„Am fost echipa mai bună”   Neil Lennon  consideră că Rapid merita victoria cu CFR + transferă un portar +13 foto
Neil Lennon, antrenorul Rapidului / Foto: Sport Pictures

„Am fost echipa mai bună” Neil Lennon consideră că Rapid merita victoria cu CFR + transferă un portar

• Rapid București și CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 2-2 (0-1), sâmbătă seară, într-o partidă din etapa a 2-a din Superligă.
  • Pentru giuleșteni au punctat Albion Rrahmani (min. 53 pen.) și Florent Hasani (min. 90+5), în timp ce pentru ardeleni au punctat Daniel Bîrligea (min. 28) și Peter Michael (min. 75).
  • Antrenorul Rapidului, Neil Lennon (53 de ani), consideră că echipa sa merita victoria în această confruntare.

Neil Lennon este de părere că echipa sa a practicat un joc mai bun decât al adversarilor de la CFR Cluj și ar fi meritat victoria.

Conflict Bîrligea, imun la atacurile galeriei din Giulești: „I-am incitat”+ Petrescu: „ I-am atras atenția  la pauză”
ConflictBîrligea, imun la atacurile galeriei din Giulești: „I-am incitat”+ Petrescu: „I-am atras atenția la pauză”
Conflict Bîrligea, imun la atacurile galeriei din Giulești: „I-am incitat”+ Petrescu: „ I-am atras atenția la pauză”

Statisticile îl contrazic însă, duelul fiind unul cel puțin echilibrat.

Statistici Rapid - CFR Cluj

• posesie: 49%-51%
  • ocazii de gol: 15-16
  • șuturi pe poartă: 7-3
  • șuturi pe lângă poartă: 5-7
  • cornere: 5-4

Neil Lennon nu crede că accidentarea lui Albion Rrahmani este gravă și anunță mai așteaptă câțiva jucători la Rapid, în următoarele zile.

Primul dintre ei, portarul elvețian Benjamin Siegrist (32 de ani), crescut de Aston Villa și trecut pe la Dundee și Celtic.

Am fost echipa mai bună și am avut 4-5 ocazii foarte bune. A fost dezamăgit faptul că am primit al doilea gol, dar reacția din echipa a doua a fost una foarte bună. Nu cred că am fost norocoși, chiar sunt dezamăgit că am făcut doar egal. Am arătat spirit de echipă și trebuia să obținem toate cele trei puncte.

Rapid - CFR Cluj

Rapid - CFR Cluj Rapid - CFR Cluj Rapid - CFR Cluj Rapid - CFR Cluj Rapid - CFR Cluj
+13 Fotografii

Trebuie să ne apărăm mai bine pe centrări, e ceva ce trebuie să îmbunătățim cu siguranță. Mulți jucători s-au ridicat la un nivel bun, sunt încântat de evoluție, dar dezamăgit de rezultat.

Atmosfera e mult mai bună decât de la finalul sezonului trecut. Cred că a fost un meci foarte interesant de văzut.

Ignat a făcut un meci senzațional, este un lucru foarte important pentru club că are un jucător tânăr de o asemenea calitate”, a declarat Neil Lennon după meci, la Prima Sport.

Lennon, despre Rrahmani, ieșit accidentat: „Cred că e ok”

Albion Rrahmani a părăsit terenul accidentat, după o intrare imprudentă a fundașului sloven Matija Boben.

„ (n.r. - despre Rrahmani) Cred că e ok în momentul de față. Nu pot să vă dau un diagnostic, dar în câteva zile cred că-și revine, a completat antrenorul giuleștenilor.

Rapidistul Albion Rrahmani s-a accidentat în meciul cu CFR Cluj

Rapidistul Albion Rrahmani s-a accidentat în meciul cu CFR Cluj Rapidistul Albion Rrahmani s-a accidentat în meciul cu CFR Cluj Rapidistul Albion Rrahmani s-a accidentat în meciul cu CFR Cluj Rapidistul Albion Rrahmani s-a accidentat în meciul cu CFR Cluj Rapidistul Albion Rrahmani s-a accidentat în meciul cu CFR Cluj
+28 Fotografii

Mai vin jucători la Rapid

Neil Lennon a anunțat că mai așteaptă câțiva jucători noi la club în următoare perioadă, pentru a completa lotul:

Sper că în următoarea săptămână să mai vină doi-trei fotbaliști. Benjamin Siegrist este un jucător foarte bun, sper să ajungă în următoarele zile.

Aioani este bun, dar are nevoie de concurență. Dacă mai putem aduce jucători ar fi foarte bine”.

Gestul lui Lennon

La finalul meciului, Lennon s-a întors spre tribuna zero și a făcut semn cuiva din public să tacă, apoi și-a pus mâinile în cap, în glumă:

Gestul lui Neil Lennon după remiza cu CFR, 2-2

Gestul lui Neil Lennon după remiza cu CFR, 2-2 Gestul lui Neil Lennon după remiza cu CFR, 2-2 Gestul lui Neil Lennon după remiza cu CFR, 2-2 Gestul lui Neil Lennon după remiza cu CFR, 2-2 Gestul lui Neil Lennon după remiza cu CFR, 2-2
SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost  cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
16:19
SĂPUNARU 40 Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
Ultimul drum în alb și roșu  Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim  omagiu pentru Gigi Mulțescu
14:16
Ultimul drum în alb și roșu Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim omagiu pentru Gigi Mulțescu
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face  6 modificări cu Petrolul
15:04
FCSB, schimbată radical Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR,  nemulțumit  de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
14:05
Săgeți spre Petrescu! Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”