Radu Naum Cristina Neagu.  Nevinovata

Radu Naum Cristina Neagu. Nevinovata

  • „Prost e ăla care dă, nu ăla care cere. Ce vină are fata?”. Așa mi-a scris un prieten după ce a citit în GOLAZO.ro textul „Scandalul banilor publici”, inspirat de o declarație a Cristinei Neagu pentru as.ro.
  • Bănuiesc că așa gândesc mulți.
Adaugă GOLAZO.ro la favorite

Afirmația dinaintea întrebării conține doi subiecți. Unul e limpede, Neagu. Celălalt, „prostul” e, la prima vedere, Primăria care aruncă bani publici de parcă ar lua din buzunarul unor marțieni.

Dar Primăria înseamnă niște oameni care sunt aleși de alți oameni. Deci adevăratul „prost” suntem noi toți, cetățenii Capitalei. Bun, eu m-am retras după granița orașului dar mă simt tot de acolo, nu mă pot exclude.

Acestea fiind zise, există, nu știu în ce procent, și oameni care sunt de acord să vireze către handbalistă probabil cel mai mare salariu din lumea acestui sport. Ei nu se simt proști și e dreptul lor. Pentru ei, faptul că orașul lor e reprezentat de o jucătoare de un astfel de nivel justifică un salariu de 21.000 de euro.

Alții vor spune: și dacă nu sînt de acord, ce? Oricum fac ce vor, ducă-se… și completați cu ce vreți.

Ce spune Cristina Neagu?

Fiți atenți.

„Mă așteptam să fie vâlvă prin venirea mea la CSM București, dar nu mă așteptam să se vorbească atât de mult de banii ăștia publici, despre salariu. A fost șocant, mai ales în primul an. Eu veneam din Muntenegru, unde eram foarte liniștită, mă protejeau din toate părțile. Nu mă trimiteau nici măcar la conferințele de presă (…). Venind în țară s-a schimbat totul pentru mine și a fost destul de stresant (…). Se vorbea mult, eu nu înțelegeam de ce, mai ales că toate echipele de handbal sunt sponzorizate din bani publici. Ce vină am eu ca sportivă? (…) Nu stabileam eu de unde vin banii”.

Deci Cristina, cea mai bună marcatoare a Ligii Campionilor, fostă cea mai bună handbalistă a lumii și deținătoare a mai multe distincții individuale, dar a extrem de puține trofee colective, nu se aștepta să se vorbească atât de „banii ăștia (sublinierea mea) publici”.

Nu, trebuia să mergem pe șest, pe blat, să ne închinăm la nemărginita înțelepciune a celor care au decis să-i dea din banii „ăștia”, ai tuturor, un salariu nemaivăzut.

cristina neagu.jpg cristina neagu.jpg
cristina neagu.jpg

Ideea nu e aici dacă îi merită sau nu. Povestea este despre aruncarea în derizoriu prin folosirea formei populare a pronumelui „aceștia”. Despre iritarea subînțeleasă – și ce dacă iau atâția bani, dom’le?!

Despre neînțelegerea unui mecanism simplu, că într-o lume civilizată, a Uniunii Europene, trebuie să dai explicații, să fii responsabil de cheltuirea banului public. Sigur că în Muntenegru nu era așa. Acolo sunt câțiva băieți deștepți, ca și la noi, doar că la noi nu au atât de mult loc de întors.

Sigur, de 21.000 de euro au, fără probleme! Dar au și ceva obligații. De exemplu să te mai trimită la câte o conferință de presă, ce oroare! Adică să mai fii și întrebată, eventual criticată?! Incredibil!

Ce nu pricepe Cristina Neagu

Stai, citești, mai citești o dată și te amărăști. Cristina e un om inteligent. Un sportiv mare. Cum poate să nu priceapă lumea în care trăiește și care o și plătește? Culmea, ea fiind și un subiect comercial extrem de vandabil, ceea ce presupune o știință a comunicării publice.

Prin aceste declarații, Cristina arată că i-ar fi fost mai bine în anii ‘80, când nu erai obligat decât să îi mulțumești din suflet iubitului Conducător. Vorba vine, chiar și atunci trebuia să vorbești cu presa. O astfel de atitudine este de un neînțeles absolut.

Și mai e o diferență esențială. Cu Podgorica, Neagu a câștigat o Ligă a Campionilor. Cu CSM, încă așteptăm. Și dacă n-o fi anul ăsta, n-o să mai fie, căci Cristina și-a anunțat deja retragerea. E ca la imn, acum ori niciodată.

Cristina mai spune că nu înțelegea de ce atâta agitație despre salariul ei când toate echipele sunt sponsorizate din bani publici.

Trăiască Primăriile!

