Premieră Naționala n-a mai marcat  niciodată  de două ori din afara careului la cele 13 turnee finale din istorie
Nicolae Stanciu și Răzvan Marin, "lunetiștii" noștri în meciul Romania - Ucraina 3-0. FOTO: Imago

PremierăNaționala n-a mai marcat niciodată de două ori din afara careului la cele 13 turnee finale din istorie

• România - Ucraina a fost nu doar cel mai confortabil succes al nostru la un turneu final.
  • A fost și singurul meci de Euro sau Mondiale în care am marcat două goluri din afara careului.
  • Povestea integrală, mai jos.

În meciul contra Ucrainei de la Euro 2024, atât Stanciu, cât și Răzvan Marin au dat goluri din afara careului pentru România.

A fost cea mai mare clară victorie a României la un turneu final de European sau Mondial. Și asta din cele 13 la care a participat România (CM 1930, 1934, 1938, 1970, 1990, 1994, 1998, CE 1984, 1996, 2000, 2008, 2016, 2024).

În 10 meciuri la aceste turnee finale, România a marcat cel puțin două goluri. Dar acum a fost prima oară când s-au dat două din afara careului.

Am luat cele 10 meciuri în care România a înscris de măcar două ori*, inclusiv meciurile pe care „naționala” nu le-a câștigat. Ele sunt:

• ROMÂNIA - Peru 3-1 (CM 1930)
  • ROMÂNIA - Cuba 3-3 (CM 1938)
  • ROMÂNIA - Cehoslovacia 2-1 (CM 1970)
  • ROMÂNIA - Brazilia 2-3 (CM 1970)
  • ROMÂNIA - Uniunea Sovietică 2-0 (CM 1990)

Amintiri proaspete: goluri din afara careului memorabile, dar puține

Să le luăm invers. În meciul cu Anglia, cel din 2000, doar Dorinel Munteanu înscrie de la marginea careului. Chivu o face din careu, Ganea din penalty.

În 1998, atât Viorel Moldovan, cât și Dan Petrescu punctează din careu în poarta lui Seaman.

Cu Suedia, în 1994, primul gol al lui Răducioiu e din careu, al doilea - de la 17 metri.

Cu Argentina, doar lovitura liberă bătută de Ilie Dumitrescu e din afara careului. Al doilea său gol și reușita lui Hagi sunt din careu.

În meciul contra Columbiei, primul din 1994, Hagi îl bate pe Cordoba de la mare distanță. Însă ambele reușite ale lui Răducioiu sunt din careu.

În 1990, Lăcătuș face dubla din careu: din acțiune, apoi din penalty.

Salt peste timp: „mexicanii” au dat doar din careu

În 1970, România punctează de două ori în două meciuri. Cu Cehoslovacia, Sandu Neagu și Dumitrache, ambii din careu, ultimul din penalty. Cu Brazilia, Dumitrache din careu și Dembrovschi la fel, după ieșirea proastă a lui Felix.

Acum încep problemele. Avem două meciuri din care nu există imagini video, cele din 1938 și 1930. Avem cronicile, fotografii și scheme publicate în presa vremii.

Cronicarii salvează situația

Ne ducem la România - Cuba 3-3, cel din 1938 - Franța.

Golul de 1-0 este descris drept „Baratky trage cu efect. Cavazales are un reflex și respinge cu pumnii. Bindea este însă în traiectoria mingei și de astă dată goalul e făcut” (Timpul, 7 iunie 1938, via arcanum).

Să verificăm și cu Gazeta Sporturilor din 1938: „portarul Cubei respinge, Bindea a urmărit însă și de aproape înscrie imparabil: 1-0 pentru România”. Să reținem de aproape.

Nu cred că sunt dubii că n-ar fi gol din careu.

Al doilea, egalarea: „în minutul 90, avem de bătut o lovitură de colț. Dobai potrivește bine mingea, execută lovitura și balonul sboară în paralelă cu linia de șase metri une erau adunați la harță cubani și români. Balonul ajunge la Baratki care era cu spatele spre poartă. (…) Cu o mișcare scurtă, precisă, Baratki a tras peste cap în bolee. Nimeni nu se aștepta la această execuție” (tot Timpul, 7 iunie 1938, via arcanum).

Avem un corner, un jucător care se desprinde de „grămada” aflată pe linia de 6 metri și înscrie. Careu. Dacă avem dubii la vreun gol, hai să-l vedem pe ultimul:

Golul de 3-3, marcat în prelungiri, e neclar în toate ziarele, însă, cel mai probabil, nici acesta n-a fost din afara careului.

Se vorbește de o recuperare a lui Rășinaru, minge ajunsă la Bindea, „aripa României pătrunde în centru și pasează, Dobay e numai ochi și picioare. A reluat formidabil: 3-3!”

Cel mai probabil, tot gol din careu. Nu mai contează.

Cel mai dificil: 1930

Ajungem în 1930, la Campionatul Mondial din Uruguay. Golul de 1-0 e descris de Ioan Chirilă, care folosește însemnările căpitanului Rudy Wetzer, ca fiind unul „de la 30 de metri”.

Mai sunt două goluri. Cel de 2-1 e unul la fel de istoric, reușit de Constantin Stanciu într-un picior, după ce se accidentase încă din prima repriză, o rotulă deplasată care l-a scos din teren inițial. Neexistând schimbări, Stanciu s-a târât până în fața porții, de unde a reluat pentru 2-1.

„Încercăm să atacăm. Îl simt pe Barbu liber, pe stânga. Barbu își fentează fundașul și centrează pe jos. Dar acolo nu e nimeni. Ba nu! E Stanciu! Dar e ca și cum n-ar fi. Mingea se rostogolește. O minge moartă. Cuuuum!?!?! Stanciu se repede spre minge, sărind într-un picior. Pe cel drept, teafăr.

Portarul, Valdivieso, uluit, se pregătește să plonjeze la picioarele fantomei. Dar Stanciu pune piciorul beteag pe pământ și-l avântă pe cel teafăr - singura soluție pentru șut. Valdivieso se aruncă să-i blocheze dreptul, și-atunci, în fața stadionului înmărmurit, Stanciu își trece mingea și trage cu piciorul «fără rotulă», învelit, fără prea mult folos, cu trei genunchiere. Nu-mi vine să cred. E gol!”, se scrie în „Am fost și noi pe Conte Verde”.

Toate indiciile arată că a fost un gol din careu, câtă vreme inclusiv portarul Valdivieso i se aruncă la picioare.

Ultimul e cel al lui Kovacs (Covaci). Nicolae, fratele marelui antrenor Ștefan Kovacs, devenea cel mai tânăr marcator din istoria României la Un Mondial, la 18 ani. Deține recordul și acum. Sigur, rămâne și cel mai tânăr român selecționat la un CM.

„Cu cinci minute înainte de sfârșit, Barbu - un’ ție pălăria, Barbule? - îl găsește «printre» pe Covaci și… 3-1!

Ambii sunt atacanți. Îl găsește printre se referă, cel mai probabil, la fundașii sudamericani.

Pe canalul de YouTube Joefa’s World Cup History, schemele publicate simplifică totul.

La golul 3, îl arată pe Kovacs depășindu-l, în careu, inclusiv pe portarul Valdivieso. Și trimițând, din fața porții, între buturile goale.

Acesta a corectat schema inițială, deoarece în cronicile vremii golurile 2, respectiv trei erau atribuite altor jucători, Barbu și Stanciu în loc de Stanciu și Kovacs.