​Liga 1: Astra Giurgiu vs Dinamo 4-1/ "Câinii roșii", mai departe ca oricând de play-off

Astra Giurgiu a învins categoric formația Dinamo București, scor 4-1, într-un meci din etapa a 21-a a Ligii 1. "Câinii roșii" au fost inexistenți pe teren și au ajuns la opt puncte distanță de ultima poziție de play-off, ocupată în acest moment de Sepsi Sf. Gheorghe, formație care încă nu a evoluat în această etapă.

Dinamo nu a existat pe teren în prima repriză, iar Astra a profitat din plin. Llullaku a deschis scorul în minutul 7, iar Buș a majorat avantajul în minutul 36. Muțiu a avut câteva intervenții prin care i-a păstrat pe "alb-roșii" în meci. Valentin Gheorghe a dus scorul la 3-0 pentru Astra în minutul 68, la doar patru minute după ce a intrat pe teren, iar Neluț Roșu marca al patrulea gol al gazdelor în minutul 71. Sergiu Hanca a înscris cel mai frumos gol al partidei, cu un șut de la mare distanță, însă reușita sa nu a fost suficientă pentru oaspeți.

Au evoluat echipele:

Astra Giurgiu: Lazar - Belu, Cestor, Bejan, Butean - Begue (Gheorghe '64), Mrzljak (Moise '76), N. Roşu, L. Buş (Bahamboula '90) - Llullaku, Zoua. Antrenor: Costel Enache

Dinamo: Muţiu - Sorescu (Olteanu '77), M. Popescu, R. Grigore, Corbu - Gomelt, Ait Atmane - Hanca, Pesic, Zenke (Moldoveanu '46) - D. Popa (Neicuţescu '59). Antrenor: Mircea Rednic

14. FC Voluntari 20 (19-38) 12

Porți închise la Derby de România?  Gest inconștient: un scaun a zburat  pe lângă capul  „tușierului” la Dinamo - Botoșani
00:10
Porți închise la Derby de România? Gest inconștient: un scaun a zburat pe lângă capul „tușierului” la Dinamo - Botoșani
Porți închise la Derby de România?  Gest inconștient: un scaun a zburat pe lângă capul „tușierului” la Dinamo - Botoșani
Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis  Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
27.09
Golubovic, ce gafă VIDEO. Faza care a decis Dinamo - Botoșani: eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
Opruț, „așteptat” de Vădana  Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru  a se răzbuna : „Sunt ferm convins”
09:05
Opruț, „așteptat” de Vădana Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru a se răzbuna: „Sunt ferm convins”
Opruț, „așteptat” de Vădana  Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru a se răzbuna : „Sunt ferm convins”
MM, iritat de patron   Gestul care îl enervează: „Așa  retrogradează FCSB !”
09:38
MM, iritat de patron Gestul care îl enervează: „Așa retrogradează FCSB!”
MM, iritat de patron   Gestul care îl enervează: „Așa retrogradează FCSB !”
VIDEO Cum au fost primiți jucătorii lui Dinamo de galerie, după  finalul de coșmar  cu Botoșani
00:20
VIDEOCum au fost primiți jucătorii lui Dinamo de galerie, după finalul de coșmar cu Botoșani
VIDEO Cum au fost primiți jucătorii lui Dinamo de galerie, după  finalul de coșmar cu Botoșani
„Viața mea îi aparține!”  Fotbalistul bolnav de cancer, căruia Mircea Lucescu i-a marcat viața și cariera
Special
27.09
„Viața mea îi aparține!” Fotbalistul bolnav de cancer, căruia Mircea Lucescu i-a marcat viața și cariera
Curaj și precizie  Cine este  Mihnea Rădulescu , noua senzație a Ligii 1, la doar 19 ani » Ochit deja de FCSB și Dinamo: „E remarcabil!”
27.09
Curaj și precizie Cine este Mihnea Rădulescu, noua senzație a Ligii 1, la doar 19 ani » Ochit deja de FCSB și Dinamo: „E remarcabil!”
Curaj și precizie Cine este Mihnea Rădulescu , noua senzație a Ligii 1, la doar 19 ani » Ochit deja de FCSB și Dinamo: „E remarcabil!”
Mesajul lui Drăgușin  Prima reacție după ce a fost  eliminat în minutul 7  în Europa League: „Veșnic recunoscător”
27.09
Mesajul lui Drăgușin Prima reacție după ce a fost eliminat în minutul 7 în Europa League: „Veșnic recunoscător”
Mesajul lui Drăgușin  Prima reacție după ce a fost eliminat în minutul 7 în Europa League: „Veșnic recunoscător”