ATP Madrid: Horia Tecău și Jean-Julien Rojer, în turul secund după o revenire extraordinară în fața fraților Bryan

Perechea formată din Horia Tecău și Jean-Julien Rojer (România/Olanda) s-a calificat în turul secund al probei de dublu din cadrul turneului de la Madrid, după ce a reușit o revenire incredibilă în fața fraților Bob și Mike Bryan.

Scorul final a fost 4-6, 7-6(2), 12-10 în favoarea echipei româno-olandeze, după o oră și 46 de minute de joc.

Horia și Jean-Julien au fost pierdut primul set cu 6-4, după ce și-au pierdut serviciul la scorul de 1-1. Situația s-a repetat în setul secund, însă Tecău și Rojer au recuperat break-ul la scorul de 4-3, s-au impus fără probleme în tiebreak (7-2, cu două minibreak-uri) și au împins partida în super tiebreak.

Frații Bryan au început excelent ultima parte a meciului, au condus cu 7-3 (avantaj două minibreak-uri), însă Horia și Jean-Julien au revenit și au salvat o minge de meci la scorul de 9-8. Echipa româno-olandeză le-a mai oferit o șansă de a închide meciul adversarilor, însă au câștigat două puncte consecutive pe serviciul adversarilor și s-au impus cu 12-10.

În turul următor, cei doi se vor întâlni cu perechea britanică formată din Kyle Edmund și Neal Skupski (6-2, 6-3 vs Jeremy Chardy/Gilles Simon).

Tecău și Rojer și-au asigurat un premiu în valoare de 23.510 de dolari și 90 de puncte în clasamentul ATP de dublu.

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
18:21
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
12:56
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”