A uitat să spună că e vorba despre toate echipele doar din România. Că nu vede nici o problemă aici nu e de mirare. Sportul nostru s-a întors în socialism, acolo unde statul era în tot și-n toate.

În vreme ce Vipers, cu performanțe la ani lumină de CSM, a fost pe buza prăpastiei din cauza retragerii unor sponsori și nimeni din statul norvegian nu a sărit să o salveze, la noi banul public e gestionat cu o lejeritate înspăimântătoare.

Nu există ideea că ar trebui să atragi bani privați. Nu, cu toții se cuplează la Primării și Consilii Județene, în cel mai bun caz la niște firme sau cetățeni care stau la ordinele primarilor sau președinților de CJ, căci fără ei „viața e pustiu”.

Doar că Neagu funcționează, cu contractele ei de imagine, fix lumea opusă. Companiile cu care colaborează, bănci sau băuturi energizante, acționează pe piața liberă, se străduiesc, ca și ea pe teren, să aibă succes, nu stau cu mâna întinsă să le pice din cer. Deosebirea e că aceste firme, dacă nu reușesc, dispar.

În sportul nostru poți să nu faci performanță, conducta de bani are robinetul blocat pe deschis. Ba mai mult, îți mai și crește salariul. Da, da, tot din bani publici. Sigur că e convenabil. Nu și corect.

Bani fără performanțe, modelul CSM

Ce vină am eu ca sportivă?, spune Neagu. Ok, atunci cine e de vină? Cei care o plătesc, nu? Și o luăm de la capăt. Cei care o plătesc, băieții buni de la Primărie, sunt ce? Reprezentanții noștri, aleșii de fiecare 4 ani. Așadar noi suntem de vină. Noi, evident.

Dar noi nu suntem cei de care ar trebui să-i pese Cristinei Neagu, sportiva cea mare, liderul, idolul? Nu ar trebui să-i pese de cum sunt cheltuiți banii celor care plătesc, de performanța pe care o căpătăm pentru ei, de toți acei oameni care vin la o Sală Polivantă vetustă, de imaginea noastră, de faptul că în lume se știe exact despre ce e vorba la CSM, că dacă vrei un proiect nu vii aici? CSM e singura mare echipă ca buget care n-a ajuns de dinainte de pandemie în semifinalele Champions.

Cum sună asta în raport cu cheltuielile? Să-ți acoperi ochii, să nu vezi irosirea, să nu înțelegi că nu se poate doar să iei fără să dai – și nu, nu e vorba despre ea acum, ci despre tot ce e acolo – toate acestea nu sunt demne de o sportivă de dimensiunile Cristinei Neagu.

Ar trebui să-i pese

Marii sportivi sunt oameni responsabili. Le pasă. Chiar dacă o masă resemnată sau needucată social nu pricepe că banii pe care îi plătește se duc pe apa sîmbetei un om mai mare decât sportul pe care îl practică ar trebui să
vorbească pentru ei.

Să spună public că nu asta e calea, că așa va fi greu, dacă nu imposibil, să obții rezultate coerente. Că fantasma asta a handbalului pe persoană fizică e o inepție. Sunt convins că suferă pentru că n-are performanțe cu CSM și naționala. Că o macină nereușitele în formă continuată. Că ar fi preferat să fie altfel. Să ridice cupe adevărate sub ploi de confetti.

O doare, sunt convins. Doar că nu atât de tare pentru a răsturna tarabele din templul ăsta al abundenței pe banii altora. Cuvintele ei ar conta.

Deocamdată primim doar tăcerea. Care în cazul ei e, la propriu, de aur.

