Liga 1: Steaua - Dinamo 1-1/ Al cincilea derby consecutiv incheiat la egalitate

Steaua si Dinamo au terminat la egalitate cel de-al 165-lea derby din istorie, scor 1-1, in a cincea etapa din Liga 1. Primul gol al partidei de pe Arena Nationala a fost marcat de Dorin Rotariu, in minutul 11. Steaua a restabilit egalitatea 6 minute mai tarziu prin William de Amorim. Dinamo ramane lider in clasamentul Ligii 1, cu un punct avans fata de marea rivala.

Steaua vs DinamoFoto: steauafc.com

Desfasurarea live text a partidei:

90+3' Final de meci. Steaua - Dinamo 1-1

90' Se arata 3 minute suplimentare

88' Schimbare la Dinamo. Palic este inlocuit cu Vlad Olteanu

87' Cartonas rosu pentru Steliano Filip, dupa un fault asupra lui Adi Popa. Dinamovistul l-a lovit cu cotul in fata pe Adi Popa, iar Radu Petrescu i-a aratat direct cartonasul rosu

86' Mitrea greseste - lufteaza la mijlocul terenului, iar Daniel Popa pleaca pe contraatac. Dinamovistul suteaza pe langa poarta si iroseste ocazia

82' Schimbare si in echipa dinamovistilor: iese Gnohere, intra Daniel Popa

82' Schimbare la Steaua: intra Aganovic, iese Boldrin

80' Busuladzic trimite putin pe langa vinclu, de la aproximativ 18 metri

74' Boldrin suteaza puternic de la distanta, Branescu este pus in dificultate, dar reuseste sa respinga in corner

73' Gnohere ii lanseaza pe Serban, dar Momcilovic inchide foarte bine. Nita iese la marginea careului si retine

69' Schimbare la Dinamo: iese Lazar, intra Serban

65' Hamroun trimite o centrare in careu, insa Nedelcearu respinge cu capul si indeparteaza pericolul

59' Palic isi incearca norocul cu un sut de la 20 de metri, mingea trece foarte aproape de bara din dreapta a portii lui Nita

57' Prima schimbare facuta de Laurentiu Reghecampf. Intra Achim, iese De Amorim

53' Hamroun trimite un sut din coltul careului de 16 metri, dar mingea nu prinde spatiul portii

50' Ocazie uriasa pentru Steaua! Adi Popa avanseaza si patrunde in careu, trece de doi adversari, apoi trimite pana la Stanciu, iar sutul sau la coltul lung este respins cu greu in corner de Branescu

48' Boldrin executa o lovitura libera, dar mingea este retinuta fara probleme de Branescu

47' Inceput curajos al stelistilor, un triunghi de pase intre Stanciu, Tanase si Adi Popa, cel din urma centreaza in careu, insa niciun coechipier nu a reusit sa ajunga la timp pentru reluare

46' Incepe repriza secunda. Dinamo are prima lovitura

45+2' Se termina prima repriza. Steaua - Dinamo 1-1. O prima repriza cu multe actiuni de ambele parti. Steaua a controlat jocul, mai ales dupa golul egalizator. Dinamo a preferat jocul defensiv si a incercat sa o surprinda pe Steaua pe contraatac. Posesie: 47% vs 53%

45' Repriza este prelungita cu doua minute

39' Lazar suteaza de la marginea careului de 16 metri, dar Nita prinde fara nicio emotie

36' Ocazie pentru Dinamo. Vali Lazar suteaza puternic, dar Nita are o interventie exceptionala si face ca tabela sa ramana neschimbata

33' Boldrin executa o lovitura libera de pe partea dreapta, mingea ajunge in careu, iar Branescu respinge in corner

29' De Amorim ar fi putut sa o aduca pe Steaua in avantaj, dar a ratat uluitor din doar cativa metri, dupa o centrare perfecta a lui Adi Popa

17' Gool Steaua! Debut cu gol pentru De Amorim in tricoul ros-albastru, care il invinge pe portarul dinamovist cu un sut din afara careului, langa bara. Steaua - Dinamo 1-1

12' Tensiunea mareului derby nu intarzie sa apara, iar fotbalistii se bat intre ei. Tamas, Gnohere si Busuladzici vad cartonasul galben

11' Gool Dinamo! Rotariu reia cu capul dupa un corner al dinamovistilor si deschide scorul

10' Ocazie uriasa ratata de dinamovisti - Lazar primeste o pasa excelenta de Gnohere, ramane singur cu portarul, dar Nita respinge in corner

5'Arbitrul Radu Petrescu intrerupe meciul. Fanii dinamovisti au venit pregatiti pentru un adevarat derby si au aruncat pe teren mai multe torte

4' Prima ocazie de gol ii apartine Stelei. Stanciu centreaza de pe partea stanga, Momcilovic deviaza, dar mingea ajunge in bratele lui Branescu. Suporterii dinamovisti intampina cu fluieraturi fiecare atingere de balon a stelistilor.

1' A inceput meciul de pe Arena Nationala. Steaua a avut lovitura de start

Echipele de start:

Steaua: Fl. Nita – Enache, Tamas, Mitrea, Momcilovic – Ad. Popa, N. Stanciu (cpt), Boldrin, Hamroun – Fl. Tanase, De Amorim. Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Rezerve: V. Cojocaru – Tudorie, Muniru, Aganovic, Achim, Ov. Popescu, Bourceanu.

Dinamo: Branescu – Romera, Nedelcearu, Mevlja (cpt), St. Filip – Hanca, Busuladzic, Palic – D. Rotariu, Gnohere, V. Lazar. Antrenor: Ioan Andone.

Rezerve: Penedo – M. Popescu, D. Popa, P. Petre, Vl. Olteanu, I. Serban, A. Marc.

Dinamo este liderul clasamentului, cu 10 puncte, in timp ce Steaua se afla pe pozitia a doua, la o diferenta de un punct de marea rivala.

In sezonul trecut, cele doua echipe s-au intalnit de 6 ori, iar 5 dintre partide s-au incheiat la egalitate. Dinamo s-a impus in etapa a 18-a, scor 3-1.

In 164 de intalniri directe in toate competitiile, Steaua detine un mic avantaj, reusind sa se impuna de 57 de ori. "Alb-rosii" au obtinut 55 de succese in fata Stelei.

Partida va fi condusa la centru de bucuresteanul Radu Petrescu, care va fi ajutat la cele doua tuse de catre asistentii Marinescu Vasile si Ghinguleac Adrian Radu (ambii din Bucuresti). Al patrulea oficial va fi Marcel Bîrsan, tot din Capitala, in timp ce observator de arbitri a fost desemnat Aron Huzu (Sibiu).

04.10
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător