Reacția lui Edi Iordănescu după victoria naționalei României în fața Finlandei

Edi Iordănescu a bifat prima victorie din postura de selecționer al României, sâmbătă, în fața Finlandei, pe stadionul Giulești, în Grupa a 3-a din Divizia B a Ligii Națiunilor. După partidă, tehnicianul s-a descătușat și și-a lăudat jucătorii.

Edi IordanescuFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

O lovitură de cap a lui Nicușor Bancu și o intervenție fabuloasă a lui Florin Niță i-au adus lui Edi Iordănescu prima victorie în postura de selecționer al României.

În minutul 16, Pușcaș a executat slab un penalti și Joronen a apărat.

Tricolorii s-au impus prin urmare cu 1-0 în fața Finlandei, pe stadionul Giulești, în Grupa 3 a Diviziei B a Ligii Națiunilor la finalul unei partide cu mai multe ocazii de ambele părți.

Edi Iordănescu, laude la adresa jucătorilor României după victoria cu Finlanda

După prima victorie din actuala ediție a Ligii Națiunilor, Edi Iordănescu s-a arătat mulțumit de jocul elevilor săi, într-o declarație acordată Antena 1.

„O seară bună pentru noi. Jocul ne-a arătat că România are caracter, are viitor. Cu trei jocuri în şapte zile, faptul că a venit un progres de la joc la joc mie îmi dă şi mai multă încredere pentru viitor.

Îi felicit pe băieţi, e în totalitate victoria lor. Aveam nevoie de acest moment pentru că altfel poţi să construieşti când fondul este bun.

Eu am venit ca să continui munca lui Cosmin şi a lui Mirel şi încerc să pun în fiecare zi o cărămidă. Am arătat foarte bine azi, vom vedea cum vom gestiona jocul final.

Sută la sută a fost decizia mea cine execută penaltiul (n.r. lovitura de la 11 metri ratată de Pușcaș).

O primă repriză foarte bună din toate punctele de vedere, cred că puteam să închidem repriza cu 2-0.

Repriza a doua am pierdut un pic din energie. Chiar dacă adversarul şi-a creat ocazii şi noi am avut ocazii.

Niţă salvator, dar apreciez efortul întregii echipe. E seara lor, a băieţilor, e meritul lor.

Azi am produs clar infinit mai mult fotbal decât în primul meci, din Muntenegru. Le mulţumesc tuturor celor care au avut şi au încredere în noi” - Edi Iordănescu.