Știrile zilei din sport
„Nu-mi pasă”     VIDEO.  Cristiano Ronaldo,   reacție sfidătoare  față de un jurnalist care l-a întrebat de Messi » Cum a trecut peste critici
Campionatul Mondial
09:46
„Nu-mi pasă” VIDEO. Cristiano Ronaldo, reacție sfidătoare față de un jurnalist care l-a întrebat de Messi » Cum a trecut peste critici
Citește mai mult
„Nu-mi pasă”  VIDEO. Cristiano Ronaldo, reacție sfidătoare față de un jurnalist care l-a întrebat de Messi » Cum a trecut peste critici
Scenă netransmisă la TV  Djed Spence ar fi refuzat să dea mâna cu   Thomas Partey  » O prezentoare BBC a atras atenția despre ghanez: „Urmează să fie judecat pentru viol”
Campionatul Mondial
09:54
Scenă netransmisă la TV Djed Spence ar fi refuzat să dea mâna cu Thomas Partey » O prezentoare BBC a atras atenția despre ghanez: „Urmează să fie judecat pentru viol”
Citește mai mult
Scenă netransmisă la TV Djed Spence ar fi refuzat să dea mâna cu Thomas Partey » O prezentoare BBC a atras atenția despre ghanez: „Urmează să fie judecat pentru viol”
Ronaldo, primul all time   A marcat și   a scris istorie:  nimeni n-a mai reușit această performanță la Mondiale
Campionatul Mondial
23.06
Ronaldo, primul all time A marcat și a scris istorie: nimeni n-a mai reușit această performanță la Mondiale
Citește mai mult
Ronaldo, primul all time  A marcat și a scris istorie: nimeni n-a mai reușit această performanță la Mondiale
Bombă în Spania!    Julian Alvarez își dorește   să plece  de la Atletico: „Vreau să-mi îndeplinesc visul” » Barcelona ar putea avea probleme dacă-l ia
Campionatul Mondial
23.06
Bombă în Spania! Julian Alvarez își dorește să plece de la Atletico: „Vreau să-mi îndeplinesc visul” » Barcelona ar putea avea probleme dacă-l ia
Citește mai mult
Bombă în Spania!   Julian Alvarez își dorește să plece de la Atletico: „Vreau să-mi îndeplinesc visul” » Barcelona ar putea avea probleme dacă-l ia
Știri ultima oră
09:46
„Nu-mi pasă” VIDEO. Cristiano Ronaldo, reacție sfidătoare față de un jurnalist care l-a întrebat de Messi » Cum a trecut peste critici
„Nu-mi pasă”  VIDEO. Cristiano Ronaldo, reacție sfidătoare față de un jurnalist care l-a întrebat de Messi » Cum a trecut peste critici
10:31
Toto Dumitrescu, un nou dosar penal Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi distrus produse dintr-un magazin și ar fi avut o altercație cu partenera sa
Toto Dumitrescu, un nou dosar penal Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi distrus produse dintr-un magazin și ar fi avut o altercație cu partenera sa
09:54
Scenă netransmisă la TV Djed Spence ar fi refuzat să dea mâna cu Thomas Partey » O prezentoare BBC a atras atenția despre ghanez: „Urmează să fie judecat pentru viol”
Scenă netransmisă la TV Djed Spence ar fi refuzat să dea mâna cu Thomas Partey » O prezentoare BBC a atras atenția despre ghanez: „Urmează să fie judecat pentru viol”
10:24
Șeful FIFA a confirmat Donald Trump va înmâna trofeul Cupei Mondiale din Canada, SUA și Mexic: „Suntem împreună tot timpul”
Șeful FIFA a confirmat Donald Trump va înmâna trofeul Cupei Mondiale din Canada, SUA și Mexic: „Suntem împreună tot timpul”
Mai multe știri de ultimă oră

Opinii

Povești cu Messi și Ronaldo: elixirul tinereții sau doping?

Dan Udrea: Povești cu Messi și Ronaldo: elixirul tinereții sau doping?

Dan Udrea: Povești cu Messi și Ronaldo: elixirul tinereții sau doping?
Nu-l mai lăsați pe Messi să bată penaltyuri. D10S are tot fotbalul

Theodor Jumătate: Nu-l mai lăsați pe Messi să bată penaltyuri. D10S are tot fotbalul

Theodor Jumătate: <span>Nu-l</span> mai lăsați pe Messi să bată penaltyuri. D10S are tot fotbalul
Cursa spre rai a lui Diego

Silviu Tudor Samuilă: Cursa spre rai a lui Diego

Silviu Tudor Samuilă: Cursa spre rai a lui Diego
FIFA și Infantino trebuie și aplaudați:  cea mai bună dintre reguli

Dan Udrea: FIFA și Infantino trebuie și aplaudați: cea mai bună dintre reguli

Dan Udrea: FIFA și Infantino trebuie și aplaudați: cea mai bună dintre reguli
Șocanta Turcia: eliminată după 61 de șuturi și zero goluri!

Theodor Jumătate: Șocanta Turcia: eliminată după 61 de șuturi și zero goluri!

Theodor Jumătate: Șocanta Turcia: eliminată după 61 de șuturi și zero goluri!
Convertirea la Messianism

Convertirea la Messianism

: Convertirea la Messianism
Forza Kovacs, vinci per noi!

Dan Udrea: Forza Kovacs, vinci per noi!

Dan Udrea: Forza Kovacs, vinci per noi!
Messi a atins cerul. Mbappe se înalță spre el

Theodor Jumătate: Messi a atins cerul. Mbappe se înalță spre el

Theodor Jumătate: Messi a atins cerul. Mbappe se înalță spre el
Noaptea Argentinei: ajutat de husky siberieni,  Dumnezeul fotbalului s-a întors!

