CE Lupte: Medalii de argint pentru România în probele feminine ale competiției de la Bucureşti

Kateryna Zelenykh şi Alexandra Anghel au cucerit noi medalii pentru România la Campionatul European de lupte pentru seniori de la Bucureşti.

Alexandra AnghelFoto: Inquam Photos / Alberto Groşescu

Kateryna Zelenykh şi Alexandra Anghel, medalii de argint la CE Lupte

Aflată la prima evoluție pentru România, Zelenykh a obţinut argintul la categoria 65 kg.

Sportiva de origine ucraineană a fost învinsă în finală de Irina Kolyadenko (Ucraina), după ce le învinsese pe Taibe Iusein (Bulgaria/preliminarii), Kadriye Aksoy (Turcia/sferturi) și Irina Rîngaci (R. Moldova/semifinale).

• Kolyadenko cucerește al doilea titlu european consecutiv. Ucraineanca a fost medaliată cu bronz la Mondialele din 2023.
  • Zelenykh (23 ani) are în palmares o medalie de argint la Mondialele U23 (2021) și una de bronz (2022), ambele pentru Ucraina.

Tot vineri, Anghel a urcat pe treapta a doua a podiumului la 72 kg, după ce a pierdut în finală în faţa turcoaicei Nesrin Baş.

Românca le-a învins pe parcursul competiției pe Yuliana Vasileva Yaneva (Bulgaria/preliminarii), Ilana Kratysh (Israel/sferturi) și Anastasia Alpieeva (Ucraina/semifinale).

• Baş este dublă campioană mondială U23 şi campioana europeană en-titre U23.

România a mai obţinut la Europenele de Lupte o medalie de aur prin Andreea Beatrice Ana (55 kg) și două de bronz la lupte greco-romane: Mihai Denis (55 kg) și Răzvan Arnăut (60 kg).

Proces  Azi, un nou termen în procesul lui  Mario Iorgulescu . E acuzat de ucidere din culpă
11:38
Proces Azi, un nou termen în procesul lui Mario Iorgulescu. E acuzat de ucidere din culpă
Proces  Azi, un nou termen în procesul lui Mario Iorgulescu . E acuzat de ucidere din culpă
40.000 de bilete vândute  Fanii iau cu asalt Arena Națională la meciul  România - Kosovo , care va stabili cine câștigă grupa în Nations League
11:53
40.000 de bilete vândute Fanii iau cu asalt Arena Națională la meciul România - Kosovo, care va stabili cine câștigă grupa în Nations League
40.000 de bilete vândute  Fanii iau cu asalt Arena Națională la meciul România - Kosovo , care va stabili cine câștigă grupa în Nations League
„Amândoi sunt de vină”   Ioan Varga , patronul lui CFR, a comentat conflictul Louis Munteanu - Dan Petrescu
12:02
„Amândoi sunt de vină” Ioan Varga, patronul lui CFR, a comentat conflictul Louis Munteanu - Dan Petrescu
„Amândoi sunt de vină”  Ioan Varga , patronul lui CFR, a comentat conflictul Louis Munteanu - Dan Petrescu
Update în clasamentul WTA  Aryna Sabalenka,  noul lider mondial.  Halep a urcat 7 poziții
Tenis
12:30
Update în clasamentul WTA Aryna Sabalenka, noul lider mondial. Halep a urcat 7 poziții
Scandal: Rugby-ul, dat afară de pe Arc Federația condusă de Alin Petrache a fost notificată că are interzis
09:49
Scandal: Rugby-ul, dat afară de pe Arc Federația condusă de Alin Petrache a fost notificată că are interzis
în falimentCel mai de succes club de handbal din ultimii ani nu a reușit să găsească investitor
Handbal
10:45
„Au marcat din nimic”Cîrjan nu înțelege de ce Dinamo nu a mai atacat: „Trebuie să învățăm din asta”