claudiu Petrila majorază avantajul gazdelor cu un șut la colțul lung de la marginea careului, după un contraatac al Rapidului.

Min 38: Ocazie mare FCSB. Nana Antwi centrează în șase metri, Miculescu reia cu capul, dar Ungureanu respinge cu un reflex incredibil de pe linia porții.

Min 24: Albion Rrahmani reia spectaculos din voleu centrarea lui Krasniqi, însă balonul nu atinge ținta.

Min 20: Ermal Krasniqi a încercat un lob de la mijlocul terenului, dar mingea a trecut peste transversala roș-albaștrilor.

Min 12: GOOOL Rapid. Funsho Bamgboye deschide scorul cu o reluare din interiorul careului, la o minge respinsă în față de Andrei Vlad la șutul lui Krasniqi.

Min 1: Start de meci la partida din Giulești.

Echipele de start:

Rapid: 99. Ungureanu – 19. Onea, 22. Săpunaru, 6. Iacob, 24. Borza – 26. Oaidă, 4. Kait – 77. Krasniqi, 8. Hasani, 7. Bamgboye – 9. Rrahmani. Antrenor: Bogdan Lobonț

Rezerve: 1. Briciu, 90. Drăghia – 3. Bădescu, 15. Cristea, 47. Braun, 5. Cepoi, 25. Emmers, 96. Papeau, 27. Petrila, 29. Gheorghe, 80. Cîrjan, 11. Burmaz

FCSB: 99. Vlad – 2. Crețu, 6. Haruț, 21. Chiricheș, 3. Panțîru – 25. Băluță, 16. Lixandru, 42. Alhassan – 20. Antwi, 11. Miculescu, 98. Popa. Antrenor: Elias Charalambous

Rezerve: 1. Udrea – 26. Laszlo, 19. Luis Phelipe, 24. Pădurariu, 18. Pandele, 10. Popescu, 80. Radaslavescu, 22. Toma

Partida se dispută pe stadionul Superbet Arena din Giulești și îl are la centru pe arbitrul Szabolcs Kovacs, ajutat la cele două tușe de Ciprian Danșa și Claudiu Lucaciu. În camera VAR se află Horia Mladinovici și Vasile Marinescu.