Dan Udrea: Noaptea Argentinei: ajutat de husky siberieni, Dumnezeul fotbalului s-a întors!

Dan Udrea: Noaptea Argentinei: ajutat de husky siberieni, Dumnezeul fotbalului <span>s-a</span> întors!
Lumea te vrea ignorant!

Cristian Geambașu: Lumea te vrea ignorant!

Cristian Geambașu: Lumea te vrea ignorant!
Mondialul în care nimeni nu mai are  nimic garantat

Theodor Jumătate: Mondialul în care nimeni nu mai are nimic garantat

Theodor Jumătate: Mondialul în care nimeni nu mai are nimic garantat
Un diamant: Yan, copy paste Yamal!

Dan Udrea: Un diamant: Yan, copy paste Yamal!

Dan Udrea: Un diamant: Yan, copy paste Yamal!
Hagi, Ancelotti și frica de Suedia

Theodor Jumătate: Hagi, Ancelotti și frica de Suedia

Theodor Jumătate: Hagi, Ancelotti și frica de Suedia
Gianni fără Claudia

Cristian Geambașu: Gianni fără Claudia

Cristian Geambașu: Gianni fără Claudia
Strâmba do Brasil: De la Pele, Ronaldo și Romario la Igor Thiago?!

Dan Udrea: Strâmba do Brasil: De la Pele, Ronaldo și Romario la Igor Thiago?!

Dan Udrea: Strâmba do Brasil: De la Pele, Ronaldo și Romario la Igor Thiago?!
Mondialul din cazarmă

Silviu Tudor Samuilă: Mondialul din cazarmă

Silviu Tudor Samuilă: Mondialul din cazarmă
SUA au învățat și fotbal

Dan Udrea: SUA au învățat și fotbal

Dan Udrea: SUA au învățat și fotbal
Mondialul discriminării. Și al ipocriziei

Theodor Jumătate: Mondialul discriminării. Și al ipocriziei

Theodor Jumătate: Mondialul discriminării. Și al ipocriziei
Coreea de Sud, supernațională. Puma, mini-tricouri

Dan Udrea: Coreea de Sud, supernațională. Puma, mini-tricouri

Dan Udrea: Coreea de Sud, supernațională. Puma, <span>mini-tricouri</span>
I-ați vedea pe Kovacs și pe Trump să fie de râsul planetei?

Dan Udrea: I-ați vedea pe Kovacs și pe Trump să fie de râsul planetei?

Dan Udrea: <span>I-ați</span> vedea pe Kovacs și pe Trump să fie de râsul planetei?
Top stiri
Inter bagă zâzanie între români    VIDEO.  Discuții aprinse pe rețelele sociale după postările cu Cristi Chivu:   „România nu înseamnă manele”
Campionate
23.06
Inter bagă zâzanie între români VIDEO. Discuții aprinse pe rețelele sociale după postările cu Cristi Chivu: „România nu înseamnă manele”
Citește mai mult
Inter bagă zâzanie între români VIDEO. Discuții aprinse pe rețelele sociale după postările cu Cristi Chivu: „România nu înseamnă manele”
Ajutați de „câini”   Echipa din Liga 1 știe pe cine se va baza pentru   regula U21:  „Ne-am înțeles cu Dinamo. Are un viitor mare”
Superliga
23.06
Ajutați de „câini” Echipa din Liga 1 știe pe cine se va baza pentru regula U21: „Ne-am înțeles cu Dinamo. Are un viitor mare”
Citește mai mult
Ajutați de „câini”  Echipa din Liga 1 știe pe cine se va baza pentru regula U21: „Ne-am înțeles cu Dinamo. Are un viitor mare”
CM 2026  Runda a doua din faza grupelor s-a încheiat: Franța, Argentina, SUA, Germania și Columbia au   maximum de puncte
Campionatul Mondial
09:00
CM 2026 Runda a doua din faza grupelor s-a încheiat: Franța, Argentina, SUA, Germania și Columbia au maximum de puncte
Citește mai mult
CM 2026 Runda a doua din faza grupelor s-a încheiat: Franța, Argentina, SUA, Germania și Columbia au maximum de puncte
BREAKING | Pericol de explozie în București, scurgeri de gaze la un bloc din zona Nicolae Grigorescu. Oameni evacuați,  trafic blocat, linii STB deviate
B365
22.06
BREAKING | Pericol de explozie în București, scurgeri de gaze la un bloc din zona Nicolae Grigorescu. Oameni evacuați, trafic blocat, linii STB deviate
Citește mai mult
BREAKING | Pericol de explozie în București, scurgeri de gaze la un bloc din zona Nicolae Grigorescu. Oameni evacuați, trafic blocat, linii STB deviate