FIBA Europe Cup: CSM Oradea merge în sferturi de pe primul loc (72-55 vs Sporting)

CSM Oradea a câştigat Grupa K a competiţiei FIBA Europe Cup de baschet masculin, după ce a învins echipa portugheză Sporting Lisabona, cu scorul de 72-55, vineri seara, în Arena ''Antonio Alexe''.

FIBA Europe CupFoto: fiba.com

Scorul pe sferturi a fost 11-7, 14-14, 19-20, 28-14.

Vicecampioana României era deja calificată în sferturile de finală ale competiţiei, după ce anul trecut a obţinut medalia de bronz în FIBA Europe Cup.

CSM Oradea a încheiat cu victorie meciul său cu numărul 75 în cupele europene: EuroChallenge (12 meciuri), Basketball Champions League (22) şi FIBA Europe Cup (40).

''Leii roşii'' au făcut diferenţa în meciul cu Sporting în ultimul sfert, adjudecat la o diferenţă de 14 puncte, scrie Agerpres.

Stephen Holt a fost cel mai bun om al orădenilor, cu 21 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive. Antrenorul Cristian Achim i-a mai folosit pe Tudor Fometescu, Vlad Marinău 3 p, Enzo Vescan, Mark Ogden 8 p, 7 rec, 2 pd, Nikola Markovic 3 p, 2 rec, 2 pd, Kris Richard 4 p, 4 rec, 7 pd, Dovis Bickauskis 11 p, 6 rec, 3 pd, Garlon Green 6 p, 6 rec, 3 pd, Bogdan Nicolescu 2 p, 3 rec, 1 pd, Alex Gavrilovic 14 p, 2 rec, 2 pd.

La oaspeţi au jucat Miguel Cardoso 3 p, 2 rec, 1 pd, Mike Fofana 5 p, 2 rec, 1 pd, Antonio Monteiro 3 p, 1 rec, Daniel Relvao 2 p, 3 rec, Diogo Araujo, Travante Williams 16 p, 6 rec, Shakir Smith, Justin Tuoyo 9 p, 2 rec, 2 pd, Diogo Da Costa Ventura 4 p, 7 rec, 4 pd, Tanner Omlid 9 p, 5 rec, Joao Fernandes 2 rec, 1 pd, Joshua Patton 4 p, 6 rec, 1 pd.

CSM CSU Oradea a ocupat primul loc în grupă, cu 11 puncte, urmată de Sporting Lisabona, 10 puncte, Benfica, 8 p, Trefl Sopot, 7 p.

În sferturi, CSM CSU Oradea va înfrunta echipa clasată pe locul secund în Grupa L, BKSK Bahceşehir Koleji (Turcia). Prima manşă se va juca pe 9 martie, la Istanbul, iar returul va avea loc la Oradea, în data de 16 martie.

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
20.09
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
20.09
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”