VIDEO WTA Beijing: Sorana Cirstea, in sferturi - Victorie spectaculoasa in fata Karolinei Pliskova

Sorana Cirstea (44 WTA) a reusit, joi, sa se califice in sferturile turneului "Premier Mandatory" de la Beijing, dupa ce a invins-o pe Karolina Pliskova, cap de serie numarul patru si fost lider mondial in acest an. Sorana a avut in multe momente o evolutie entuziasmanta, castigand in doua seturi, scor 6-1, 7-5, dupa o ora si 23 de minute. In urmatorul meci, Cirstea o va intalni pe coechipiera de dublu de la Beijing: Jelena Ostapenko (8 WTA).

Sorana CirsteaFoto: chinaopen.com.

Setul intai a fost unul fara istoric: Sorana a inceput partida pierzandu-si serviciul, dar apoi nu a mai cedat niciun game. A fost hotarata, si-a impus stilul agresiv si a avut castig de cauza cu un categoric 6-1.

Nevoita de imprejurari, Karolina si-a ridicat nivelul de joc, a servit mult mai precis ca in primul set si s-a desprins conducand la un moment dat cu 5-2. Totul parea pregatit pentru setul decisiv, doar ca Sorana nu a fost de acord cu acest lucru. Cirstea a salvat trei mingi de set pe propriul serviciu (a fost 0-40 la 5-2) si inca una pe serviciul puternic al jucatoarei din Cehia.

Ambitioasa si cu lovituri care de multe ori au cautat liniile, Cirstea a avut o revenire spectaculoasa, reusind sa intoarca soarta setului: s-a impus cu 7-5. Dupa o ora si 23 de minute, Sorana a castigat in doua seturi impotriva jucatoarei care s-a aflat pe primul loc in ierarhia WTA in urma cu doar cateva saptamani.

De asemenea, in urma acestei infrangeri Karolina nu mai poate reveni de saptamana viitoare pe locul 1 in ierarhia WTA. Doar doua jucatoare o mai pot detrona in acest moment pe Garbine Muguruza: Simona Halep si Elina Svitolina.

Pentru parcursul de pana acum de la Beijing, Cirstea va primi 149.138 de dolari si 215 puncte in ierarhia WTA de simplu.

Cirstea si Ostapenko s-au intalnit o singura data in circuitul WTA: la editia din acest an a US Open-ului (turul doi). Castig de cauza a avut sportiva din Letonia, scor 6-4, 6-4.

Unul din cele mai spectaculoase schimburi ale partidei:

VIDEO : GoluRILE lui Rareș Pop  Reușite de senzație ale jucătorului de 19 ani al  Rapidului , în partida cu Unirea Slobozia
23.09
Rodri, out tot sezonul!   Mijlocașul lui City are  ruptură  de ligament încrucișat
23.09
Rodri, out tot sezonul! Mijlocașul lui City are ruptură de ligament încrucișat
Rodri, out tot sezonul!  Mijlocașul lui City are ruptură de ligament încrucișat
Iar s-a schimbat hențul la penalty!  UEFA a anunțat că se modifică încă o dată interpretarea regulii.  Ce le-a spus arbitrilor
23.09
Iar s-a schimbat hențul la penalty! UEFA a anunțat că se modifică încă o dată interpretarea regulii. Ce le-a spus arbitrilor
Iar s-a schimbat hențul la penalty!  UEFA a anunțat că se modifică încă o dată interpretarea regulii. Ce le-a spus arbitrilor
Amenință cu retragerea!   Max Verstappen  se gândește să părăsească Formula 1 la doar 27 de ani