Champions League: Primele echipe calificate în sferturi – Campioana Germaniei a întors rezultatul din tur

Bayern Munchen și Paris Saint-Germain sunt primele echipe calificate în sferurile de finală ale Champions League. Bavarezii au trecut de Lazio, după ce pierduseră în manșa tur.

Harry Kane, Bayern MunchenFoto: Rolf Vennenbernd / DPA / Profimedia

Bayern și PSG s-au calificat în sferturile de finală ale Champions League

Bayern Munchen a învins categoric în disputa cu Lazio Roma, scor 3-0, după ce italienii câștigaseră în tur cu scorul de 1-0.

Golgheterul Harry Kane a fost din nou la datorie, marcând de două ori în minutele 38 și 66.

Între reușitele englezului, Thomas Muller și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj în prelungirile primei reprize.

Cu scorul general de 3-1, Bayern s-a calificat în sferturi, iar antrenorul Thomas Tuchel a scăpat pentru moment de demitere, după parcursul slab din campionat.

În Spania, Real Sociedad a cedat și în partida retur cu PSG, scor 1-2, după ce în prima manșă pierduse la Paris cu 2-0.

Criticat intens în ultima perioadă, după anunțul plecării la finalul acestui sezon, vedeta Kylian Mbappe a rezolvat de unul singur soarta calificării, cu o dublă reușită în minutele 15 și 56.

Pentru Sociedad, Merono a punctat în minutul 89, după ce Barrenetxea a avut un gol anulat de VAR pentru ofsaid.

Optimile de finală ale Champions League

Bayern Munchen - Lazio 3-0 (în tur 0-1)

Real Sociedad - PSG 1-2 (în tur 0-2)

Manchester City - FC Copenhaga / 6 martie (în tur 3-1)

Real Madrid - RB Leipzig / 6 martie (în tur 1-0)

Arsenal - FC Porto / 12 martie (în tur 0-1)

FC Barcelona - Napoli / 12 martie (în tur 1-1)

Atletico Madrid - Inter / 13 martie (în tur 0-1)

Borussia Dortmund - PSV Eindhoven / 13 martie (în tur 1-1)

• Finala

1 iunie 2024, pe Stadionul Wembley din Londra.

„La Rapid sunt bisericuțe”Fostul conducător al giuleștenilor consideră că nu există unitate în vestiar
07.10
Dat afară din Superligă!   Clubul a anunțat rezilierea contractului, după doar 6 luni
07.10
Dat afară din Superligă! Clubul a anunțat rezilierea contractului, după doar 6 luni
Șut are ruptură!  Mijlocașul va părăsi cantonamentul naționalei și va pleca la „vraciul”  Marijana.  Ce șanse are  să joace în Dinamo - FCSB
07.10
Șut are ruptură! Mijlocașul va părăsi cantonamentul naționalei și va pleca la „vraciul” Marijana. Ce șanse are să joace în Dinamo - FCSB
Șut are ruptură!  Mijlocașul va părăsi cantonamentul naționalei și va pleca la „vraciul”  Marijana. Ce șanse are să joace în Dinamo - FCSB
Păcălit de impresari, a dormit pe străzi  Fotbalistul ajuns în Liga 3 spune că  nu renunță : „Vreau să devin profesionist”
Liga 3
07.10
Păcălit de impresari, a dormit pe străzi Fotbalistul ajuns în Liga 3 spune că nu renunță: „Vreau să devin profesionist”
Păcălit de impresari, a dormit pe străzi  Fotbalistul ajuns în Liga 3 spune că nu renunță : „Vreau să devin profesionist”
Convocare surpriză  Mircea Lucescu  a anunțat cine e jucătorul chemat în locul lui Șut
07.10
Convocare surprizăMircea Lucescu a anunțat cine e jucătorul chemat în locul lui Șut
Convocare surpriză Mircea Lucescu a anunțat cine e jucătorul chemat în locul lui Șut
„Nu plec!” Marius Șumudică nu renunță la Rapid: „Mi-am dorit prea mult să vin aici” + „Meciul cu FCSB nu este mai important decât restul”
00:00
„Nu plec!” Marius Șumudică nu renunță la Rapid: „Mi-am dorit prea mult să vin aici” + „Meciul cu FCSB nu este mai important decât restul”
Alex Dobre la Rapid    Oficial : giuleștenii l-au prezentat pe internaționalul român, care a fost dorit și de CFR
07.10
Alex Dobre la Rapid Oficial: giuleștenii l-au prezentat pe internaționalul român, care a fost dorit și de CFR
Alex Dobre la Rapid  Oficial : giuleștenii l-au prezentat pe internaționalul român, care a fost dorit și de CFR
Probleme la Sibiu  Acționarul principal de la Hermannstadt a decis  să se retragă : „Rezultatele vorbesc de la sine! Nu dai zile libere după ce iei 8 goluri”
07.10
Probleme la Sibiu Acționarul principal de la Hermannstadt a decis să se retragă: „Rezultatele vorbesc de la sine! Nu dai zile libere după ce iei 8 goluri”
Probleme la Sibiu  Acționarul principal de la Hermannstadt a decis să se retragă : „Rezultatele vorbesc de la sine! Nu dai zile libere după ce iei 8 goluri”