Europa League: Rapid Viena - FCSB 3-1 / Seară neagră pentru echipa lui Nicolae Dică

Erorile imense din defensivă au costat-o scump pe FCSB, care a plecat învinsă de pe terenul celor de la Rapid Viena, în prima manșă a play-off-ului Europa League. S-a terminat 3-1 pentru austrieci, iar echipa lui Nicolae Dică rămâne în cărți pentru calificarea în grupele competiției grație unui gol înscris de Harlem Gnohere.

Nicolae Dică i-a introdus în echipa de start pe nou-veniții Alexandru Stan (de la Astra) și Mihai Roman (de la FC Botoșani), dar prima repriză a meciului de pe "Allianz Stadion" nu a adus nimic bun pentru vicecampioana României.

Austriecii au dominat autoritar, au combinat cu lejeritate și în plus au fost ajutați și de gafele din defensiva roș-albaștrilor. Tabela de scor a fost deblocată de Knasmullner încă din minutul 4, la capătul unui contraatac excelent purtat de austrieci.

După alte câteva ocazii periculoase la care Bălgrădean a intervenit salvator, Rapid Viena s-a distanțat pe tabelă cu cinci minute înainte de pauză. Sonnleitner (40') a venit cât se poate de liber la prima bară și a trimis cu capul în plasă după o centrare venită din corner.

După pauză, Dică i-a aruncat în luptă pe Man și Coman, iar roș-albaștrii au dat semne de viață. Gnohere a redus din diferența după doar două minute de la reluarea jocului, în urma unei centrări excelente trimise de Stan. Defensiva vicecampioanei României a cedat din nou după doar două minute de la înscrierea golului. Schwab (49') a profitat de o respingere greșită a lui Bălgrădean și a dus scorul la 3-1.

Au urmat numeroase ocazii pentru roș-albaștri, dar tabela nu s-a mai modificat. În minutul 84, Rapid Viena a rămas în inferioritate numerică, după ce Berisha a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Norocul a fost și el de partea austriecilor, fiind salvați de bara transversală la execuțiile lui Coman (90) și Benzar (90+1).

Partida retur va avea loc pe 30 august, pe Arena Națională din Bucureşti.

Au evoluat echipele:

Rapid Viena: Strebinger - Potzmann, Sonnleitner, Barac, Bolingoli - Ljubicic, Schwab - Murg (Muldur '89), Knasmullner (Kostic '86), Berisha - Alar (Ivan '68). Antrenor: Goran Djuricin

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Planic, Bălaşa, Stan - Pintilii, O. Popescu (Coman '46) - M. Roman (Rusescu '58), Moruţan (Man '46), Teixeira - Gnohere. Antrenor: Nicolae Dică.

Cartonaşe galbene: Sonnleitner '14, Berisha '41, '84 / Popescu '45

Cartonaş roşu: Berisha '84

Meciul a fost arbitrat de scoţianul William Collum, ajutat de David McGeachie, Douglas Ross, ambii asistenţi, şi de rezerva Nicholas Walsh.

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
18:21
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
12:56
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”